Samsung

Relacja z premiery Galaxy Note 4

Maciej Sikorski
Relacja z premiery Galaxy Note 4
2

To bez wątpienia najgorętsza premiera tegorocznych targów IFA. Na Galaxy Note 4 czekają klienci, dziennikarze, konkurencja, a także Samsung. Dla koreańskiej firmy może to być mocniejsze uderzenie w 2014 roku - Galaxy S5 nie porwał tłumów (choć sprzedaje się dobrze), pojawiły się gorsze wyniki kwarta...

To bez wątpienia najgorętsza premiera tegorocznych targów IFA. Na Galaxy Note 4 czekają klienci, dziennikarze, konkurencja, a także Samsung. Dla koreańskiej firmy może to być mocniejsze uderzenie w 2014 roku - Galaxy S5 nie porwał tłumów (choć sprzedaje się dobrze), pojawiły się gorsze wyniki kwartalne i pytania o przyszłość producenta w sektorze ultamobilnym. Jeśli firma chce udowodnić, że wszystko jest ok, że nie zamierza szybko oddawać branży konkurencji, to musi dzisiaj zaczarować nowym fabletem.

Od pewnego czasu w branży pojawiają się krótkie zapowiedzi sprzętu. Na razie jest kolorowo i sympatycznie - zobaczymy, na czym stanie po premierze, a potem po wprowadzeniu sprzętu do sprzedaży.

Zachęcamy oczywiście do oglądania konferencji z nami i komentowania jej na żywo - może będzie tak ciekawie, jak swego czasu w Nowym Jorku i zobaczymy prawdziwe show ;)

Warto wspomnieć, że Samsung może pokazać nie tylko nowy smartfon, ale też okulary Gear VR, czyli sprzęt wykorzystujący technologię rzeczywistości rozszerzonej. Ma to być konkurencja dla Oculusa VR, w którego ostatnio zainwestował Facebook. Jeśli wierzyć pogłoskom, to produkt będzie w pewnym stopniu przypominał gadżet Google, o którym pisałem jakiś czas temu - także i tu rolę wyświetlacza spełni smartfon. Aparatura tego ostatniego ma kontrolować położenie głowy użytkownika, przetwarzać informacje oraz generować obraz. Podobno nie trzeba będzie zdejmować okularów, by sprawdzić, co dzieje się w realnym świecie - ma to śledzić główna kamera smartfonu, którą aktywuje się naciśnięciem odpowiedniego przycisku umieszczonego na okularach. Ile w tym prawdy i czy sprzęt zobaczymy dzisiaj? Przekonamy się.

Na razie mamy smartfonowy koncert

Wiemy już, że będą trzy produkty: Note 4, zagięty Note Edge oraz Gear VR.

Na razie mamy zapowiedź dalszego rozwoju Samsunga. typowe korporacyjne wywody, które pojawiają się na każdej imprezie tego typu.

Jest niespodzianka: Galaxy Note Edge!

Jest też Gear S

Samsung Gear VR, czyli okulary rzeczywistości rozszerzonej

Nowości w Note 4 można podzielić na cztery kategorie: design, multitasking i ekran, S Pen i kamera.

Samsung decyduje się na zachowanie tylnego panelu w podobnym stylu co u poprzedników, lecz krawędzie telefonu są teraz zupełnie inne. Ekran jest zakrzywiony i smartfon będzie dostępny w czterech wersjach kolorystyznych.

Wyświetlacz w Galaxy Note 4 posiada rozdzielczość Quad HD, więc na ekranie jest dwa razy więcej pikseli niż wcześniej. W porównaniu do ekranu LCD, Quad HD Super Amoled oferuje znacznie lepszy kontrast i nasycenie barw.

Funkcja multitaskingu umożliwia teraz pracę w aplikacji w mniejszym oknie, które znajduje się ponad innymi. Nowe widżety są przezroczyste i prezentują więcej informacji.

Nowy S Pen to opcja tworzenia zrzutów wybranych obszarów ekranu kilka razy pod rząd, by później móc wysłać je wszystkie jednocześnie.

Zmian doczekały się obydwa aparaty - przedni robi o znacznie jaśniejsze zdjęcia oraz posiada opcję szerokiego selfie - jest to funkcja panoramy dla przedniej kamery. Tylny aparat wyposażono w usprawniony system stabilizacji obrazu, przez co filmy i zdjęcia wyglądają lepiej. Czujnk tętna służy jako przycisk migawki, więc nie musimy nawet wciskać klawisza, by zrobić zdjęcie.Ładowanie baterii od 0 do 50% potrwa zaledwie 30 minut, a funkcja oszczędzania energii z S5 pojawi się także w Note 4. Trzy mikrofony pozwalają na tworzenie wyraźniejszych notatek głosowych.

Nowy telefon to także nowe akcesoria, w tym etui. Nowe etui LED posiada funcję wyświetlania powiadomień i innych informacji.

Samsung Galaxy Note Edge wyposażono w zakrzywiony na jednej z krawędzi ekran, gdzie wyświetlane są skróty do aplikacji lub aktualna godzina i data - w zależności od tego czy aktualnie korzystamy z telefonu.

Samsung Gear S to nowy smartwatch od Samsunga. Ekran Super Amoled, zakrzywiony, łączność 3G. Zegarek ma nie pełnić roli dodatkowego ekranu, lecz raczej niezależnego urządzenia.

Mimo to, telefon Galaxy będzie potrzebny przy pierwszym uruchomieniu zegarka, gdyż Gear S pracuje pod kontrolą systemu Tizen - po raz kolejny Samsung nie decyduje się na platformę od Google, czyli Android Wear.

Powiadomienia, widżety i aplikacje - to wszystko w zasięgu dwóch gestów swipe. Jeżeli chodzi o aplikaje to na start dostaniemy między innymi Nike+ i mapy Here.

Samsung Gear VR Innovation Edition powered by Oculus - oto pełna nazwa nowego gadżetu Samsunga. W połączeniu z Galaxy Note 4 otworzy przed nami drzwi do wirtualnej rzeczywistości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SamsungGalaxy Note 4IFA2014