Nauka

NASA wystrzeliła w kosmos ważnego satelitę. Przyjrzy się biegunom

Jakub Szczęsny
NASA wystrzeliła w kosmos ważnego satelitę. Przyjrzy się biegunom
Reklama

NASA z powodzeniem wystrzeliła pierwszy z dwóch satelitów klimatycznych w ramach misji PREFIRE (to akronim od: Polar Radiant Energy in the Far-InfraRed Experiment), której celem jest zbieranie danych na temat emisji ciepła z Arktyki i Antarktydy. Start odbył się z kompleksu startowego Rocket Lab w Māhia w Nowej Zelandii o godzinie 19:41 czasu NZST (godzina 11:41 czasu polskiego letniego).

Dane pozyskane w ramach tej misji pomogą naukowcom przewidzieć, jak lód, morza i pogoda zareagują w warunkach globalnego ocieplenia. Misja PREFIRE składa się z dwóch CubeSatów, czyli niewielkich satelitów wielkości pudełka po butach, które mają za zadanie mierzyć ilość ciepła wypromieniowywanego przez Ziemię w przestrzeń kosmiczną z dwóch najzimniejszych regionów planety. Akurat ten dane są niezmiernie istotne: umożliwią one konstruowanie lepszych prognoz dotyczących topnienia pokrywy lodowej oraz wzrostów poziomu morza.

Reklama

Misja ta dostarczy nam szczegółowych informacji o tym, jak regiony polarne wpływają na bilans energetyczny naszej planety. Kontrolerzy naziemni nawiązali pierwszą łączność z pierwszym cubesatem już o godzinie 14:48 polskiego czasu letniego. Startu drugiego satelity możemy spodziewać się dosłownie w najbliższych dniach, a na orbitę wyniesie go rakieta Electron — podobnie, jak w przypadku poprzedniego. Po udanym wystrzeleniu drugiego satelity rozpocznie się 30-dniowy "okres próbno-techniczny", po czym docelowa misja potrwa dziesięć miesięcy, podczas których naukowcy zbiorą potrzebne informacje.

Badacze zamierzają zbadać realny bilans energetyczny planety, na który składa się energia wypromieniowywana przez bieguny oraz energia słoneczna pozyskiwana przez naszą planetę poprzez działanie najbliższej nam gwiazdy. Arktyka i Antarktyda wypromieniowują sporo ciepła w ramach promieniowania podczerwonego, jednak brakuje tu szczegółowych pomiarów. Wpływ na ilość wypromieniowywanego ciepła mają: zawartość pary wodnej w atmosferze oraz obecność, struktura i skład chmur.

Mimo niewielkich rozmiarów, CubeSaty PREFIRE wypełnią sporą lukę w naszej wiedzy na temat bilansu energetycznego Ziemi. Każdy z satelitów jest wyposażony w spektrometr działający w podczerwieni, który mierzy długości fal za pomocą specjalnie ukształtowanych luster i czujników. Zminiaturyzowanie tych instrumentów było niemałym wyzwaniem, które wymagało zmniejszenia niektórych komponentów przy jednoczesnym zwiększeniu skali innych.

Zmiany klimatyczne zachodzące w Arktyce są bezprecedensowe i mogą stanowić dla nas spory problem. Misja PREFIRE dostarczy nam sporo nowych danych o długościach fal podczerwieni wypromieniowywanej z biegunów, co pozwoli na ulepszenie modeli klimatycznych i pogodowych oraz pomoże nam radzić sobie z konsekwencjami zmian klimatycznych.

Misja PREFIRE została opracowana wspólnie przez NASA i Uniwersytet Wisconsin-Madison. CubeSaty dostarczyła firma Blue Canyon Technologies. University of Wisconsin-Madison natomiast będzie odpowiadać za analizę danych pozyskanych w trakcie misji i gdy misja dobiegnie końca, przedstawi nam je w formie publikacji naukowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama