Technologie

Hyundai pozwoli na otworzenie i uruchomienie samochodu palcem. Czytnik linii papilarnych w Santa Fe 2019

Piotr Kurek
Hyundai pozwoli na otworzenie i uruchomienie samochodu palcem. Czytnik linii papilarnych w Santa Fe 2019
2

Czy czytniki linii papilarnych wrócą do łask? W telefonach od nich odchodzimy, jednak producenci samochodów widzą w spory nich potencjał. W przyszłym roku zadebiutuje pojazd, który zamiast kluczyków wymagać będzie jedynie palca.

Brakuje Wam w telefonie czytnika linii papilarnych? Być może przyszłoroczne iPhone’y wrócą do tego sposobu zabezpieczania smartfona przed niepowołanym dostępem. Technologia ta trafia także do innych rozwiązań. Już w przyszłym roku na ulice chińskich miast wyjedzie samochód wykorzystujący odcisk palca do jego otworzenia, uruchomienia i spersonalizowania.

Zobacz też: Mam nadzieję że nie jesteśmy wyprowadzani w pole i czytnik linii papilarnych powróci do iPhone’a

Hyundai zaprezentował nowy model swojego SUV Santa Fe przeznaczony na rynek chiński. Santa Fe 2019 ma być wyposażony w czytniki linii papilarnych na klamce i przycisku odpowiadającego za zapłon. System odpowiedzialny za bezpieczeństwo jest porównywalny z tym, z którego korzysta Apple w iPhone’ach, iPadach i niektórych modelach Macbooków. Prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji, w której uda się oszukać czytnik wynosi 1 do 50 000 w przypadku jednego zarejestrowanego odcisku.

Zobacz też: Hyundai Santa Fe ostrzeże o zostawionym dziecku na tylnym siedzeniu

Czytnik wykorzystuje zaawansowany pojemnościowy panel dotykowy odporny na próby oszukania przez hakerów i złodziei. Dodatkowo umożliwia zarejestrowanie kilku palców od różnych kierowców. To pozwoli komputerowi pokładowemu na rozpoznanie i dostosowanie ustawienia lusterek, fotela, a w przyszłości temperaturę, wilgotność, czy tryb jazdy dla każdego kierującego z osobna.

Nowy model Santa Fe na chińskie drogi wyjedzie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Oprócz wspomnianego czytnika linii papilarnych naszpikowany będzie nowoczesną technologią. Ostrzeżenia o zostawionym dziecku na tylnym siedzeniu, zablokowanie otwarcia tylnych drzwi w niebezpiecznych sytuacjach,  asystent głosowy od Baidu, bezprzewodowa ładowarka dla smartfona to tylko niektóre z nich.

Zobacz też: Hyundai IONIQ Electric – test. Zaskakująco dobre auto elektryczne

Czy czytnik linii papilarnych pojawi się także na innych rynkach? Hyundai niczego nie wyklucza, jednak na rozwój sytuacji będziemy musieli zapewne jeszcze trochę poczekać.

Źródło: Engadget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu