Startups

Robert Lewandowski zarabia na grze w piłkę, reklamach i... startupach

Maciej Sikorski
Robert Lewandowski zarabia na grze w piłkę, reklamach i... startupach
8

Lewandowski to ostatnio jedno z najgłośniejszych nazwisk w sporcie - w całym sporcie, nie tylko w piłce nożnej. Bije kolejne rekordy w Bundeslidze, wprawia w osłupienie Pepa Guardiolę i dziennikarzy, wywołuje niepokój u przeciwników. Świetnie, zwłaszcza, że jutro mecz polskiej reprezentacji - miejmy...

Lewandowski to ostatnio jedno z najgłośniejszych nazwisk w sporcie - w całym sporcie, nie tylko w piłce nożnej. Bije kolejne rekordy w Bundeslidze, wprawia w osłupienie Pepa Guardiolę i dziennikarzy, wywołuje niepokój u przeciwników. Świetnie, zwłaszcza, że jutro mecz polskiej reprezentacji - miejmy nadzieję, że i tam zachwyci formą. Warto przy tym wspomnieć, iż nasz snajper pojawia się w mediach nie tylko z powodów sportowych czy w ramach ploteczek - pisze się o nim także jako o inwestorze. "Lewy" daje kasę na startupy, a te przynoszą mu zyski.

Przybywa ludzi inwestujących w startupy

Większość inwestorów znanych ze startupowego podwórka to ludzie kojarzeni głównie na... startupowym podwórku. W tej branży są to bardzo głośne nazwiska, nierzadko ludzie sukcesu, krezusi, ale poza środowiskiem niewiele osób ich kojarzy. Od jakiegoś czasu zaczyna jednak przybywać w biznesie celebrytów przy czym słowo "celebryta" ma tu szerokie pojęcie - w startupy zaczynają inwestować ludzie świata sportu, filmu, muzyki. Powód jest prosty: sektor zapewnia spore zyski. Gdy spojrzy się na wyceny niektórych firm albo przeczyta, ile zysku przeyniosła część inwestycji, to portfel sam się otwiera.

Jednym ze wspomnianych "celebrytów" jest Robert Lewandowski. Kilka kwartałów temu media obiegła informacja, iż został on udziałowcem spółki Protos Venture Capital. Jeden z założycieli funduszu zainteresował tym biznesem Cezarego Kucharskiego, menedżera Lewandowskiego, a ten namówił piłkarza Bundesligi na przyłączenie się do spółki. Trzeba przyznać, że to ciekawy ruch, Lewandowski pokazuje, że myśli o przyszłości i chce pomnażać majątek. Spora część jego kolegów z boiska pewnie machnęłaby ręką na taką propozycję, Lewy dostrzegł tu szansę na zysk. I widać już pierwsze efekty.

Sprzedano Allani, ale portfel jest nacznie większy

Temat poruszam nie bez przyczyny - wczoraj Grzegorz pisał o tym, że Allani zostało kupione przez Domodi, w którym pakiet większościowy ma Grupa Wirtualna Polska. Wartość transakcji to ponad 11 mln złotych. Kto sprzedawał? Przywoływany już Protos VC, w którym udziałowcem jest Lewandowski. Inwestycja podobno zwróciła się funduszowi z olbrzymią nawiązką (kilkaset procent) i to w dość krótkim czasie. Lewy zarobił na startupie. Przy jego zarobkach w niemieckiej lidze i kontraktach reklamowych nie są to pewnie duże pieniądze, ale od czegoś trzeba zacząć. Należy też mieć na uwadze, że portfel Protos VC nie kończy się na Allani.

Kolejnym biznesem z tego portfolio jest Shoplo. To platforma do prowadzenia sklepu internetowego. Rozwiązanie dla osób, które chcą handlować w Sieci, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać, jak uruchomić własny sklep.

Dogry to platforma z grami skupiająca sporą społeczność graczy. Ludzie wybierają tytuły spośród kilkunastu kategorii, jest forum, można zdobywać punkty, które wymienia się na nagrody, czyli walutę w grach.

Jest też biznes, który powinien być bliski sercu Lewandowskiego: - Sporticos:

Sporticos.com to źródło wszystkich informacji niezbędnych każdemu fanowi piłki nożnej. Dostarczamy zapowiedzi spotkań, raportów pomeczowych i porównań zespołów oraz graczy, przedstawionych w możliwie najbardziej przystępny sposób.

Działamy w jednym celu ­ aby każdy mógł oglądać i przeżywać mecze piłki nożnej świadomie i z pełną wiedzą. Stań się częścią społeczności Sporticos.com i dziel się statystykami z przyjaciółmi!

Kekemeke to aplikacja do zbierania pieczątek. Te ostatnie rozdawane są w różnych lokalach usługowych, ale zazwyczaj na kartonikach. Te trzeba gdzieś przechowywać, mieć przy sobie, gdy kupuje się np. kawę - czasem problematyczne. A smartfon zazwyczaj jest w kieszeni czy w torebce.

Jest też projekt współfinansowany ze środków UE. Lokalny Rolnik.PL ma służyć promowaniu zdrowej żywności pochodzącej od lokalnych dostawców.

Jeżeli jesteście zainteresowani pozostałymi biznesami Protos VC, to odsyłam do ich portfolio. Podejrzewam, że przynajmniej część tych startupów przyniesie zyski większe niż wspomniane Allani. Na konto Lewego wpłynie kasa, która może być wpompowana w kolejne startupy. Zyskają przedsiębiorcy, zyska i sportowiec, który może w ten sposób uskładać pieniądze na emerytalne rozrywki... Pogratulować.

Vlad1988 / Shutterstock.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu