Moje przemyślenia

Restauracje z dobrym jedzeniem i jeszcze lepszym klimatem to rzadkość. Hoppit pozwoli Ci je znaleźć.

Krzysztof Wąsowski
Restauracje z dobrym jedzeniem i jeszcze lepszym klimatem to rzadkość. Hoppit pozwoli Ci je znaleźć.
6

Każdy lubi dobrze zjeść. Przy wyborze restauracji, w której będziemy się w danym dniu stołować zazwyczaj sprawdzamy o niej opinie, przeglądamy stronę WWW lub po prostu pytamy znajomych czy próbowali jej menu i co o niej sądzą. Czasami jednak chcemy zjeść w miejscu, które pasuje do naszego humoru, na...

Każdy lubi dobrze zjeść. Przy wyborze restauracji, w której będziemy się w danym dniu stołować zazwyczaj sprawdzamy o niej opinie, przeglądamy stronę WWW lub po prostu pytamy znajomych czy próbowali jej menu i co o niej sądzą. Czasami jednak chcemy zjeść w miejscu, które pasuje do naszego humoru, nastroju lub dzisiejszego widzimisie. W tym momencie stajemy na pewnym rozdrożu. Możemy poszukać restauracji, która klimatem będzie pasować do naszego nastroju lub iść w ciemno w miasto z nadzieją, że trafimy w jakieś przyjemne miejsce. O ludziach, którzy lubią dobrze zjeść w przyjemnej klimatycznej restauracji pomyśleli twórcy aplikacji mobilnejHoppit. To właśnie dzięki niej znajdziemy miejsce gdzie nie tylko dobrze zjemy, ale też będziemy mogli się poczuć jak np. postaci z serialu Mad Men.

Przyznaje, że czasem przy wyborze restauracji, w której zjem z moją lubą posiłek kieruję się nie tym co znajduje się w menu, a klimatem jaki w niej panuje. Czasem po prostu przekładam dobrą, klimatyczną atmosferę nad sam posiłek, pomimo mojego zamiłowania do gotowania. Klimat jest ważny, pomaga wczuć się w restaurację i w to, co w niej serwują. Włoska restauracja, na przykład, powinna być jasna, mieć drewniane stoły, na których stoją dzbanuszki z oliwą, a w powietrzu powinien unosić się zapach świeżo upieczonego ciasta drożdżowego, pomidorów i bazylii. Wchodząc do takiej restauracji, już na samym wejściu wiem, że jestem w dobrym miejscu. Sam klimat pozytywnie mnie do niej nastraja.

Niestety, często się zdarza, że klimat nie odpowiada jedzeniu. Nie ważne jak dobry byłby kucharz i jakich cudów na patelni by nie wyczyniał, to jedzenie w knajpie bez klimatu nie będzie nam smakowało. W takich miejscach nawet w najpyszniejszym i najlepiej przygotowanym steaku znajdziemy jakąś niedoskonałość. Niestety, szukając na własną rękę restauracji z odpowiednim klimatem możemy albo paść z głodu albo poirytować się samym szukaniem, po czym zabawa skończy się na odgrzaniu czegoś z lodówki.

Wybawieniem z takich sytuacji ma być aplikacja Hoppit. Mobilny przewodnik, który pozwoli nam dobrać restaurację do naszego aktualnego humoru i nastawienia. Niestety, muszę rozczarować, aplikacja nie przewidzi na co mamy lub na co będziemy mieć ochotę następnego dnia. Ona po prostu pomoże nam wybrać restaurację w danej chwili. Hoppit zbiera informacje o restauracjach w okolicy użytkownika, a dzięki przygotowanym kategoriom pozwala w łatwy sposób wybrać interesujący nas klimat.

A jest z czego wybierać, praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli mamy ochotę na wieczór z kolegami sącząc whisky w oldschoolowym klimacie wystarczy wybrać filtr Mad Men. Jeżeli planujemy zabrać naszą dziewczynę na randkę, a nie znamy odpowiedniego lokalu, pomoże nam w tym filtr Romantic lub Classy. Kategorii jest 10, zaczynając od tych najbardziej wyszukanych dla najbardziej wymagających, poprzez kategorie, które pomogą w randkach lub w wyborze restauracji z menu specjalnie przygotowanym dla dzieci, a kończąc na miejscach, gdzie możemy się spokojnie zrelaksować, wypić drinka i poczytać książkę przy kominku zapadając się w stary fotel.

Hoppit to sprytna bestia, która korzysta z bibliotek lokalizacji TripAdrivsor, UrbanSpoon i CityGrid.  Algorytm w aplikacji zapamiętuje opinie i informacje od użytkowników, którzy odwiedzali daną restaurację. Oznacza to tyle, że jeżeli użytkownicy np. TripAdvisor  napiszą, że dana restauracja jest świetnym miejscem na randkę to Hoppit zapamięta tą informację i przypisze restaurację do kategorii Romantic. Warto także nadmienić, że aplikacja nie wymaga od użytkownika żadnych informacji. Nie musimy więc wypełniać setek formularzy, które mają na celu pomóc nam dopasować restauracje do naszego gustu.

Jednak same kategorie i opcje wyszukiwania to nie wszystko. Przed wybraniem się do restauracji możemy sprawdzić jak dane miejsce wygląda, gdyż aplikacja dostarcza nam kilkanaście zdjęć każdej z lokalizacji. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić czy klimat rzeczywiście nam będzie odpowiadał. Dodatkowo, aplikacja umożliwia przeglądanie menu niektórych restauracji. Jest to sensownym zabiegiem, bo czasem można się niemile zaskoczyć wchodząc do restauracji i spoglądając w kartę dań. Restauracje podają także informacje czy w danej lokalizacji znajduje się np. hot spot. Pierwszy raz spotkałem się jednak z podawaniem informacji o natężeniu dźwięku w lokalu i jest to dla mnie pozytywne zaskoczenie. Czasem w niektórych knajpach niemożliwym jest  porozmawiać z drugą osobą, gdyż muzyka gra za głośno. Oczywiście, twórcy pomyśleli także o podaniu informacji w jakiej kuchni specjalizuje się dana lokalizacja, co też jest dla mnie dużą zaletą. W przeszłości zdarzało mi się wchodzić do restauracji, która wyglądała jak włoska, pachniała jak włoska, a w menu można było znaleźć wszystko, od sushi, przez tapas, na jambalay kończąc.

Poza standardowymi informacjami o adresie, stronie WWW i telefonie do restauracji w aplikacji znajdziemy także ficzer pozwalający na rezerwację stolika. Jednak jest on dostępny po zalogowaniu się do aplikacji  dzięki naszemu kontu FB. Hoppit działa póki co na dwóch platformach czyli iOS i Android. W przyszłości ma być przygotowana także wersja dla użytkowników Windows Phone. Jedynym minusem tej aplikacji jaki rzucił mi się w oczy jest taki, że nie działa ona ani w Polsce ani w Europie, a jedynie na terenie USA. Szkoda, gdyż będąc w obcym mieście z chęcią pozwiedzałbym restauracje sugerując się podpowiedziami tej aplikacji. Mam zatem nadzieję, że Polscy startupowcy już pracują nad takim rozwiązaniem i jeszcze w tym roku będę miał szanse je przetestować ;)

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupAndroidjedzenieiOS