Technologie

Router z WiFi wykorzystany do detekcji ruchu, wykryje intruza i wyśle powiadomienie

Kamil Pieczonka
Router z WiFi wykorzystany do detekcji ruchu, wykryje intruza i wyśle powiadomienie
5

Linksys wprowadził wczoraj do swojej oferty nową usługę - Linksys Aware, która z konkretnymi routerami WiFi jest w stanie wykryć intruza w domu/mieszkaniu i wysłać powiadomienie na naszego smartfona. Firma chwali się, że jej rozwiązanie może zastąpić tradycyjne systemy alarmowe, a jest przy tym dużo tańsze.

Linksys Aware jako system detekcji ruchu

Linksys Aware to dodatkowa usługa, którą w tej chwili można uruchomić tylko na urządzeniach Velop Tri-Band AC2200. To urządzenia zgodne ze standardem Mesh WiFi pozwalające na stworzenie jednorodnej sieci WiFi na dużych powierzchniach. I właśnie wykorzystanie tego zasięgu pozwala na monitorowanie ruchu na danym obszarze. Linksys utrzymuje, że ta technologia jest tak czuła, że pozwala na wykrycie nawet myszy ;-). Może się to jednak skończyć wieloma fałszywymi alarmami, dlatego aplikacja pozwala na ustawienie 12 poziomów czułości.

Aplikacja jest nam niezbędna, bo to właśnie ona pozwala na skonfigurowanie całej usługi i otrzymywanie powiadomień. Dostępna jest na smartfony z Androidem i iOS. Do dyspozycji poza ustawieniami czułości mamy też możliwość tworzenia harmonogramów, przeglądania historii ruchu i wiele innych opcji. Trzeba jednak dodać, że Linksys Aware nie jest usługą darmową. Poza dosyć drogimi urządzeniami - Velop Tri-Band AC2200, trzeba jeszcze opłacić abonament na taką usługę, który kosztuje 2,99 USD za miesiąc lub 24,99 USD za rok. Użytkownicy mają jednak 90 dni darmowych testów, w czasie których mogą sprawdzić czy system faktycznie działa tak jak reklamuje to jego producent.

WiFi jako nowy system alarmowy?

Linksys zapowiada, że funkcja pojawi się też w jego kolejnych urządzeniach sieciowych, ale nie podaje kiedy to nastąpi. Firma jest jednak pewna swego i można oczekiwać, że w przyszłości podobne możliwości zaoferują również inni producenci rozwiązań sieciowych. Może mieć to spory wpływ na rynek systemów alarmowych, bo zastosowanie nawet najtańszych, dedykowanych rozwiązań, wiąże się ze znacznie większymi kosztami. Szkoda tylko, że aby skorzystać z tej usługi, trzeba zacząć opłacać kolejny abonament...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu