Google

Rozpoznawanie głosu przez Google'a skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Rozpoznawanie głosu przez Google'a skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej [prasówka]
9

Google dokonał znaczących zmian w swoich algorytmach rozpoznawania komend głosowych. W rezultacie wyszukiwanie oraz korzystanie z Google Now ma teraz odbywać się o wiele płynniej i sprawniej. Lepsze rozpoznawanie głosu w Google Google zaczął w rozpoznawaniu głosu wykorzystywać rozszerzone tech...

Google dokonał znaczących zmian w swoich algorytmach rozpoznawania komend głosowych. W rezultacie wyszukiwanie oraz korzystanie z Google Now ma teraz odbywać się o wiele płynniej i sprawniej.

Lepsze rozpoznawanie głosu w Google

Google zaczął w rozpoznawaniu głosu wykorzystywać rozszerzone techniki RNN (recurrent neural networks). Jak czytamy na blogu firmy:

Today, we’re happy to announce we built even better neural network acoustic models using Connectionist Temporal Classification (CTC) and sequence discriminative training techniques. These models are a special extension of recurrent neural networks (RNNs) that are more accurate, especially in noisy environments, and they are blazingly fast!

W praktyce oznacza to, że frazy są analizowane całościowo i algorytm bada zależności zachodzące między nimi. Powstaje coś w rodzaju matematycznego modelu zawierającego sens oraz treść danego polecenia. Jakkolwiek by to jednak nie działało, w praktyce przekłada się na znacznie bardziej efektywne rozpoznawanie głosu. Rezultaty mają być wyświetlane szybciej, a ponadto smartfon czy tablet łatwiej zrozumie stłumiony głos lub też hasła wypowiadane w hałaśliwych okolicznościach. Oczywiście ciągle jest pole do usprawnień, więc Google będzie pracował nad kolejnymi usprawnieniami - szczególnie, że technologia ta ma obecnie największe zastosowanie w języku angielskim. Szczegółowe wyjaśnienie działania tego mechanizmu znajdziecie na blogu Google Research.

Google Keep na iOS

Powody do radości mają również użytkownicy usług Google korzystający z iPhone'ów oraz iPadów. Koncern udostępnił właśnie aplikację swojego notatnika Keep dla iOS. Znajdziemy tutaj właściwie wszystko, co ma do zaoferowania wersja dla Androida, a więc przypomnienia (również oparte na lokalizacji), formatowanie oraz kafelkowy układ treści. Program znajdziecie w AppStore. Warto dodać, ze Google Keep debiutował na Androidzie w 2013 roku. Trafienie na iOS zajęło zatem tej aplikacji "jedynie" dwa lata.

Aktualizacja do Androida M już 5 października?

Z danych, które pojawiły się na forum Telus wynika, że aktualizacja do Androida 6.0 Marshmallow ruszy już za dwa tygodnie. Nieoficjalne informacje sugerują, że jej początek ustalono na 5 października. Tymczasem już 29 września odbędzie się konferencja, na której prawdopodobnie oficjalnie pokazane zostaną nowe Nexusy oraz Chromecast. Wówczas dowiemy się oficjalnie, kiedy i jakie smartfony oraz tablety z rodziny Nexus w pierwszej kolejności dostaną nowy system.

AMD chwali się działaniem Fable na DriectX 12

 

AMD kolejny raz może się pochwalić wydajnością swoich kart graficznych w grach wykorzystujących biblioteki DirectX 12. Tym razem do porównania wykorzystano Fable Legends, które ma być pierwszym tytułem bazującym w tak dużym stopniu na nowej technologii. Na przygotowanych przez serwis ExtremeTech wykresie faktycznie widać, że Radeony trzymają wysoki poziom. W testach wyceniany na ok. 1400 zł Radeon R9 390 przebija znacznie droższego (2200 zł) GeForce'a 980. Gier z DriectX 12 będzie przybywać, a jak pisałem jakiś czas temu, Nvidia ma obecnie problemy z tą technologią. Czerwonych czeka dobry rok?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu