Ciekawostki technologiczne

Wielu szukało takiego narzędzia latami. Tło usuniesz w 5 sekund - za darmo

Jakub Szczęsny
Wielu szukało takiego narzędzia latami. Tło usuniesz w 5 sekund - za darmo
10

Może się okazać, że pewna część grafików straci kilka zleceń. Osobom, które raczej nie siedzą w grafice komputerowej może być trudno usunąć tło ze zdjęcia w taki sposób, by efekt pracy był w pełni zadowalający. A co jeśli mogłaby się tym zająć sztuczna inteligencja... całkowicie za darmo?

Tak właśnie jest w przypadku platformy, która takie operacje wykonuje automatycznie, bez udziału użytkownika. Przyznam szczerze, że wielokrotnie szukałem podobnego, zautomatyzowanego (lub po prostu wygodnego) narzędzia. Takie poszukiwania zawsze kończyły się na tym, że po prostu "pingowałem" znajomego grafika, który nie miał problemów z wyciąganiem obiektów ze zdjęć z wykluczeniem tła.

Jak działa Remove.bg?

Remove.bg to bardzo, bardzo proste narzędzie, które wykrywa twarze / osoby na grafikach i idealnie wycina je ze zdjęć. Procesem tym steruje sztuczna inteligencja, która ma za zadanie: rozpoznać twarz / człowieka na grafice i wyznaczyć obszar, który zostanie ze zdjęcia wycięty. I tutaj trzeba odnieść się do jednego, jedynego mankamentu: jeżeli chodzi o obiekty niebędące twarzami lub ludźmi, jest problem. Remove.bg jeszcze ich nie obsługuje, ale twórcy zarzekają się, że wkrótce to się zmieni. Jest jeszcze jeden minus Remove.bg: o ile do narzędzia możemy wgrać grafikę o dowolnej rozdzielczości, tak już w przypadku materiałów wynikowych, ich maksymalny rozmiar to 500 x 500 pikseli. Jak wyjaśniają twórcy na stronie internetowej, ma to związek z koniecznością zapewnienia odpowiedniej wydajności dla każdego zainteresowanego.

W przyszłości ma również pojawić się API Remove.bg do wykorzystania w innych projektach cyfrowych, dzięki czemu inne podmioty / startupy / projekty będą w stanie zaadaptować to rozwiązanie u siebie.

Czy Remove.bg rzeczywiście działa?

Tak, działa. I to naprawdę nieźle. Oczywiście, w przypadku niektórych, bardziej złożonych zdjęć (na których znajdują się rozwiane włosy lub elementy tła (np. wysokie trawy) nachodzą na twarz lub osobę) pewne artefakty mogą się pojawić. Ale naprawdę wiele grafik, które wgrałem do Remove.bg można uznać za udane już po "postprodukcji". Wszystko odbywało się nadzwyczaj szybko - 5 sekund to gruba przesada u twórców, już po 2-3 mogłem zobaczyć efekty pracy sztucznej inteligencji.

Co z prywatnością?

Udostępnianie zdjęć szerzej nieznanej usłudze może wydawać się ryzykowne - twórcy jednak utrzymują, że Remove.bg jest bezpieczne i nie kryje się za tym żaden inny cel. Każda grafika ładowana jest na serwer z wykorzystaniem zaszyfrowanego połączenia SSL/TLS. Już obrobione pliki są przechowywane przez bardzo krótki czas - już po godzinie są one automatycznie usuwane z serwerów. I ostatecznie - Remove.bg nie udostępnia wyników swojej pracy nigdzie indziej.

Remove.bg to jedno z prostszych poznanych przeze mnie ostatnio narzędzi - jednak odpowiada ono na poważny problem niektórych internautów: jak usunąć tło ze zdjęcia? Też czasami miewałem takie potrzeby. Już za chwilę to narzędzie okaże się nieco potężniejsze - będzie w stanie rozpoznawać także inne obiekty i pozbawiać je tła: wtedy do szczęścia nie będzie mi brakowało już niczego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu