Co jakiś czas na Antyweb opisywana jest kolejna usługa w chmurze, typu Dropbox. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, jak mocno w naszej świadomośc...
Co jakiś czas na Antyweb opisywana jest kolejna usługa w chmurze, typu Dropbox. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, jak mocno w naszej świadomości konsumenckiej osadziła się ta nazwa, skądinąd najbardziej popularnej i najlepiej wypromowanej usługi cloud.
Chyba nawet dzieci wiedzą, że jest to usługa, która umożliwia przechowywanie na zewnętrznych serwerach danych, oraz ich synchronizacji, a także udostępniania innym urządzeniom i użytkownikom. Sukces Dropbox z pewnością tkwi w jego wczesnym starcie jako szeroko dostępna usługa freemium oraz w prostocie obsługi. Innym bardzo popularnym rozwiązaniem jest Dysk - Google oraz Skydrive - Microsoft.
Są to rozwiązania, które oferują przechowywanie danych w chmurze oraz ich edycję, co wyróżnia je na tle wcześniej wspomnianego konkurenta. Produkty ze stajni Google i Microsoft charakteryzują się jeszcze powiązaniem konta z szeregiem innych usług skutecznie zmonopolizowanych przez gigantów (poczta, komunikator, społeczność).
O ile w przypadku Dropbox, sukcesu należy wypatrywać w prostocie obsługi, to w przypadku Dysk Google oraz Skydrive mamy do czynienia z kwestią większego przywiązania do rodziny produktów i pozostałych usług w ich palecie. Podobnie sprawa wygląda z iCloud. Ręka w górę, kto nie posiada/ł produktu Apple, a używa konta iCloud…
Redaktorzy oraz czytelnicy Antyweb już wielokrotnie wskazywali ciekawe, alternatywne metody do wyżej wspomnianych rozwiązań. SugarSync, SpiderOak czy Box. Świetne produkty typu cloud storage, które już niejednokrotnie opisywane były na blogu.
W tym artykule proponuję przetestowanie innej, ciekawej wersji usługi cloud, która może nie jest tak łatwa w obsłudze jak wyżej wspomniane, ale daje jednak większą ilość odmiennych możliwości swoim użytkownikom.
Zapraszam do przetestowania Samepage.io
Samepage bazuje na rozwiązaniu sieciowym Kerio Workspace, które z początkiem 2013 zostało zastąpione z licencjonowana on-premises na typową usługę w chmurze. Podobnie jak wspomniane wcześniej usługi cloud, Samepage posiada możliwość przechowywania wszelkiego rodzaju plików, współdziałania i synchronizacji z komputerami. Do synchronizacji plików służy wieloplatformowa wtyczka, która odpowiada za obsługę wskazanych przez nas folderów oraz za edycję i synchronizację plików, bezpośrednio na komputerze.
Wygląd przykładowej strony zbudowanej w Samepage.io:
Pliki mogą być także przeglądane z poziomu przeglądarki. Charakterystyką produktu jest jego ukierunkowanie na współdzielenie dokumentów i szeroko rozumianą pracę grupową.
Przestrzeń dyskowa to jedna z kilku możliwości kreowania własnych stron w Samepage.io. Poza wirtualnym dyskiem, w ramach tworzenia strony lub przestrzeni mamy możliwość dodania szeregu innych akcji, które realizują nasze potrzeby. Myślę, że słowa budować i tworzyć najlepiej odzwierciedlają i wyróżniają możliwości prezentowanej usługi.
Użytkownik Samepage nie jest zwykłym konsumentem skazanym na schematyczne działanie. Użytkownicy mając minimalną wiedzę informatyczną i zerową programistyczną mogą się poczuć niczym developerzy tworząc własne strony i przestrzenie zgodnie z tym, co sami sobie wymyślili. Wszystkie działania przeprowadzamy przy pomocy przeglądarki komputerowej (IE 9-11, Firefox 21>, Safari 4>, Chrome 27>).
Kreując nową przestrzeń użytkownik otrzymuje możliwość dodawania do niej nowych stron, które składać się mogą z dziesięciu komponentów:
- dodania kolejnej strony (budowanie zagnieżdżonego drzewa)
- dodanie elementu typu text, gdzie do dyspozycji mamy prosty edytor tekstu
- dodanie wspomnianego już katalogu, służącego do synchronizacji i przetrzymywania plików
- dodania obrazków, tworzenia galerii
- dodania bardzo prostego arkusza kalkulacyjnego
- dodania zdarzenia typu events, rodzaj kalendarza
- dodania zadania
- dodania video z rozszerzeniem flv
- dodania i opisu linku URL
- dodania kodu html
Wszystkie wspominane komponenty można komentować. Komentarze użytkowników widoczne są w dedykowanej kolumnie po prawej stronie komponentu.
Każdy komponent ma swoje menu dostępne w prawym górnym rogu w zakładce „Actions”.
Strony i komponenty można dowolnie edytować, przenosić, kopiować, zmieniać kolory tła. Najszersze menu możliwości posiada folder (kontener), który daje możliwość synchronizacji plików z komputerem, otwieranie lub podgląd plików bezpośrednio w aplikacjach znajdujących się na komputerze lokalnym.
Dowolność kreacji stron i komponentów, duża elastyczność twórcza i wiele możliwości powodują, że każda strona wygląda inaczej. Wszystkie tworzone elementy na stronach można w prosty sposób współdzielić i udostępniać z określeniem praw do edycji. Usługa jest stosunkowo nowa, w Polsce praktycznie nie znana.
Więcej możliwości można podejrzeć na filmach:
http://vimeo.com/62744128
http://vimeo.com/61939018
http://vimeo.com/61375753
http://vimeo.com/61395634
Odnośnie kosztów wygląda to następująco:
Starter Plan* - Do 10 GB
* Przestrzeń współdzielona - 2 GB przy rejestracji. Kolejne 500 MB za każdego zaproszonego użytkownika. Maksymalny rozmiar pliku to 250 MB.
Premium Plan** - $10/użytkownik/miesiąc LUB $100/użytkownik/rok
** Przestrzeń współdzielona - 10 GB per użytkownik. Dodatkowa przestrzeń: 10 GB za $5/miesiąc LUB $50/rok
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu