Felietony

Rzecznik Praw Obywatelskich: Dziennikarze TVP naruszają Prawo prasowe

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

131

Wczoraj na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja o liście/skardze jaką Adam Bodnar wystosował do Przewodniczącego KRRiT, w którym wylicza naruszenia i przewinienia telewizji publicznej, które łamią przepisy Prawa prasowego i ustawy o radiofonii i telewizji. Po jego przeczytaniu zacząłem się zastanawiać, czy aby na pewno wszyscy Polacy wiedzą, że TVP stała się telewizją propagandową.

Nie wypowiadałem się jeszcze o tych paskach informacyjnych w „Wiadomościach” TVP na Antyweb z tego powodu, że po pierwsze, to nie miejsce na tego typu dywagacje, po drugie zwyczajnie nie oglądam wiadomości w telewizji od x czasu. Niemniej kiedy czytam w Internecie, że mądre głowy takie jak te zasiadające w Radzie Języka Polskiego, czy wczoraj Rzecznik Praw Obywatelskich mówią, że Polakom robi się wodę z mózgu, to stwierdziłem, że trzeba o tym pisać, gdzie się da i ile się da, bo czasu zostaje już coraz mniej.

Mówię oczywiście o jesiennych wyborach, a ta tuba propagandowa partii rządzącej - TVP, najwyraźniej działa, bo zdaje się, że według ostatniego sondażu mają już ponad 40% poparcie w narodzie. Jak to możliwe?

Na pewno w dużej mierze dzięki właśnie TVP. To smutne, ale wydaje mi się, że część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że przekaz w telewizji czy radiu publicznym jest zmanipulowany. Nie chcę tu nikogo obrażać, ale fakty mówią same za siebie.

Znaczna część społeczeństwa nie wie, skąd są pieniądze na 500+, część nawet uważa, że są to pieniądze „rządowe”. Pewnie ta sama część nie będzie wiedziała, skąd się wzięły pieniądze na kolejne przedwyborcze obietnice. Zapewne też nie wiedzą, że 1,2 miliarda złotych przeznaczone na TVP, to też nasze pieniądze, a zostały przeznaczone, bo ta tuba działa, co świetnie obrazują powyższe wykresy. Kółko się zamyka.

O paskach informacyjnych w „Wiadomościach” TVP krążą już po sieci śmieszne historie, memy i nawet generatory tych pasków, ale to już nie jest śmieszne, a niebezpieczne. Nie wiej jak Wy, ale nie wyobrażam sobie, co z tym narodem będzie po kolejnych czterech latach prania naszych mózgów. Obudźmy się, a jeżeli jesteśmy już obudzeni i świadomi, to obudźmy i uświadamiajmy znajomych i nasze rodziny.

Na koniec powiem jeszcze tylko, że wiem co Wy powiecie - że nie ma alternatywy. Wiem, ale może warto zatem postawić na lepsze zło, tak jak 4 lata temu, nie wyszło to nam na dobre, ale gorzej już chyba nie możemy trafić ponownie, a tak, byłby choć cień szansy na odmianę, w przeciwieństwie do kontynuacji istniejącej opcji.

Streszczenie listu Rzecznika Praw Obywatelskich do Przewodniczącego KRRiT.
Pełna treść listu (pdf).
Dokument Rady Języka Polskiego (pdf).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu