Samsung

Telewizory QLED od Samsunga podnoszą poprzeczkę jeszcze wyżej

Kamil Pieczonka
Telewizory QLED od Samsunga podnoszą poprzeczkę jeszcze wyżej
40

Samsung zaprezentował nową linię telewizorów QLED na 2020 rok, która powoli zaczyna już trafiać do oferty sklepów. Pora zatem przyjrzeć się co wnosi nowa seria oznaczona literką T, która w tym roku składa się z dwóch modeli oferujących rozdzielczość 8K i pięciu 4K.

3. generacja telewizorów 8K

Tegoroczne modele telewizorów QLED 8K to już trzecia generacja urządzeń o tej rozdzielczości. W tym roku do wyboru mamy dwa modele dostępne w trzech rozmiarach każdy. Flagowy QLED Q950T sprzedawany będzie w wersji 65, 75 i 85 cali, a QLED Q800T - 65, 75 i 82 cale. Szczególnie ciekawie zapowiada się ten pierwszy model, który wyróżnia praktycznie niewidoczna ramka. Samsung zapewnia, że wyświetlacz zajmuje 99% powierzchni telewizora, ramki są dosłownie milimetrowe i trzeba przyznać, że na zdjęciach wygląda to rewelacyjnie. Co więcej model ten ma tylko 1,5 cm grubości, a mimo tego udało się w nim zamontować kilka głośników, które mają zapewnić świetną jakość odsłuchu.

Samsung postawił też oczywiście na najwyższą jakość obrazu, podobnie zresztą jak w modeli QLED Q800T, gdzie dostajemy bardzo ostry obraz pełen nasyconych kolorów oraz lokalnym podświetleniem. Wyświetlacz o rozdzielczości 7680x4320 pikseli obsługiwany jest przez nowy procesor Quantum 8K, który analizuje wyświetlany obraz w czasie rzeczywistym, aby zapewnić jego najwyższą jakość, łącznie z upscalowaniem do rozdzielczości 8K.

QLED 4K w pięciu wersjach

Linia QLED 4K na rok 2020 jest bardzo zbliżona do oferty z zeszłego roku. Do wyboru mamy pięć modeli: Q95T, Q90T, Q80T, Q70T oraz Q60T, które dostępne będą w rozmiarach od 43 do 85 cali. Rozdzielczość 4K (3840x2160 pikseli), 100% natężenie kolorów czy HDR to technologie i rozwiązania wspólne dla całej serii. Każdy model posiada też procesor Quantum 4K, który podobnie jak w telewizorach QLED 8K analizuje obraz w czasie rzeczywistym i pomaga podnieść jego jakość do jak najwyższego poziomu, łącznie z uspcalowaniem rozdzielczości. Samsung chwali się też strefowym podświetleniem w modelach Q95T, Q90T oraz Q80T, a także świetnymi kątami widzenia dla modeli Q95T, Q90T dzięki funkcji Ultra Szeroki Kąt widzenia.

W topowych modelach (Q950T, Q800T, Q95T, Q90T i Q80T) zwrócono też mocno uwagę na poprawę wrażeń dźwiękowych. Technologia Dźwięku Podążającego za Obiektem (OTS) sprawi, że dźwięk będzie bardziej przestrzenny. System odpowiednio rozmieszczonych głośników pozwoli śledzić ruch motorówki na ekranie nie tylko wzrokiem – po prostu usłyszymy to, jak się przemieszcza. Z kolei Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA) dostępny również w modelu Q70T to funkcja, która monitoruje natężenie hałasu w naszym otoczeniu i jeśli ktoś np. w kuchni zacznie korzystać z blendera, to telewizor automatycznie zwiększy głośność. Samsung stworzył też technologię Q-Symphony, unikatowy system nagłośnienia, który współpracuje z dedykowanymi soundbarami z serii Q. Po podłączeniu soundbara górne i boczne głośniki telewizora wykorzystywane są tu jako dodatkowy kanał audio.

Jeszcze bardziej Smart i jeszcze bardziej do gier

Telewizory QLED korzystają z systemu Tizen, który zapewnia dostęp nie tylko do podstawowych aplikacji jak Netflix, HBO GO, Rakuten czy Cineman, ale w tym roku również np. Apple Music. Jest też kilka nowych funkcji takich jak Adaptacja Obrazu. Teraz pora dnia i oświetlenie nie mają znaczenia. Telewizor cały czas reaguje na panujące dookoła warunki i automatycznie reguluje jasność. Natomiast dzięki funkcji MultiView można podzielić ekran telewizora na dwie części i podczas oglądania filmu jednocześnie korzystać ze smartfona. Do wyboru jest wiele różnych opcji układu tych dwóch okien.  Z kolei funkcja Wizualizacji muzyki zaproponuje efekty wizualne dobrane do nastroju i rodzaju muzyki odtwarzanej ze smartfona połączonego z telewizorem poprzez Bluetooth.

Samsung nie zapomniał też o graczach. Oprócz znanych już rozwiązań, takich jak Automatyczny Tryb Gra, niski Input lag czy system poprawy płynności i ostrości obrazu Game Motion Plus, pojawiło się kilka nowości. I tak na przykład funkcja Real Game Enhancer+ w połączeniu z Dynamicznym Korektorem Czerni zadba o więcej detali w ciemnych scenach, a funkcja Game Multi-View, dzięki której korzystając z podpowiedzi jeszcze szybciej można będzie pokonać przeszkody w rozgrywce. W praktyce na ekranie telewizora pojawi się dodatkowe okno, gdzie obejrzymy na przykład film instruktażowy z YouTube. To świetne rozwiązanie dla graczy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności.

Pierwsze modele nowych telewizorów już pojawiają się w sklepach. Za flagowy model QLED Q95T w rozmiarze 65 cali trzeba zapłacić około 10 999 PLN, za model Q90T z wersji 55 cali trzeba zapłacić 7 499 PLN, Q80T w tym samym rozmiarze to wydatek rzędu 5 499 PLN.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu