Samsung

Samsung Inkubator Rzeszów - takich miejsc w Polsce powinno być więcej

Jakub Szczęsny
Samsung Inkubator Rzeszów - takich miejsc w Polsce powinno być więcej
7

Aż chciałoby się zakrzyknąć: "moje miasto takie piękne". I uwierzcie mi, że tym piękniejsze, iż prężnie działa w nim firma Samsung wraz ze swoim inkubatorem startupów. Dzięki tej świetnej, opisywanej już zresztą przez nas inicjatywie mogłem poznać niezwykle obiecujące projekty z kręgu Internetu Rzeczy, o których już jest głośno. I jestem pewien, wkrótce zmienią świat - na lepsze.

Właśnie w ramach akcji Zmienimy Świat organizowanej przez Antygrupę - koalicję mediów biznesowych oraz technologicznych we współpracy z Samsung Inkubator Rzeszów przedstawiamy Wam startupy, które zdecydowanie mają szansę na to, aby wnieść sporo dobrego do naszej codzienności. Internet Rzeczy jako jedna z bardziej perspektywicznych gałęzi rynku informatycznego otwiera przed nami mnóstwo możliwości wynikających wprost z jego specyfiki. Już w tym momencie branża przemysłowa aktywnie korzysta z takich dobrodziejstw, natomiast "zwykli konsumenci" coraz chętniej sięgają po takie rozwiązania. Inteligentne telewizory, pralki, lodówki to tylko wierzchołek góry lodowej. W ciągu dekady z pewnością zaobserwujemy globalny trend, wedle którego nowoczesne domy zostaną wyposażone w inteligentne, zautomatyzowane rozwiązania.

Internet Rzeczy nie tylko w domu. Startupy z Samsung Inkubator Rzeszów naprawdę chcą zmieniać świat

Rzeszowskie startupy nie chcą biernie przyglądać się postępowi - wręcz przeciwnie. Zamierzają aktywnie uczestniczyć w rozpędzającym się peletonie dostarczania na rynek nowych, innowacyjnych rozwiązań. Małe, choć nie pozbawione pomysłów firmy mają jednak problem z odnalezieniem się w "ogromnym świecie nowych technologii". Potrzebują kogoś doświadczonego, kto wskaże im odpowiedni kierunek rozwoju, pozwoli na dotarcie do ekspertów, potencjalnych inwestorów oraz mnóstwa informacji, dzięki którym możliwe będzie ostateczne dostarczenie produktu na rynek. Ale przecież na tym sprawa się nie kończy. Ów produkt musi ktoś kupić, należy go utrzymać, w dalszym ciągu rozwijać. Tworzenie startupu to nie jest prosta sprawa.

Stworzenie inkubatora dla start-upów to kolejny krok firmy Samsung w kierunku zwiększenia swojego zaangażowania w cyfryzację Polski. Chcemy wspierać młode innowacyjne firmy dzieląc się naszymi doświadczeniami. Będąc czołową spółką technologiczną na rynku konsumenckim doskonale znamy potrzeby klientów. W Polsce działa również największe na świecie, zaraz po Korei, centrum badań i rozwoju firmy Samsung oraz nowoczesna fabryka AGD we Wronkach. Wiedza naszych inżynierów oraz doświadczenia biznesowe pomogą polskim innowatorom tworzyć doskonałe produkty i rozwiązania z globalnym potencjałem

Hadrian Baumann, prezes polskiego oddziału Samsung Electronics

Powyższa wypowiedź to słowa prezesa polskiego oddziału Samsunga w trakcie uroczystego otwarcia placówki Samsung Inkubator w Rzeszowie. Należy przyznać, że ze swojej misji - wspierania początkujących, innowacyjnych przedsiębiorców Samsung wywiązuje się znakomicie. Mieliśmy okazję zapoznać się z trzema niezwykle obiecującymi startupami, które zdecydowanie mają wszelkie predyspozycje ku temu, aby zgodnie z mottem naszej akcji - zmieniać świat.

Oto startupy z Podkarpacia, które działają w ramach inicjatywy Samsung Inkubator

Samsung współpracuje z wieloma firmami, które biorą udział w inkubacji ich startupu. W ramach akcji Zmienimy Świat, będziemy mieć dla Was inspirujące materiały na temat trzech takich przedsięwzięć. W naszych tekstach znajdziecie często zaskakujące historie każdego z tych pomysłów, a także zaprezentujemy Wam, w jaki sposób firma Samsung przyczyniła się do ich rozwoju.

JITIV to projekt, którego założeniem jest zoptymalizowanie wykorzystania energii elektrycznej za pomocą systemu wpisującego się w założenia smart home. Dzięki bardzo prostej implementacji w instalacji możliwe jest zredukowanie zużycia prądu i w konsekwencji - oszczędzenie pieniędzy .

CONTROL COLD to rozwiązanie skierowane dla dużych przedsiębiorstw, które aktywnie wykorzystują urządzenia przeciwpożarowe oraz chłodnicze. Skonstruowany przez firmę system ma za zadanie w porę ostrzec operatora o możliwym wycieku szkodliwych substancji.

WISE GLASS natomiast to zupełnie nowe podejście do reklamy. Interaktywne lustro wyposażone w zestaw czujników nie tylko pozwoli na "przypudrowanie nosa", ale i wyświetli dopasowaną do użytkownika reklamę. Pomysłodawcy startupu tworzą nie tylko interaktywne lustro, ale i zintegrowaną z urządzeniem platformę reklamową.

Uczestnictwo w inkubatorze to nie tylko prestiż. To także dostęp do narzędzi, przestrzeni kreatywnej oraz stały kontakt z ekspertami

Samsung Inkubator w Rzeszowie doskonale dba o to, aby uczestnictwo startupu w programie nie zamykało się jedynie w możliwości wpisania sobie tego do portfolio. Firma Samsung dysponuje ogromnym sztabem osób - mentorów, którzy doradzają w przeróżnych kwestiach dotyczących rozwoju przedsięwzięcia - od kwestii promocyjnych aż po doskonalenie samego produktu. W trakcie wstępnych rozmów ze startupami udało się wyczuć, że nawet najdziwniejsze z naszego punktu widzenia pytania lub prośby spotykają się z należytym zainteresowaniem Samsunga - tak, aby obiecującym projektom nie zabrakło dosłownie niczego, co jest ważne w kontekście funkcjonowania przedsiębiorstw.

Warto zwrócić uwagę również na siedzibę Samsung Inkubatora w Rzeszowie. Spora przestrzeń kreatywna jest dostępna dla wszystkich wyselekcjonowanych przez firmę startupów. To właśnie tutaj odbywają się nie tylko dyskusje nad dalszymi krokami projektów, ale również czynny rozwój samych produktów. Stanowiska komputerowe, sprzęt multimedialny, czy takie "luksusy" jak inteligentna lodówka z systemem TizenOS to tylko początek. Równie ważne są narzędzia laboratoryjne, których tutaj absolutnie nie brakuje. Kiedy już całą praca została skończona (albo na dany dzień po prostu brakło sił) - można odpocząć w strefie chill, gdzie na spokojnie można porozmawiać o wszystkim - z wyłączeniem oczywiście twórczej pracy.

Samsung Inkubator Rzeszów nie ogranicza się jedynie do oferowania przestrzeni kreatywnej, narzędzi oraz samej inkubacji startupu. Równie istotny jest mentoring, w ramach którego uczestnicy otrzymują możliwość konsultowania swoich pomysłów z pracownikami działu R&D firmy Samsung. To przeogromna wartość dla osób tworzących swoje startupy!

Ponadto, Samsung Inkubator Rzeszów funkcjonuje w regionie jako miejsce inspirujących spotkań - warsztatów, prelekcji z udziałem ekspertów, praktyków biznesu technologicznego, gdzie można nie tylko dowiedzieć się zupełnie nowych, ciekawych rzeczy, ale i nawiązać potrzebne kontakty. Rekrutacja do Inkubatora dalej trwa: jeżeli jesteście zainteresowani, serdecznie zapraszamy do aplikowania!

Dla mojego miasta to ogromna nobilitacja. Cieszę się, że w Rzeszowie istnieje inkubator startupów Samsunga

Otwarcie tej placówki z udziałem wicepremiera Morawieckiego rozpoczęło nowy rozdział w dziedzinie rozwoju rzeszowskich startupów. Podkarpacie jest często niedocenianym regionem jeżeli chodzi o nowe technologie - zdecydowanie w tej kwestii przoduje stolica. Niemniej, świetnie wykształceni młodzi ludzie wychodzący z rzeszowskich uczelni dysponują niesamowitymi pomysłami i co więcej - mają wystarczająco dużo zapału, by je realizować. W Rzeszowie funkcjonuje również "Dolina Lotnicza", która również poświęca się bez reszty innowacyjnym projektom.

Ponadto, Samsung Inkubator Rzeszów to niesamowicie inspirujące miejsce - świetny zespół osób czuwających na co dzień nad siedzibą inkubatora nie tylko służy pomocą w najbłahszych sprawach, ale chętnie dzieli się swoim doświadczeniem - również w dziedzinie startupów. Niesamowicie się cieszę, że firma Samsung dostrzegła potencjał leżący w tym regionie i zwróciła uwagę również na startupy w Polsce południowo-wschodniej.

Tekst powstał we współpracy z firmą Samsung w ramach akcji Zmienimy Świat.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu