Satelita zaskoczył swoich twórców po tym jak zrobił sobie selfie. Zdumiało ich najbardziej to, co dzięki temu ujrzeli.
Niecodzienna sytuacja się przytrafiła litewskiej firmie budującej wyspecjalizowany sprzęt przeznaczony do operacji w kosmosie. Gdy jedno z ich urządzeń zrobiło sobie zdjęcie, okazało się, że coś się wydarzyło. Dzięki fotografii odkryli, że miała niemiłe spotkanie na orbicie. Gdyby nie ta chęć wykonania selfie, kompletnie niczego by nie zauważyli.
Gwiazda orbity okołoziemskiej
Satelita również może sobie wymarzyć obecność w mediach społecznościowych. Tak też uczyniła wyprodukowana przez litewskiego producenta NanoAvionics MP42, która krąży wokół Ziemi już od ponad dwóch lat. Tylko dzięki temu, udało się ujrzeć, że... Coś w nią uderzyło! Ku zaskoczeniu wszystkich, na zdjęciu dostrzeżono wgniecenie o średnicy 6. milimetrów. Ta część maszyny nie była sfotografowana od 18 miesięcy i szczęśliwie nie wpłynęło ono w żaden sposób na jej pracę.
Jednakże to doświadczenie bardzo się łączy z coraz częściej omawianym problemem ludzkiego śladu na ziemskiej orbicie. Na co zresztą wskazali i producenci satelitów w oświadczeniu na swojej stronie:
"Czy było to uderzenie wywołane przez mikrometeor, czy kawałek kosmicznego śmiecia, zdarzenie podkreśla potrzebę odpowiedzialnych, kosmicznych operacji na orbicie i zmusza nas do przyjrzenia się odporności satelitów w świetle tego typu wydarzeń"
Czytaj dalej poniżej
Jak NanoAvionicspodaje dalej w tym samym wpisie, według obecnie posiadanych danych, około 3 miliony kilogramów obiektów pochodzenia ludzkiego orbituje wokół naszej planety w zasięgu 2000 kilometrów. Włączając w to aktywne i nieaktywne satelity, a także pozostałości po rakietach. Samych meteorów jest tylko z 200 kilogramów.
Firma nie pozostaje też bierna wobec tej sytuacji i wspólnie z ponad 100. innymi organizacjami, jest zaangażowana w rozpoczętą przez Europejską Agencję Kosmiczną inicjatywę. W ramach tej inicjatywy każdy, kto się podpisał, deklaruje chęć pomocy w redukcji znacznej części śmieci zagrażających wszystkim operacjom pozaziemskim.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu