38

Relacja z premiery Surface, nowego tabletu Microsoftu

Po premierze Windows 8, nowego systemu operacyjnego, który ma całkowicie odmienić wizerunek „okienek”, przyszedł czas na premierę wyczekiwanego tabletu Microsoft Surface. Czy będzie on w stanie poważnie zagrozić iPadowi marki Apple, którego nowe generacje i mniejszą odmianę zaprezentowano także w tym tygodniu? Oto szczegóły. Tuż po oficjalnej premierze ósmej wersji systemu operacyjnego Windows, firma Microsoft […]

Po premierze Windows 8, nowego systemu operacyjnego, który ma całkowicie odmienić wizerunek „okienek”, przyszedł czas na premierę wyczekiwanego tabletu Microsoft Surface. Czy będzie on w stanie poważnie zagrozić iPadowi marki Apple, którego nowe generacje i mniejszą odmianę zaprezentowano także w tym tygodniu? Oto szczegóły.

Tuż po oficjalnej premierze ósmej wersji systemu operacyjnego Windows, firma Microsoft zdecydowała się od razu na zaprezentowanie tabletu Surface, który konkurować będzie z iPadem 4 i iPadem Mini w gorącym okresie świątecznym.

Urządzenie wyposażono w procesor Nvidia Tegra 3 T30 1,4 GHz i ekran o przekątnej 10.6 cala oferujący rozdzielczość 1366 x 768, a także 2 GB pamięci RAM.

Jak przekonuje sam Microsoft podczas prezentacji, Surface to połączenie najlepszych cech tabletu i komputera. Dlaczego? Ekran dotykowy pozwala operować tak jak na zwykłym tablecie, jednak zaprojektowana od nowa klawiatura znacznie ułatwia wprowadzanie tekstu, zapewniając wygodę przenośnego komputera.

Postarano się o proste, wręcz intuicyjne połączenie obu elementów – jest ono również mocne, co udowodniono podnosząc tablet trzymając za samą klawiaturę. Pogodnym osobom przypadnie z pewnością do gustu szeroka gama kolorystyczna klawiatur do wyboru. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie klawiatury również jako pokrowca na tablet – wystarczy ją odwrócić i przyłożyć do ekranu, aby ten samoczynnie zgasł.

Tablet Microsoft Surface wyposażono w dwie kamery. Obiektyw umieszczony z przodu został tak skierowany, aby optymalnie wychwycał naszą twarz podczas wideo rozmów. Z kolei kamery z tyłu obudowy posiada obiektyw szerokokątny, pozwalający na uchwycenie większego obszaru w jednym kadrze. Nagrywanie filmów odbywa się automatcyznie po dotknięciu ekranu palcem.

Kupując tablet Microsoft Surface otrzymujemy w zestawie wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietu Office. Jest to bardzo cenny bonus, bowiem umożliwi to nie tylko otwieranie dokumentów z Worda, Excela czy Power Pointa na tablecie, ale także edytowanie i tworzenie nowych. Z użyciem klawiatury nawet długie teksty w Wordzie nie powinny stanowić problemu – wiemy, że napisanie wypracowania na ekranie dotykowym byłoby problemem.

Czas pracy na baterii wynosić ma 8 godzin, czas czuwania to 7 do 15 dni.

Znamy także ceny tabletu Surface. Najtańsza wersja, wyposażona w 32 GB pamięci, kosztować będzie 499 dolarów, czyli ok. 1600 zł. To mniej więcej tyle, od ile zaczynają się ceny iPada Mini. Zakup możliwy jest już od teraz w Stanach Zjednoczonych, sprzedaż w Europie ruszy w nadchodzącym tygodniu. Mowa o wersji z Windows RT, na którym nie będzie możliwości uruchomienia dotychczas posiadanych aplikacji – aby było to możliwe, należy poczekać na wersję Pro, mającą trafić do sprzedaży nieco później.

Premiera Surface była dosyć krótka i zwięzła, a podczas niej zaprezentowano to, co w większości wiedzieliśmy już od dni lub tygodni. Oficjalnie nadszedł jednak czas wojny pomiędzy Surface wyposażonym w nowy system operacyjny Windows 8, a iPadem Mini. Cena obydwu tabletów jest bardzo zbliżona, od preferencji użytkowników będzie zależał wybór. Który tablet wolelibyście znaleźć pod choinką?