Gry

Resident Evil 9 - wszystko, co wiemy. Mroczny survival horror skradnie serca graczy

Kacper Cembrowski
Resident Evil 9 - wszystko, co wiemy. Mroczny survival horror skradnie serca graczy
3

Resident Evil to jedna z największych i najpopularniejszych serii gier wideo. Niezależnie od tego, czy lubicie japoński gamedev czy gatunek survival-horror, o tym IP na pewno słyszeliście - i z pewnością mieliście z nim jakikolwiek kontakt.

Wszystko o Resident Evil 9

Resident Evil 7: biohazard było dla serii niemałą metamorfozą i pójściem w inny, niespotykany wcześniej kierunek. Resident Evil 8: Village z Lady Dimitrescu kontynuowało ten trend - i były to odsłony tak udane, że gracze nie mogą doczekać się kolejnej części. Co wiemy o Resident Evil 9?

Resident Evil 9 nie będzie kontynuacją ósmej części!

Warto na początku zaznaczyć, że Resident Evil 9 nie będzie kontynuacją wydarzeń z “siódemki” i “ósemki”. Na początku faktycznie taki był zamysł i przygody Ethana Wintersa miały być trylogią, jednak perypetie protagonisty zakończą się w dodatku fabularnym do Village. Z tego względu można założyć, że RE9 otworzy całkowicie nowy rozdział w serii - z jakimi bohaterami więc się spotkamy?

Źródło: Residence of Evil

Resident Evil 9 - bohaterowie

Ethana Wintersa już nie zobaczymy, jednak to wcale nie oznacza, że nie będzie ciekawych bohaterów. Wiemy już, że z pewnością spotkamy Chrisa Redfielda, czyli jedną z najbardziej ikonicznych postaci dla całej serii. Do tego wiemy, że córka Ethana, Rosemary, dalej żyje - i w internecie możemy trafić na mnóstwo teorii dotyczących tego, że to właśnie ona pojawi się w “dziewiątce”. Ma to o tyle sens, że w lore cały czas obecna jest Eveline, jedna z antagonistek z RE7: biohazard. Takie połączenie bez dwóch zdań może okazać się niezwykle interesujące.

Nazwa Resident Evil 9. Czego możemy spodziewać się po nowej grze z serii?

Capcom nie podzielił się oficjalnymi informacjami dotyczącymi podtytułu nadchodzącej części Residenta, jednak według społeczności 4chana, która bez przerwy usilnie szuka jak największej ilości informacji na ten temat, nowa odsłona może nosić nazwę Apocalypse.

Resident Evil 9 - fabuła i miejsce akcji

Resident Evil 7 i 8 to niezwykle mroczne części, które poza survivalowymi elementami potrafią wystraszyć. Nie jest to kwestia nawet samych jump scare’ów, co całego klimatu, muzyki i niepokoju wywoływanego przez bohaterów, lokacje i fabułę.

Capcom co prawda nie podzielił się jeszcze żadnymi dokładnymi informacjami na temat tego, gdzie Resident Evil 9 - jednak przecieki sugerują, że akcja produkcji zabierze nas do lasu pełnego mrocznego folkloru. W grze ma pojawić się również wirus, który doprowadzi do tytułowej apokalipsy - a w całość oczywiście zamieszana będzie Umbrella Corporation. Trzeba zatem przyznać, że zapowiada się mrocznie i niezwykle interesująco.

Resident Evil 9 będzie najlepszą częścią serii? Wiele na to wskazuje

Ostatnie dwie odsłony serii oraz remake’i klasycznych części były grami naprawdę dobrej jakości i nie dawały żadnych powodów do narzekań. Wiele wskazuje jednak na to, że “dziewiątka” będzie jeszcze lepsza - Capcom przyznaje, że nad grą spędzi łącznie 6-7 lat. Z tego względu można się spodziewać, że Apocalypse zaskoczy nas jeszcze bardziej - i zważając na domniemane miejsce akcji, fani serii mają mnóstwo powodów do ekscytacji.

Dokładność detali w lokacjach, elementy logiczne i survivalowe, design przeciwników, mroczna historia i stojąca za wszystkim tajemnica dotycząca Umbrella Corporation - to wszystko będzie na najwyższym możliwym poziomie.

Na jakich platformach pojawi się Resident Evil 9?

Nie ma wątpliwości, że Resident Evil 9 ominie konsole starej generacji. Z tego względu możemy mieć pewność, że nowy hit od Capcomu zadebiutuje na komputerach osobistych z systemem Windows oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Czy RE9 będzie na Nintendo Switch, podobnie jak poprzednie części? Ciężko stwierdzić - ale jeśli się pojawi, to na pewno w chmurze.

Resident Evil 9 - data premiery

Kiedy możemy spodziewać się debiutu Resident Evil 9? Capcom nie podał jeszcze dokładnej daty premiery, jednak słowa deweloperów pozwalają wywnioskować wywnioskować, że produkcja pojawi się w 2024 roku.

Prace nad RE9 trwają od 2018 roku, a tak jak wspomnieliśmy wyżej, Capcom zakłada 6-7 lat pracy nad tytułem. Z tego względu możemy założyć, że gra pojawi się nie wcześniej, niż w 2024. Jeszcze trochę więc musimy poczekać, lecz nie ma wątpliwości, że będzie warto!

Resident Evil 9 - teorie dotyczące daty premiery

W ostatnich latach gier z serii ukazało się więcej. Najpierw wydano Resident Evil 7 w 2017 roku, który odświeżył serię, wracając do mocno skoncentrowanego na horrorze klimatu, jednocześnie zwiększając intensywność rozgrywki. Po nim nadszedł remake Resident Evil 2, długo oczekiwany przez zagorzałych fanów. Od tego czasu, schemat wydań był taki - premiera nowej części Resident Evil, a po kilku latach remake wcześniejszej gry.

Wyjątkiem od tej reguły był remake Resident Evil 3, który trafił na rynek w kwietniu 2020 roku, zaledwie rok po premierze Resident Evil 2. Błyskawiczny czas produkcji mógł wynikać z podobieństwa między tymi dwoma grami, wykorzystaniem tych samych obszarów i postaci, a także znacznie krótszą kampanią w przypadku "trójki". Poza tym, harmonogram premier pozostał taki sam: Resident Evil 7 (2017), Resident Evil 2 (2019), Resident Evil: Village (2021) oraz remake Resident Evil 4, który ukazał się w tym roku.

Jeśli więc ten rytm się utrzyma, można przypuszczać, że Resident Evil 9 trafi do nas około 2025 roku. Capcom i zespół kreatywny stojący za Resident Evil do tej pory trzymali się terminów i szło to w parze z wysoką jakością produkcji. Po premierze remake'u Resident Evil 4, gracze liczą na "dziewiątkę", co wpisuje się w schemat releasów. Potwierdza to również pewien informator...

Resident Evil 9 w 2025 roku? Są kolejne przecieki

Dusk Golem, jeden z najbardziej zaufanych informatorów w sprawie gier od Capcomu, podzielił się nowymi informacjami w sprawie nowej odsłony Resident Evil. Dusk Golem zdobył zaufanie graczy już niemal trzy lata temu, kiedy powiedział, że Capcom pod koniec 2018 roku w jednym czasie pracował nad Resident Evil 2, 3, 4, 8 i 9. Przyznał wtedy również, że „dziewiątka” była na bardzo wczesnym etapie rozwoju i nie brał pod uwagę możliwości, żeby produkcja została wydana wcześniej niż w 2024.

Insider poprzez swój serwer na Discordzie poinformował graczy, że nowa odsłona Resident Evil 9 pojawi się w 2025 roku, a oficjalna zapowiedź produkcji będzie miała miejsce dopiero w przyszłym roku. Mimo wszystko, deweloper z Kraju Kwitnącej Wiśni planuje ujawnić nową grę pod koniec tego roku, której premiera zaplanowana jest na jesień 2024 roku. Niektórzy twierdzą, że będzie to nowa odsłona Monster Hunter — jest to jednak o tyle podejrzane, że produkcja miała zostać pokazana podczas Tokyo Games Show, które odbywa się we wrześniu, a nie pod koniec roku. Niewykluczone więc, że chodzi o jeszcze inną grę japońskiego studia — i można się domyślać, że zostanie ona zapowiedziana podczas The Game Awards 2023.

Nowości od Capcom w 2023 roku

Kiedy wszyscy czekają na ogłoszenie „dziewiątki”, szczególnie, że jesteśmy po remake’u Resident Evil 4, Capcom ogłasza nadchodzący Showcase. Jak donosi japoński gigant, konferencja odbędzie się 12 czerwca o północy naszego czasu i ma potrwać około 36 minut — więc można założyć, że będzie sporo ciekawych ogłoszeń.

Capcom na ten moment nie zabrał żadnego dokładnego stanowiska. Firma zapewnia jedynie, że poda sporo informacji o nadchodzących produkcjach i nowościach, lecz jest to także specjalne wydarzenie z okazji 40-lecia wydawcy, co wskazuje na potencjalne ogromne ogłoszenia.

Czego można się spodziewać na konferencji? Ptaszki ćwierkają o dodatku Separate Ways do Resident Evil 4 Remake, Dragon's Dogma 2 (które zostało ogłoszone podczas niedawnego PlayStation Showcase), a nawet nieco zapomniana już Pragmata. Powinny również pojawić się takie gry jak Exoprimal czy remaster Ghost Trick: Phantom Detective, gdyż pojawią się na półkach sklepowych w czerwcu i lipcu 2023 roku.

Największym marzeniem wszystkich graczy jest jednak Resident Evil 9 — i nie ma wątpliwości, że w tej chwili największa marka Capcomu o globalnym uznaniu wzbudza największe emocje wśród graczy.

AKTUALIZACJA: Resident Evil 9 nie odetnie się całkowicie od poprzednich odsłon

Dusk Golem, insider, który jest bardzo zaufany w kwestii produkcji Capcomu, ujawnił kolejne wielkie szczegóły na temat Resident Evil 9. Okazuje się, że najnowsza odsłona jednego z najpopularniejszych horrorów w historii nie będzie bezpośrednią kontynuacją Resident Evil 8: Village — jednak RE8 i RE9 były planowane wspólnie, więc „dziewiątka” będzie po części podsumowaniem niektórych wątków rozpoczętych w poprzednich dwóch odsłonach gry. Dusk Golem przekazał:

Nie sądzę, że jest to bezpośrednia kontynuacja, jak RE8 do RE7, ale wątki RE8 i RE9 zostały zaplanowane razem, aby pomóc w doprowadzeniu do zamykającego rozdziału obecnej serii.

Resident Evil 9 będzie więc podsumowaniem „nowej trylogii”, ale także ma rozpocząć całkowicie nową historię i nowy rozdział w całej serii. Insider dalej wspominał:

Capcom uznał RE9 za rozdział zamykający dla niektórych wątków, aby przejść do nowej historii i skupić się na fabule, nadającej serii nowy kierunek. Zatem RE9 jest w pewnym sensie zarówno zamknięciem, jak i początkiem nowego rozdziału.

Resident Evil 9 najdroższą grą w historii serii? Capcom szykuje ogromny budżet!

Ponadto Dusk Golem informuje, że Resident Evil 9 ma być absolutnie najdroższą grą w całej historii serii — a do tego jest odsłoną, nad którą japoński deweloper pracuje zdecydowanie najdłużej. RE9 powstaje bowiem od 2018 roku, a na nasze konsole czy komputery osobiste ma rzekomo trafić dopiero w 2025 roku. Insider pisał:

Dwie rzeczy, które powiedziałem na ten temat publicznie, to to, że Resident Evil 9 ma największy budżet i najdłuższy czas produkcji jakiejkolwiek gry RE do tej pory. Gra jest w fazie rozwoju od 2018 roku, a prawdopodobnie zostanie wydana najwcześniej w 2025 roku, jeśli prace nad grą nagle nie zaczną postępować w szybszym tempie. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku Resident Evil 4, kiedy gra została wydana wcześniej niż oczekiwano po restarcie produkcji, ponieważ rozwój przebiegał zaskakująco dobrze i sprawnie.

AKTUALIZACJA: Kiedy będzie premiera Resident Evil 9? Wygląda na to, że jest bliżej, niż dalej!

Dusk Golem ponownie przekazuje informacje zza kulis powstawania gry i potwierdza premierę w 2025 roku. Na swoim profilu na X (dawniej Twitter) napisał:

Mam dobre wieści/plotki do przekazania na temat Resident Evil 9. Możliwe opóźnienie, o którym słyszałem pogłoski, można odsunąć na bok. RE9 powinno zostać ujawnione już wkrótce i wydane w przyszłym roku. Jeśli to, co usłyszałem wcześniej, jest prawdą, powinno to nastąpić w styczniu. Prace nad nim będą trwały około 7 lat. O styczniu 2025 oficjalnie nie słyszałem, po prostu wiem, że to data, do której prawdopodobnie nadal Capcom dąży, ale nigdy nie jest to pewne w przypadku twórców gier. Nie będę ujawniać żadnych innych szczegółów gry, po prostu pozwolę Capcomowi robić to, co do nich należy i pozwolić im zaskakiwać ludzi.

Zawiły jest również temat powstawania gry. Dlaczego RE9 jest tak długo opracowywane? Według Dusk Golema wyglądało to w następujący sposób:

Dla wyjaśnienia, prace nad RE9 rozpoczęły się na początku 2018 roku jako możliwy RE8. Village zaczęło powstawać jako RE8, następnie stało się spin-offem, żeby ostatecznie ponownie stać się RE8. Ta gra ostatecznie stała się RE9 i tak, RE8 i RE9 były w fazie tworzenia w tym samym czasie. […] W 2018 roku był zabawny okres, kiedy RE:2, RE:3 , RE:4, RE8 i RE9 były w fazie rozwoju w tym samym czasie.

Według Dusk Golema Capcom ma mnóstwo zespołów, które pracują nad różnymi projektami z serii Resident Evil. To właśnie z tego powodu tak to wygląda i w ogóle istnieje możliwość, żeby tyle gier z jednej serii powstawało w jednym czasie. Wniosek finalny jest taki, że Resident Evil 9 zwyczajnie powstaje już od lat — dlatego gra jest na zdecydowanie bardziej zaawansowanym poziomie, niż może nam się wydawać; i niż przedstawia to sam Capcom.

AKTUALIZACJA: Resident Evil 9 jednak nie pojawi się na czas

Sytuacja związana z premierę RE9 się zmieniła. Dusk Golem w nowym wpisie poinformował, że całkowicie przekreśliłby wszelkie oczekiwania związane z zapowiedzią RE9 w okresie letnim. Początkowe plotki, które insider słyszał, teraz uważa za słuszne i zapowiedź RE9 jest zdecydowanie dalej niż tegoroczne lato. Insider przeprosił za podawanie różnych wersji w ostatnim czasie i bierze winę za to na siebie. Według Dusk Golema premiera Resident Evil 9 w tej chwili planowana jest na koniec 2025 roku, albo może i nawet produkcja pojawi się dopiero w 2026 roku. Jest jednak coś jeszcze…

Remake Resident Evil 1 to bzdura, ale Capcom ma ręce pełne roboty

Dusk Golem w tym samym wątku na X podaje również, że wszelkie doniesienia o remake’u Resident Evil 1 są fałszywe i deweloper z Kraju Kwitnącej Wiśni w żadnym wypadku nie pracuje obecnie nad odświeżoną wersją pierwszej części serii. Wygląda więc na to, że jeśli liczyliście na remake RE1, to musicie uzbroić się w cierpliwość… o ile Capcom w ogóle planuje coś takiego kiedyś wydać. Sytuacja podobnie ma się z Resident Evil 5 — odświeżona edycja tej odsłony również nie jest obecnie opracowywana.

Sytuacja inaczej jednak wygląda w kwestii Resident Evil Zero i Resident Evil Code Veronica. Jak podaje informator: „Remake’i Resident Evil Zero i Code Veronica są w fazie rozwoju. W tym momencie rozmawiałem o tym za kulisami z wieloma innymi osobami, usłyszałem to ponad rok temu i myślę, że to wyjdzie na jaw, niezależnie od tego, czy to ja to powiem, czy nie”.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu