Samsung

Samsung obiecuje TouchWiz tak lekki jak interfejs Nexusa 6. Nie uwierzę, póki nie zobaczę

Tomasz Popielarczyk
Samsung obiecuje TouchWiz tak lekki jak interfejs Nexusa 6. Nie uwierzę, póki nie zobaczę
10

Zanosi się na ogromne zmiany w smartfonach i tabletach Samsunga. Koreański producent wraz z premierą flagowca Galaxy S6 ma zaprezentować zupełnie nowy, minimalistyczny oraz lekki interfejs TouchWiz. Optymalizacja ma być na tyle znacząca, że źródła porównują go z Androidem na Nexusie 6. Znikną zatem...

Zanosi się na ogromne zmiany w smartfonach i tabletach Samsunga. Koreański producent wraz z premierą flagowca Galaxy S6 ma zaprezentować zupełnie nowy, minimalistyczny oraz lekki interfejs TouchWiz. Optymalizacja ma być na tyle znacząca, że źródła porównują go z Androidem na Nexusie 6. Znikną zatem zbędne funkcje i dodatki, a królować będzie prostota oraz responsywność. Czy to aby nie jest zbyt piękne, aby było prawdziwe?

O zmianach w TouchWiz donosi serwis Business Korea, powołując się na własne źródła. Te donoszą bardzo jednoznacznie, że TouchWiz czeka rewolucja:

We are aiming to get rid of unnecessary functions and simplify our UI at the level of Google’s Nexus 6

Przez minione lata TouchWiz przybierał na wadze. Samsung dodawał nowe funkcje i moduły. Pojawiła się synchronizacja z desktopem oraz możliwość wyświetlania pulpitu ze smartfona Galaxy na ekranie tabletu. Dodano również Magazine UX, który z poziomu pulpitu daje dostęp do najświeższych informacji oraz nowego typu widżetów. Rozbudowywano też sekcje związane z monitorowaniem aktywności fizycznej i zdrowia. TouchWiz miał niemal wszystko i to odbijało się mu coraz częściej czkawką.

Interfejs Samsunga nie jest lubiany. Użytkownicy krytykują go za zbyt cukierkową stylistykę, która odbiega od dzisiejszych, minimalistycznych standardów. Najbardziej jednak razi ogrom tych wszystkich dodatków, których w gruncie rzeczy potrzebuje jedynie garstka odbiorców. W rezultacie nakładka stała się ociężała i nawet na najmocniejszych urządzeniach lubiła zwolnić, a nawet "chrupnąć". To wszystko sprawiło, że Samsung w końcu zdecydował się na zmiany.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany będą drastyczne. Konkretów jednak nie znamy, choć postawienie sobie za cel prostoty interfejsu z Nexusa 6 (a więc de facto czystego Androida 5.0) jest bardzo wymowne. Samsung już od jakiegoś czasu buduje ekosystem usług wokół swoich produktów. W pewnym momencie stało się to przyczyną niesnasek z Google, które wymusiło na Koreańczykach wyhamowanie. W 2014 roku nie doczekaliśmy się żadnych większych zmian w tym aspekcie. Wręcz przeciwnie - zdecydowano się na zamknięcie takich usług jak WatchOn czy ChatOn, które po prostu nie sprawdziły się.

Jak będzie to wyglądało teraz? Raczej nie powinniśmy się spodziewać, że Samsung radykalnie utnie wszelkie powiązania ze swoimi usługami oraz sklepem Galaxy Apps i rzuci się w ramiona Google'a. Pewne rozwiązania powinny zatem pozostać nietknięte. To już jednak wyłącznie spekulacje. Czy się potwierdzą? Zobaczymy na MWC w Barcelonie, na początku marca. A poprzednie doniesienia sugerują, że zdecydowanie będzie na co popatrzeć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu