Tablety

Samsung ogłasza GALAXY Tab 3 Kids - czy tablety tylko dla dzieci są w ogóle potrzebne?

JR
Jan Rybczyński
20

Dzieci uwielbiają tablety, czy szerzej, urządzenia z ekranem dotykowym. Powodów jest wiele, ale prawdopodobnie najważniejszy z nich to łatwość obsługi. Dotykanie tego, z czym chcemy wejść w interakcję to jeden z pierwszych świadomych odruchów u dziecka, podczas gdy obsługa myszki i klawiatury wymaga...

Dzieci uwielbiają tablety, czy szerzej, urządzenia z ekranem dotykowym. Powodów jest wiele, ale prawdopodobnie najważniejszy z nich to łatwość obsługi. Dotykanie tego, z czym chcemy wejść w interakcję to jeden z pierwszych świadomych odruchów u dziecka, podczas gdy obsługa myszki i klawiatury wymaga pewnej dozy abstrakcyjnego myślenia - ruszam tu, a steruje kursorem tam. W sklepach z aplikacjami nie brakuje programów dla dzieci, które powstały prawdopodobnie pod wpływem pierwszego czynnika - łatwości obsługi. Samsung, jako największy producent urządzeń z Androidem, postanowił stworzyć urządzenie specjalnie dla dzieci - GALAXY Tab 3 Kids.

Czym różni się tablet dla dziecka, od zwykłego tabletu? Przede wszystkim wyglądem. Ciepłe kolory, grubsza ramka na krawędziach ułatwiające trzymanie tabletu w rącze dziecka i chroniące tablet przed upadkami, dodatkowa podstawka umożliwiająca ustawienie tabletu na stole pod dowolnym kątem. Różni się także samo oprogramowanie. Podstawą jest Android 4.1, który zawiera dodatkowo funkcje dedykowane kontroli rodzicielskiej. Możliwe jest ustalenie do jakich aplikacji dziecko ma dostęp, określenie czasu po którym konieczne jest podanie hasła, aby odblokować dalszą zabawę. Jest także specjalny sklep z aplikacjami wyselekcjonowanymi pod kątem dzieci. Tutaj powstaje pytanie na ile będzie on przydatny dla maluchów, które nie posługują się językiem angielskim.

Pod względem sprzętowym jest to całkowicie standardowy tablet ze średniej czy niższej półki. Przyczyna jest prosta, tablet tylko dla dziecka nie może kosztować tyle samo co uniwersalne urządzenie. Wewnątrz znajdziemy dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1,2 Ghz, 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci na pliki rozszerzalnej za pomocą karty micro SD. Nie zabrakło standardowych funkcji takich jak WiFi czy Bluetooth oraz przedniej i tylnej kamery. Ta druga ma rozdzielczość 3 megapikseli.

W tym miejscu można postawić pytanie, czy jest sens kupowania tabletu tylko dla dziecka, jeśli zwykły tablet jest w stanie sprawdzić się w tym zadaniu? Czysty Android pozwala tworzyć konta użytkowników, a wraz z aktualizacją do wersji 4.3 pozwala określać również jakie aplikacje mają być dostępne dla jakiego użytkownika. Wciąż brakuje w nim możliwości ustawiania czasu, po jakim włączy się blokada, uniemożliwiająca spędzenie całego dnia przed ekranem. Jestem pewien, że można to jednak rozwiązać za pomocą zwykłej aplikacji. Tablety Amazonu posiadają taką funkcję i mają także sklep z aplikacjami dla dzieci, a nawet dostęp do ogromnej ilości bajek dla najmłodszych w zamian za stały, miesięczny abonament (funkcja nie jest dostępna w Polsce).

Jest jeszcze jedna kwestia - czy dziecko zechce się przesiąść z tabletu rodziców na tablet im dedykowany? To oczywiście sprawa mocno indywidualna i zależy od charakteru dziecka, od tego czy bawiło się wcześniej innymi tabletami itp. Z mojego doświadczenia wynika, że syn był zachwycony tabletem z biedronki tak długo, dopóki nie pobawił się Nexusem 7 i iPadem. Wówczas uparcie pokazywał, bo mówić jeszcze nie umiał, że najchętniej chce iPada, ewentualnie Nexusa, nie tańsze urządzenie mimo, że na większość aplikacji dla dzieci na każdym z tabletów była identyczna.

Oczywiście nie porównuje tabletu Samsunga do urządzenia z Biedronki o mało znanej marce. Mimo wszystko tablet dla dzieci ma być tańszy, a jego parametry siłą rzeczy nie są tak dobre jak droższych urządzeń. Jeżeli dziecko wcześniej miało okazję korzystać z tabletu rodziców, może się wzbraniać przed zmianą, tak jak mój syn. Oczywiście problemu nie będzie, jeżeli dziecko nie miało wczesniej do czynienia z żadnym urządzeniem mobilnym, wtedy pewnie będzie zachwycone.

Jest jeszcze jeden argument, który przemawia za tabletem Samsunga - C Pen. Jest to odpowiednik S Pen, pióra rozwijanego przez Samsunga, dostosowanego do potrzeb dzieci, czyli przede wszystkim wygodnego uchwytu. Jeżeli C Pen działa równie dobrze jak w Note 2 to może być poważny argument za GALAXY Tab 3 Kids, który małym dzieciom pozwoli rysować nie brudząc otoczenia, a starszej młodzieży pozwoli trenować posługiwanie się odręcznym pismem i otworzy drogę do tworzenia cyfrowych obrazów.

Więcej informacji na stronie Samsung Tomorrow.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TabletySamsung