Microsoft

Rozszerzenia w Spartan potwierdzone - niewiadomą jest obsługa tych z Google Chrome

Jakub Szczęsny
Rozszerzenia w Spartan potwierdzone - niewiadomą jest obsługa tych z Google Chrome
24

Wcześniej donosiliśmny o tym, że Spartan będzie obsługiwał rozszerzenia na wzór Google Chrome. Potem okazało się, że równie dobrze może on korzystać z tych samych, co konkurencyjna przeglądarka. Pierwsza informacja została potwierdzona, druga kwestia jest jak na razie otwarta. Informację na Twit...

Wcześniej donosiliśmny o tym, że Spartan będzie obsługiwał rozszerzenia na wzór Google Chrome. Potem okazało się, że równie dobrze może on korzystać z tych samych, co konkurencyjna przeglądarka. Pierwsza informacja została potwierdzona, druga kwestia jest jak na razie otwarta.

Informację na Twitterze podał IE Dev Chat - w odpowiedzi na tweet Brada Samsa z Neowin potwierdzono, że w Spartanie użytkownicy otrzymają możliwość instalowania rozszerzeń. Nie wiadomo jak będą one dystrybuowane - czy dla przeglądarki zostanie otworzony osobny sklep z tego typu ulepszeniami, czy też znajdą one swoje miejsce w bazowym repozytorium Microsoftu, jakim jest Sklep. Na drodze unifikacji całego ekosystemu produktów oraz usług, myślę, że będzie to wyglądać właśnie w ten sposób - Spartan skorzysta już z gotowego rozwiązania i tym samym będziemy mogli instalować wtyczki z poziomu Sklepu Windows.

Nie wiadomo jednak nic na temat tego, czy Spartan mógłby obsłużyć wtyczki przeznaczone dla Google Chrome. Z jednej strony byłoby to dosyć ciekawe rozwiązanie, które już na starcie dałoby Spartanowi kilka punktów. Microsoft nie musiałby się bać o początkowe braki w rozszerzeniach dla swojej nowej przeglądarki internetowej. Jestem jednak zdania, że zostanie to rozwiązane nieco inaczej. Gigant udostępni narzędzie, które znacząco ułatwi przeportowanie rozszerzeń z Google Chrome do Spartana.

Obsługa wtyczek oraz "waga piórkowa" nowej przeglądarki Microsoftu to cechy, które mogą spowodować, iż użytkownicy znowu zaczną przychylnie patrzeć na Microsoft w kwestii srufowania po Internecie. Gigant obecnie pokutuje za błędy poprzednich wersji Internet Explorera, które właściwie za darmo oddały rynek przeglądarek Google i Mozilli. Nie jestem jednak pewien, czy Microsoft da sobie radę z przyzwyczajeniami użytkowników, którzy używają Chrome na każdym urządzeniu - na komputerze, w tablecie, w telefonie. Może się okazać, że stanie się dokładnie to, co stało się w przypadku Windows Phone i Windows 8 - Spartan mimo jakości będzie jedynie ciekawostką przyrodniczą.

Grafika: 1, 2

Źródło: Neowin

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu