Android

Ruszają testy MIUI 6 na Lollipopie. Dobrze, bo statystyki Androida 5.0 wyglądają póki co żałośnie

TP
Tomasz Popielarczyk
5

Kolejne wariacje Androida przechodzą na wersję 5.0 Lollipop. Nie tak dawno pisałem o uruchomieniu kanału nocnych wydań CyanogenModa 12. Wczoraj natomiast ruszyły pierwsze testy MIUI 6. Na tym nie koniec, bo na "Lizaka" przechodzą ten inni, jak np. bardzo ciekawie zapowiadający się Hazy ROM. Troch...

Kolejne wariacje Androida przechodzą na wersję 5.0 Lollipop. Nie tak dawno pisałem o uruchomieniu kanału nocnych wydań CyanogenModa 12. Wczoraj natomiast ruszyły pierwsze testy MIUI 6. Na tym nie koniec, bo na "Lizaka" przechodzą ten inni, jak np. bardzo ciekawie zapowiadający się Hazy ROM.

Trochę czasu upłynęło od premiery Androida 5.0 Lollipop, a jak dotąd trudno mówić o jakiejkolwiek lawinie aktualizacji. Przed końcem roku pokusili się o to jedynie LG, Samsung, Nvidia i oczywiście Google. I to też mówimy tutaj o pojedynczych urządzenia, a nie całych liniach produktów. Kiedy zatem, jeśli nie teraz? Statystyki popularności Androida 5.0 są śmiesznie niskie, a większość firm ogranicza się właściwie do zapowiedzi.

Słupki Lollipopowi może podbić Xiaomi. Na forum modyfikacji MIUI pojawiła się zapowiedź testów jej szóstej wersji. Jak na razie wygląda to dość skromnie, bo zaproszono do nich zaledwie 50 osób, które otrzymają dostęp do pierwszych buildów po 30 stycznia. Mało tego, Xiaomi testuje MIUI 6 na starszych smartfonach: MI2, MI2S oraz MI2A. Niewykluczone, że tym samym firma chce zadbać o odpowiednią optymalizację, aby system działał sprawnie nie tylko na ich najnowszym flagowcu, ale również na pozostałych modelach z portfolio.

Xiaomi już pod koniec grudnia ogłosiło plan aktualizacji swoich smartfonów. Okazuje się jednak, że MIUI 6 nie na wszystkich modelach będzie działać w oparciu o Androida 5.0. Nowa wersja modyfikacji trafi jednak do właściwie wszystkich nowszych gadżetów z portfolio chińskiego producenta - z low-endową serią Redmi na czele.

Czego można się spodziewać po MIUI 6 na Androidzie 5.0? Wydanie to zostało już zaprezentowane ładny kawał czasu temu, bo aż w sierpniu 2014 roku. Część urządzeń już pracuje pod jego kontrolą, ale fundamentem jest tutaj Android 4.4. Przesiadka na Lollipopa będzie się oczywiście wiązała ze zmianami. Hugo Barra, który czuwa nad całym projektem, zapewnia, że interfejs będzie subtelnym i zbalansowanym połączeniem dotychczasowych rozwiązań z Material Design. Opracowana przez Google stylistyka nie zginie zatem pod naporem chińskich pomysłów.

Więcej informacji na temat samych testów MIUI 6 na Lollipopie można znaleźć na forum Xiaomi. Tam również można zgłaszać chęć sprawdzenia wydania testowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że szanse, że twórcy akurat wybiorą nas nie są szczególnie duże.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidROMXiaomiLollipop