Felietony

Rozstrzygnięcie naszego technologicznego konkursu

Grzegorz Marczak
Rozstrzygnięcie naszego technologicznego konkursu
28

Mamy już wyniki konkursu w którym za zadanie było przedstawić technologie które miały na nas największy wpływ. Wyniki mieliśmy ogłosić wczoraj ale ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszeń musieliśmy chwilę opóźnić ich ogłoszenie. Przede wszystkim chciałem podziękować wszystkim za udział w k...

Mamy już wyniki konkursu w którym za zadanie było przedstawić technologie które miały na nas największy wpływ. Wyniki mieliśmy ogłosić wczoraj ale ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszeń musieliśmy chwilę opóźnić ich ogłoszenie.

Przede wszystkim chciałem podziękować wszystkim za udział w konkursie, za świetne teksty, prace, grafikę i filmy. Ilość zgłoszeń bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, szczególnie biorąc pod uwagę ich jakość. Przypomnę też, że główną nagrodą w konkursie był Smartphon Samsung Galaxy. Nagrodami dodatkowymi był Ballantines w nowej premierowej butelce. Marka Ballantines była sponsorem nagród w tym konkursie, zmieniając identyfikacje swojego głównego produktu chcieli się dowiedzieć jak zmiany w takiej dziedzinie jak technologie wpływają na ludzi.

Główna nagroda

Przechodząc jednak do zwycięzców, bardzo miło mi jest ogłosić że zwycięzcą głównej nagrody zostaje użytkownik który podpisał się jako howser. Oto jego zgłoszenie:

Nagrody dodatkowe

Nagrody dodatkowe w postaci nowej butelki whisky Ballantines:

Tomasz Kowalczyk za zgłoszenie

Moim zdaniem najbardziej przełomowym momentem w rozwoju technologii było wynalezienie sensorów ruchu (np. Kinect) ich zastosowanie oraz możliwości są niesamowite! Jako dowód tego przygotowałem aplikację konkursową, którą można obejrzeć na YouTube oraz pobrać i wypróbować ze znajomymi, sącząc Ballantines'a

http://www.youtube.com/watch?v=B_HRfx4B6XI&feature=youtu.be

Czytelnik podpisany jako Graad za zgłoszenie

Czytelnik podpisany jako zwisami za wyjątkowo rozbudowane zgłoszenie:

Uwaga!!! Komentarz zamieszczam jeszcze raz ze względu na kilkukrotne zamieszczenie tego samej grafiki w poprzednim komentarzu. No i teraz już jestem zalogowany w Disqusie.

Na wstępie gratuluję „Antyweb” i „Ballantines” kreatywnego konkursu, o czym świadczy potężna ilość uczestników ;)

Przez ostatnie klika dni czytałem komentarze, jednocześnie dokonując osobistego rozrachunku z kontaktu z nowymi technologiami.

Swoje zaangażowanie postanowiłem zaprezentować Szanownej Komisji w 3 etapach.

Etap I – tekst o przełomach technologicznych.

W tekście nie wspomnę o opanowaniu krzesania ognia przez człowieka pierwotnego, co
powinno być zaczątkiem dyskusji o największych przełomach w dziejach ludzkości.
Nie odważę się nikogo przekonać, że wynalezienie koła (kształt nieznany w naturze)
zaowocowało pojawieniem się legendarnego producenta na polu technologii komunikacyjnych (Nokia zaczynała od opon).
Aby ułatwić sobie zadanie pochylę się nad tematem technologii w
wymiarze ostatniego ćwierć wieku, będąc osobiście świadkiem kilku przełomów w tej dziedzinie.

Mój werdykt

Brązowy medal
Dumnie przyznaję telewizji HD z nieco przereklamowanymi efektami 3D oraz nieśmiało wkraczającą na salony Smart Tv. Raczkująca na naszym rodzimym rynku telewizja internetowa z ofertą na żądanie (ktoś pamięta jeszcze sieć wypożyczalni Beverly Hills ?) czy wschodząca dopiero jakość 4K czyniąca obraz cyfrowy bliski ideałowi to kolejne elementy puzzli spod znaku „nowoczesnej telewizji”.

Miejsce II
To technologie umożliwiające konsumpcję cyfrowych mediów na poziomie rozwiązań sprzętowych. Nikt nie zaprzeczy, że rewolucja rozpoczęła się od pomysłu Steve Jobsa na
„sprytny telefon” dotykowy 6 lat temu. Szybka decyzja wprowadzenia podobnych rozwiązań przez Samsunga czy Google uczyniła ich dziś głównymi konkurentami Apple na rynku telefonii mobilnej. Reszta producentów została zepchnięta na margines (Blackberry) czy podzieliła los dinozaurów (Nokia). Świadczy to tylko o wizjonerstwie byłego CEO nadgryzionego jabłka (tu przeznaczam miejsce na hejtowanie I fanbojstwo “ ………” ). Bez wątpienia stworzenie przez Jobsa prawie perfekcyjnej symbiozy telefonu z komputerem w postaci iPada zapoczątkowało schyłek ery PC i wykreowało nowe trendy. I w moim przypadku sprawdza się to idealnie. Laptopa włączam sporadycznie. Sprzedaż tabletów cały czas rośnie, a Windows 8 preferuje dotyk nad myszkę ;)

Miejsce I
Nie będę oryginalny przyznając je ogólnoświatowej sieci komputerowej (częściej określanej jako internet) i protokołowi WWW. Ewolucja internetu trwa nieprzerwanie, zmieniając niepostrzeżenie naszą codzienność. Na potrzeby tego zjawiska
sformułowano nic nie mówiące określenie WEB 2.0 w 2001 roku. A jest to wszystko to, co dziś określamy mianem internetu. Tworzenie treści przez użytkowników ( blogowanie, WordPress), potężna siła social mediów ( akcje FB idą cały czas w górę, premier Tusk zaprzecza dymisji ministra na Twiteerze ), sprzedaż treści audio-wizualnych (iTunes, Appstore ,sklep Amazonu, audioteka.pl), wypieranie książek papierowych przez ebooki czy też próba przeniesienia naszych danych i aplikacji do chmury ( Dropbox, Skydrive, Google Drive). To wszystko tworzy nowy poziom niezbędności globalnej sieci w naszym życiu prywatnym i zawodowym.

Nie wspomnę o WiFi, GPS, ładowarka bezprzewodowych, Androidzie czy giętkich ekranach OLED. To wszystko gadżety, które ułatwiają nam korzystanie z 3 najważniejszych kierunków rozwoju najnowszych technologii.

Etap 2 – grafika.
Tu zadanie konkursowe postanowiłem potraktować niczym pracę domową zadaną przez pana z informatyki. Wykorzystałem motyw „tablicy szkolnej”, aby
tematowi nadać odpowiednią powagę. Zderzenie „starego z nowym” często zmienia diametralnie codzienne doznania. Grafika w całości wykonana na iPadzie, bo
inaczej nie ma sensu ;)

Etap 3 – krótki film traktujący o nieco innym spojrzeniu na nowe, przełomowe technologie.
Co wspólnego ze sobą ma przyswajanie nowinek technologicznych i znana marka whisky ? Zapraszam serdecznie.

link do filmu: „Przełomowe technologie – analogowe wspomnienia”

https://vimeo.com/75555401

Warto dodać,ze film jest efektem 3 nieprzespanych nocy poświęconych wymyśleniu formy przekazu, 6 godzin obróbki i montażu, 2 godzin szukania podkładu dźwiękowego, 5 twardych resetów i jednego przypadkowego skasowania finalnej wersji pracy konkursowej. A wszystko dlatego, że zdecydowałem się do tego celu wykorzystać tablet i dotyk. W końcu srebrny medal przyznany przeze mnie urządzeniom dotykowym do czegoś zobowiązuje ;)

I na koniec dla wszystkich malkontentów i niedowiarków „printscreen” z tworzenia w/w prac konkursowych na tablecie ;)

Wojciech Nowacki za zgłoszenie

Gratulacje

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję i proszę o kontakt ze mną (grzegorz.marczak(na)gmail.com). Proszę o przesłanie danych adresowych w celu wysłania nagrody. Wszystkim biorącym udział w konkursie bardzo dziękuję za liczne zgłoszenia. Niedługo startujemy z kolejną atrakcją dla czytelników dlatego polecam obserwować Antyweb!

Na koniec, jeśli chcecie wygrać butelkę Ballantines to nadal jest na to szansa wystarczy wziąć udział w konkursie
"Twoja zmiana" dostępnym na profilu marki na FB. Link do aplikacji: http://on.fb.me/17ZWRjT

Obrazek pochodzi z realitypod.com

[bramka-ballantines]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

technologieSamsung Galaxy S4