Polska

W najbliższy weekend będzie można rozliczyć PIT-a w centrum handlowym

Grzegorz Ułan
W najbliższy weekend będzie można rozliczyć PIT-a w centrum handlowym
4

Weekend to czas, kiedy Polacy tłumnie odwiedzają centra handlowe w całym kraju, oddając się szaleństwu zakupowemu. Najbliższy będzie też okazją, by rozliczyć PIT-37. Pomogą w tym urzędnicy US w 93 centrach w 72 miastach w Polsce.

Przy czym nie będzie żmudnego wypełniania papierowych zeznań, urzędnicy pomogą je wprowadzić do systemu e-Deklaracje i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Przy okazji oczywiście wytłumaczą i doradzą we wszystkich kwestiach związanych z rocznym rozliczeniem, między innymi szczegółów odnośnie korzystania z ulg podatkowych i odliczeń. Od razu też będzie można otrzymać urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania (UPO).

Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Ewa Szkodzińska:

Każdy podatnik może skorzystać z darmowej pomocy urzędników. Wystarczy mieć ze sobą rozliczenie PIT-11, które otrzymujemy od pracodawców lub inne dokumenty, które świadczą o uzyskanych dochodach w 2016 r. Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, to należy również pamiętać o dokumentach, które potwierdzają wydatki do odliczenia. Bardzo ważne jest też, aby mieć ze sobą zeszłoroczne rozliczenie PIT (za 2015 rok) lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2015 r. Będzie to potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje.

Myślę, że wielu z nas skorzysta z takiej opcji z przyjemnością, Polacy najwyraźniej bardzo nie lubią sami tego robić, świadczyć może o tym między innymi fakt, że zostało już złożonych 9 tys. wniosków PIT-WZ, pozwalających zlecić Urzędowi Skarbowemu rozliczenie PIT-37 w naszym imieniu.

Część nie lubi, ale też część ma nikłą wiedzę na temat podatków Polsce. Taki wniosek można wysnuć z raportu, który przeprowadził Związek Przedsiębiorców i Pracodawców - Czego Polacy nie wiedzą o podatkach.

W temacie wpisu, aż 40% Polaków uważa tę czynność za trudną i 35% zleca rozliczanie podatku fachowcom.

A co do znajomości samych podatków PIT, VAT, CIT. Zdecydowana większość słyszała o takich podatkach, ale to nie przekłada się na wiedzę o nich. W przypadku PIT-a, 16% pracujących na umowę o pracę jest przekonana, że nie płaci tego podatku, a jeśli chodzi o VAT, 70% twierdzi, że wie na czym on polega i aż 58% uważa, że go nie płaci. Natomiast 21% Polaków jest przekonana, że nie płaci żadnego z tych podatków.

To też wina skomplikowanego systemu podatkowego w Polsce, cieszą te ułatwienia i pomoc w wypełnianiu PIT-ów przez Urząd Skarbowy, ale całość systemu zdecydowanie wymaga uproszczenia, bo już nie tylko przedsiębiorcy się w tym gubią, ale i zwykli obywatele.

Stanowiska informatyczne, przy któych będą czuwać 25 i 26 marca urzędnicy US będą czynne od 12:00 do 20:00. Listę sklepów znajdziecie pod tym adresem.

Photo: bzyxx/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu