Telewizja

Rozdzielczość 4K i WebOS 2.0 – oto telewizory LG na 2015 rok. A gdzie się podziały OLED-y?

Tomasz Popielarczyk
Rozdzielczość 4K i WebOS 2.0 – oto telewizory LG na 2015 rok. A gdzie się podziały OLED-y?
8

Rok 2015 w telewizyjnej dywizji LG ma upłynąć pod znakiem rozdzielczości 4K oraz oprogramowania WebOS. Już za kilka dni, na targach CES zaprezentowane zostaną nowe modele pracujące pod kontrolą systemu w wersji 2.0, a także dysponujące nowymi, autorskimi technologiami Koreańczyków. Czy to właśnie bę...

Rok 2015 w telewizyjnej dywizji LG ma upłynąć pod znakiem rozdzielczości 4K oraz oprogramowania WebOS. Już za kilka dni, na targach CES zaprezentowane zostaną nowe modele pracujące pod kontrolą systemu w wersji 2.0, a także dysponujące nowymi, autorskimi technologiami Koreańczyków. Czy to właśnie będzie dobry rok, aby wymienić telewizor?

Łącznie lineup telewizorów LG na 2015 rok będzie stanowić osiem modeli. Dwa z nich, a więc UC9 i UB9800, już zaprezentowano. Pozostałe zobaczymy dopiero podczas zaplanowanych na 6-9 stycznia targach CES. Są to: UF9500, UF9400, UF8500, UF7700, UF6800 oraz UF6700. Wszystkie wyposażono w matryce 4K oraz konstrukcje cechujące się "ponadprzeciętną smukłością". Nie ma wśród nich jednak sławetnych OLED-ów. Zastosowanie znajdą tutaj panele LED z krawędziowym podświetleniem, a także technologia Quantum Dot, o której pisałem kilka dni temu. Miałaby ona być drugą, równolegle rozwijaną z OLED-ami, wiodącą technologią w telewizyjnym portfolio LG. Na razie nic na to nie wskazuje, ale zapewne prędzej czy później zobaczymy również tę drugą część oferty Koreańczyków.

Wszystkie nowe telewizory mają zostać wyposażone we frontowe głośniki. Spośród nich, szczególnie interesująca wydaje się linia UF9500, która ma zostać wyposażona w system dźwiękowy nazywany przez LG "Auditorium Stand". Producent obiecuje tym samym zupełnie nowe doświadczenia dźwiękowe. Na weryfikację tych obietnic przyjdzie nam jednak poczekać do oficjalnej prezentacji.

Lineup na 2015 rok to również platforma WebOS, która była jedną z kluczowych nowości na targach CES 2014. Teraz LG ma zaprezentować wydanie 2.0 swojego systemu, a wraz z nim szereg nowości. Zredukowano czas uruchamiania systemu o 60 proc., usprawniono współpracę z zewnętrznymi urządzeniami, a także dodano nowe mechanizmy organizowania kanałów telewizyjnych. Cały interfejs został uproszczony i zoptymalizowany. Nowe oprogramowanie ma również odpowiadać za bardziej efektywny upscaling materiałów Full HD do rozdzielczości 4K.

Cen póki co nie znamy. Prawdopodobnie LG wraz z innymi szczegółami ujawni je dopiero podczas targów CES. Oby tylko nie zniszczyły tej obiecującej wizji, jaką przed nami rozsnuto. Trzeba przyznać, że oferta wygląda bardzo ambitnie i tym samym realizuje prognozy, że rok 2015 będzie rokiem ekranów 4K.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

LGWebOs4KSmartTVCES 2015