Felietony

Ford prezentuje system wyręczający kierowcę w korku. Autonomiczne samochody pojawią się do 2017 roku

Marcin Kamiński
Ford prezentuje system wyręczający kierowcę w korku. Autonomiczne samochody pojawią się do 2017 roku
10

Amerykański producent samochodów Ford zapowiada, że z użyciem istniejących już technologii w ciągu najbliższych pięciu lat powstaną samodzielnie poruszające się samochody i będą dostępne dla każdego chętnego klienta. Ford zaprezentował tym samym system Traffic Jam Assist, który ma wspomóc kierowcę p...

Amerykański producent samochodów Ford zapowiada, że z użyciem istniejących już technologii w ciągu najbliższych pięciu lat powstaną samodzielnie poruszające się samochody i będą dostępne dla każdego chętnego klienta. Ford zaprezentował tym samym system Traffic Jam Assist, który ma wspomóc kierowcę pojazdu w trakcie ruchu miejskiego. Auto dzięki czujnikom samoczynnie poruszać będzie się w korku, płynnie śledząc pojazd przed nami – dzięki temu unikniemy nużącego hamowania i ruszania co kilka metrów.

Korzyści płynące z systemu Traffic Jam Assist są dwie: poprawione bezpieczeństwo oraz ekonomia jazdy. Samochody poruszające się dzięki nowemu wynalazkowi nie tylko będą emitowały mniej zanieczyszczeń do atmosfery, ale dodatkowo mają znacznie skrócić czas naszej podróży. Jak zapowiada Ford, dotarcie do czasu przedzierając się przez korki z pomocą systemu może skrócić czas dojazdu nawet o 37,5%. Zasadę działania systemu poznacie oglądając poniższy materiał filmowy.

Traffic Jam Assist wykorzystuje do działania czujniki systemu parkowania, które potrafią wykryć poruszające się pojazdy przed i za naszym samochodem. System sprawi, że pojazd samoczynnie śledzić będzie poprzedzający nas w korku samochód, zachowując przy tym bezpieczną odległość.

Podobny system posiada Volvo, jednak oferowane przez tą markę City Safety and Pedastrian Safety z pomocą czujników pozwala jedynie na awaryjne zatrzymanie auta. Ford daje coś więcej – samochód jest w stanie samodzielnie poruszać się korku, ruszając i hamując wielokrotnie.

Wedle zapowiedzi Forda, prezentowany system Traffic Jam Assist pozwoli już w niedługim czasie stworzyć autonomiczne samochody. Do roku 2017 mają pojawić się takie pojazdy w ofercie marki, które do poruszania się nie będą wymagały udziału kierowcy – do jazdy po drodze wykorzystywany będzie zaawansowany zestaw czujników. Podoba się Wam taki kierunek rozwoju motoryzacji?

Źródło obrazka: 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Ford