Motoryzacja

Honda prezentuje wnętrze swojego elektryka, jest ładnie i nowocześnie

Kamil Pieczonka
Honda prezentuje wnętrze swojego elektryka, jest ładnie i nowocześnie
16

Honda jak praktycznie każda inna firma zajmująca się produkcją samochodów, przygotowuje się do elektryfikacji swojej oferty. Pierwszy w pełni elektryczny pojazd został pokazany jeszcze w 2017 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie, za miesiąc zostanie pokazana wersja produkcyjna.

Honda Urban EV

Koncepcyjna wersja pokazana niespełna 2 lata temu była mocno inspirowana pierwszą generacją Civica. Z założenia ma to być małe, miejskie auto (jak sama nazwa na to wskazuje) i wygląda na to, że w wersji, która trafi do klientów wiele się nie zmieni. Jeśli nie pamiętacie jak prezentował się koncepcyjny Urban EV to warto sobie odświeżyć pamięć oglądając poniższy film. Honda przynajmniej na początku nie ma ambicji rywalizować z Teslą, Urban EV powinien być tańszym, miejskim autem.

Oficjalnie Honda Urban EV zostanie zaprezentowana za niespełna miesiąc podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Wczoraj natomiast japoński producent opublikował pierwsze zdjęcie/render wnętrza pojazdu, który trafi do klientów. Nie można powiedzieć, aby zdradził tym samym wiele detali, ale trochę różnic w stosunku do koncepcyjnej wersji z pewnością jest.

Po pierwsze kierownica, jest znacznie mniej futurystyczna niż w aucie zaprezentowanym w 2017 roku. Trudno poczytać to jako wadę, tym bardziej, że sama kierownica w mojej opinii wygląda całkiem nieźle. Zarówno pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym jest to poziom, który nie odstaje od konkurencji z 2019 roku. Wrażenie za to mogą robić ekrany na desce rozdzielczej. Wygląda na to, że Honda poszła jeszcze o krok dalej niż Mercedes i oferuje w sumie trzy wyświetlacze.

Pierwszy z nich to wirtualne zegary, które akurat na grafice pokazują procent naładowania baterii. Na kolejnym mamy system multimedialny dla kierowcy, a na trzecim kolejne informacje o akumulatorze i multimediach. Na przyciskach można między innymi znaleźć napis HDMI czy Bluetooth Audio. Wygląda na to, że pasażer w Hondzie Urban EV będzie miał możliwość korzystania z dodatkowej rozrywki podczas podróży. Dwa ostatnie ekrany prawdopodobnie są dotykowe.

Trzeba przyznać, że całość wygląda całkiem schludnie, łącznie z drewnianą (?) półeczką, która dodaje uroku autu stylizowanemu na lata 70-te. Dla miłośników przycisków i pokręteł też się coś znalazło. Pod kratkami wentylacji widać przyciski od sterowania nawiewu oraz dwa fizyczne pokrętła od klimatyzacji. Nie wszystko zatem będzie sterowane z poziomu dotykowego ekranu.

Honda zamierza elektryfikować całą swoją ofertę

Honda planuje rozpocząć normalną sprzedaż modelu Urban EV już wkrótce, a pierwsze pojazdy mogą trafić do klientów jeszcze w tym roku. To ma być dopiero początek procesu elektryfikacji, który dotknie każdy nowy samochód jaki zostanie wprowadzony do sprzedaży w Europie. Elektryfikacja w tym wypadku oznacza również obecność tradycyjnych napędów hybrydowych oraz plug-in. Przedstawiciele firmy przewidują, że w 2025 roku aż 2/3 sprzedaży Hondy na Starym Kontynencie będą stanowiły samochody z jakimś rodzajem napędu alternatywnego. To całkiem ambitne plany, biorąc pod uwagę aktualną ofertę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu