Samsung

Samsung stawia na Pro. Jak zareaguje Apple?

MS
Maciej Sikorski
49

Od pewnego czasu w branży mówiło się o dużych tabletach Samsunga i Apple. Dużych, czyli wyposażonych w ponad 12-calowe wyświetlacze. Pogłosek przybywało i pod koniec ubiegłego roku stało się jasne, że mogą to być jedne z ciekawszych premier 2014 roku. Trudno stwierdzić kiedy i czy w ogóle zobaczymy...

Od pewnego czasu w branży mówiło się o dużych tabletach Samsunga i Apple. Dużych, czyli wyposażonych w ponad 12-calowe wyświetlacze. Pogłosek przybywało i pod koniec ubiegłego roku stało się jasne, że mogą to być jedne z ciekawszych premier 2014 roku. Trudno stwierdzić kiedy i czy w ogóle zobaczymy taki produkt w ofercie Apple. Pewne jest natomiast, że na rynek dostarczy go (a nawet je - na jednym urządzeniu sprawa się nie kończy) Samsung. Koreańska korporacja zaprezentowała modele z linii Galaxy TabPro.

Samsung Galaxy TabPRO 12.2

Tablet posiada 12,2-calowy wyświetlacz Super Clear LCD o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, a jego serce stanowi procesor Exynos 5 Octa o taktowaniu 1,9 GHz (wersja z modułem 3G) lub Qualcomm Snapdragon 800 z modułem 4G. Na pokładzie znalazły się także dwa aparaty (główny 8 Mpix rejestrujący wideo w jakości Full HD oraz przedni 2 Mpix), 3 GB pamięci operacyjnej oraz 32/64 GB pamięci wbudowanej (niektórych ucieszy zapewne informacja, iż producent dorzucił także czytnik kart pamięci formatu microSD do 64 GB). Z ważnych informacji należy także wspomnieć o akumulatorze o pojemności 9500 mAh, porcie podczerwieni, modułach Bluetooth, GPS oraz GLONASS. Sprzęt współpracuje z systemem operacyjnym Android 4.4 KitKat.

Samsung Galaxy NotePRO 12.2

To urządzenie bardzo podobne do tego, które w wielkim skrócie opisałem przed chwilą. Główna różnica polega na obecności rysika S-Pen oraz odpowiedniego oprogramowania poszerzającego możliwości sprzętu. Mamy zatem do czynienia z wersją "rozbudowaną". Nie zmienił się wygląd (centralny klawisz oraz dobrze nam znana imitacja skóry), a wyświetlacz w obu przypadkach może być dzielony na cztery okna (Quad view).

Jakiś czas temu pisałem, iż fablety zaczynają powoli przejmować rynek małych tabletów – osoby decydujące się na zakup telefonu z 5- czy 6-calowym wyświetlaczem nie są zapewne zainteresowane inwestycją w kolejny sprzęt z 8-calowym ekranem. Posiadając duży telefon, mogą one jednak rozglądać się za dużym tabletem – rozrost sprzętu nastąpił w obu przypadkach, a nowe modele są tego najlepszym przykładem. Czy to oznacza koniec mniejszych produktów? Póki co nic na to nie wskazuje.

Samsung Galaxy TabPRO 10.1 oraz 8.4

Samsung poszerzył swoją ofertę także o modele 10- i 8-calowy (rozdzielczość ekranu, system operacyjny oraz design są wspólne dla wszystkich prezentowanych tabletów). W przypadku większego urządzenia zdecydowano się na wersje z różnymi procesorami (w przypadku mniejszego zrezygnowano z wersji z platformą Exynos), oba tablety posiadają dwie kamery: 8 oraz 2 Mpix. Producent wyposażył modele w 2 GB pamięci operacyjnej oraz 16/32 GB pamięci wbudowanej. Sprzęt 10-calowy posiada akumulator o pojemności 8220 mAh, mniejszy doczekał się baterii o pojemności 4800 mAh.

Wszystkie wspomniane modele powinny się pojawić na rynku w pierwszym kwartale 2014 roku.

ATIV Book 9 2014 Edition

Samsung nie poprzestał na nowych tabletach. Południowokoreański producent zaprezentował również ultrabook z 15,6-calowym wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD. Sprzęt w metalowej obudowie waży 1,85 kg, dostępny będzie w wersjach z procesorami Intel Core i5/i7, grafiką Intel HD Graphics 4400, 8 GB pamięci operacyjnej, dyskiem o pojemności 1024 GB oraz Windows 8.1. Producent zapewnia, iż sprzęt może pracować na jednym ładowaniu do 14 godzin.

ATIV One7

Tym razem mamy do czynienia ze sprzętem 2w1. Model wyposażono m.in. w 24-calowy wyświetlacz Full HD oraz procesory Intel Core i3/i5. Na pokładzie znalazło się również 8 GB pamięci operacyjnej, a także 1 TB pamięci wbudowanej (pojawi się też wersja 1 TB HDD plus 128 GB SSD).

Linia Galaxy TabPro czy nawet wszystkie komputery nie wyczerpują tematu premier Samsunga (uwagę należy poświęcić np. telewizorom - zagadnienie na osobny wpis, zwłaszcza, że prezentacja sprzętu może się stać medialnym hitem z powodu wystąpienia Michaela Baya), ale będzie to bez wątpienia jeden z ważniejszych motywów całej imprezy w Las Vegas. Koreański producent w ciekawy sposób rozbudował ofertę tabletową i stał się jeszcze większym zagrożeniem dla Apple. Kwestią otwartą jest to, czy gigant z Cupertino odpowie na wczorajszą premierę. Jeśli do tego dojdzie, to większe tablety szybko mogą zyskać na popularności. Jeśli do tego nie dojdzie, to... modele z dużymi wyświetlaczami i tak mogą na stałe zagościć w naszej rzeczywistości.

Źródła informacji oraz grafik: Samsung, Update My Android, Grzegorz Marczak

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TabletSamsungCES 2014