Felietony

Rusza w Polsce sprzedaż Nokii 808 PureView, tylko kto ją kupi za te pieniądze?

Michał Szabłowski
Rusza w Polsce sprzedaż Nokii 808 PureView, tylko kto ją kupi za te pieniądze?
52

Każdy z nas słyszał o mającym premierę pół roku temu smartfonie Nokia 808 PureView. Cacko, nad którym Finowie pracowali od pięciu lat z czarodziejami od optyki z Carl Zeiss, zostało wyposażone w matrycę o niespotykanej do tej pory,  41-megapikselowej rozdzielczości i w czterokrotny bezstratny zoom....

Każdy z nas słyszał o mającym premierę pół roku temu smartfonie Nokia 808 PureView. Cacko, nad którym Finowie pracowali od pięciu lat z czarodziejami od optyki z Carl Zeiss, zostało wyposażone w matrycę o niespotykanej do tej pory,  41-megapikselowej rozdzielczości i w czterokrotny bezstratny zoom. To oczywiście nie koniec imponujących cech tego smartfona, lecz czy któraś z nich uzasadnia tak wysoką jego cenę? Zgadnijcie, ile może kosztować. Podpowiem, że sporo.

2649 złotych - tyle dokładnie wynosi cena detaliczna widocznego na załączonych zdjęciach smartfona. Nokia PureView 808 ma te same bajery, co większość smartfonów z ekranami dotykowymi z górnej półki: łączność Wi-Fi, NFC, Bluetooth 3.0, DLNA, jednordzeniowy procesor 1,3 GHz, 512 MB pamięci RAM i 16 GB na pliki (rozszerzalnej do 48 GB), 4-calowy wyświetlacz, nagrywanie dźwięku z jakością płyty CD i możliwość kręcenia filmów w jakości Full HD (zdziwiłbym się, gdyby było inaczej).

Nokia 808 PureView ma dużą matrycę o rozdzielczości 41 megapikseli, działającą z wydajnym układem optycznym marki Carl Zeiss i nową technologią oversampling. Przy standardowej rozdzielczości (2, 3, 5 i 8 megapikseli) umożliwia ona przybliżanie bez utraty jakości obrazu oraz rejestrację siedmiu pikseli informacji skondensowanych w jednym pikselu, co zapewnia nieprawdopodobnie ostry obraz. Pojawiające się tu i ówdzie w Sieci zdjęcia zrobione 808 robią niemałe (całkiem, jak ich rozdzielczość) wrażenie. Nokia 808 PureView może się pochwalić zdobyciem również wielu nagród, w tym dla Najlepszego urządzenia mobilnego na targach Mobile World Congress 2012, oraz nagrodę Best Imaging Innovation 2012 przyznaną przez międzynarodowe stowarzyszenie wydawców prasy fotograficznej i wideo Technical Image Press Association.

PureView 808 jest sprzętem nie tylko dla fotografów. Smartfon ten jest także wyposażony w technologię Dolby Headphone, która przekształca dźwięk stereo w surround za pośrednictwem dowolnych słuchawek, a także Dolby Digital Plus umożliwiającą odtwarzanie dźwięku surround w konfiguracji 5.1. Brzmi całkiem nieźle. Powoli zaczynam rozumieć, co wpłynęło na wycenę tego telefonu.

Smartfon jest już dostępny w sprzedaży w sieciach Orange i Plus oraz w sprzedaży niezależnej. Dajcie znać poproszę, co myślicie o cenie Nokii PureView 808. Zapłacicie 2650 złotych za słuchawkę z Symbianem?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nokia