Motoryzacja

Samochód elektryczny z dotacją państwową? Ministerstwo Energii pracuje nad nowym rozwiązaniem

Piotr Kurek
Samochód elektryczny z dotacją państwową? Ministerstwo Energii pracuje nad nowym rozwiązaniem
34

Już wkrótce osoby zainteresowane kupnem samochodu napędzanego energią elektryczną będą mogły skorzystać z dotacji państwowych.

O tym, że w Polsce szykowane są przepisy umożliwiające ubieganie się o datację na zakup samochodu elektrycznego pisaliśmy w zeszłym roku. To efekt wprowadzenia ustawy o elektromobilności, w zapisach której znajdują się pomysły dotyczące rządowych dopłat do zakupu pojazdów ekologicznych. Oprócz współfinansowania zakupów, planowane jest stworzenie całej sieci stacji ładowania oraz m.in. przekonanie samorządów do wprowadzania bardziej ekologicznych środków transportu. Więcej na ten temat poczytacie w tekście 25 tysięcy złotych dopłaty do auta elektrycznego. Państwo rozdaje pieniądze?

W ustawie powołującej Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który finansowany jest z opłaty akcyzowej i opłaty emisyjnej zabrakło informacji na temat warunków udzielania wsparcia podmiotom zainteresowanym kupnem pojazdów elektrycznych. Dlatego konieczne jest przygotowanie nowego rozporządzenia mającego na celu określenie zasad udzielania oraz rozliczania wsparcia. Jak informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych jego projekt skierowany został do konsultacji społecznych.

Projekt rozporządzenia zakłada maksymalną wysokość w przypadku samochodu elektrycznego wynoszącą 30% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, przy czym nie więcej niż 36 000 zł na jeden pojazd. Jeżeli zakupiony pojazd służyć ma do wykonywania usług komunalnych wartość ta wzrasta do 150 000 zł. Dotacje obejmować będą także zakup autobusów z myślą o komunikacji zbiorowej.  W tym wypadku maksymalna wysokość wsparcia wynosi 55% kosztów kwalifikujących, lecz nie więcej niż 1045000 zł. Dotyczy to również trolejbusów — odpowiednio 45% kosztów kwalifikujących i nie więcej niż 720000 zł.

W projekcie znalazły się także informacje dotyczące dotacji na wybudowanie i rozbudowę stacji ładowania energią elektryczną. Kwota wsparcia na tego typu inwestycje dla jednej stacji ładowania o normalnej mocy nie może przekraczać 25 500 zł, a dużej mocy 150 000 zł. W rozporządzaniu podano także kwoty dotyczące dotacji na zakup pojazdów na paliwa CNG, LPG i wodór, a także budowę i rozbudowę stacji tankowania.

Nowe tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych

Przy okazji warto dodać, że już w przyszłym roku, na mocy rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, kierowcy aut elektrycznych będą korzystać ze specjalnie oznakowanych tablic rejestracyjnych. Będą to jednorzędowe, dwurzędowe lub indywidualne tablice z tłem koloru zielonego i napisami w kolorze czarnym.

Źródło: ORPA

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu