Microsoft

Oto Windows Phone 8.1 z asystentem Cortana. Aktualizacja dla Windows 8.1 już 8 kwietnia. Office Modern UI zapowiedziany!

KK
Konrad Kozłowski
50

Dziś Microsoft omówi swoje najbliższe plany odnośnie platform Windows oraz Windows Phone. Niemal pewne jest pojawienie się nowej wersji Windows Phone oznaczonej numerkiem 8.1, zaś interesująco zapowiadają się zapowiedzi odnośnie aktualizacji dla Windows 8.1 o której pisaliśmy już na Antyweb. To może...

Dziś Microsoft omówi swoje najbliższe plany odnośnie platform Windows oraz Windows Phone. Niemal pewne jest pojawienie się nowej wersji Windows Phone oznaczonej numerkiem 8.1, zaś interesująco zapowiadają się zapowiedzi odnośnie aktualizacji dla Windows 8.1 o której pisaliśmy już na Antyweb. To może jednak nie być wszystko!

Nowości w Windows Phone 8.1 omawia Joe Belfiore odpowiedzialny za rozwój systemów Windows na PC, tablety i smartfony. Nowymi producentami, którzy pracują już nad nowymi urządzeniami są Micromax i Prestigio. Zaprezentowane zostały także prototypy tych smartfonów, a Joe przeszedł do omówienia nowości w Windows Phone 8.1.

Windows Phone 8.1

Pierwszą nowością jest oczywiście Action Center czyli centrum powiadomień. Wygląda i działa dokładnie tak jakbyśmy tego oczekiwali i jak oglądaliśmy to na przeciekach. Dostępne są tam skróty do Wi-Fi, Bluetooth czy ustawień. Co więcej, ekran blokady zyskał nowe API, które będą mogli wykorzystać deweloperzy (za pewien czas, gdy zostanie ono udostępnione) do tworzenia ciekawych efektów i dodatków. Ekran główny nawet na mniejszych urządzeniach może posiadać więcej aktywnych kafelków (opcja w ustawieniach) oraz możliwe jest ustawienie grafiki jako tło, która zmienia wygląd wszystkich kafelków.

Cortana staje się faktem - osobisty asystent od Microsoftu. Nazwa nie jest oczywiście przypadkowa, fani Halo dobrze wiedzą o kogo chodzi. Sama funkcjonalność spełnia nasze oczekiania - dzięki asystentowi możemy ustawić przypomnienie, budzik, zarządzać kalendarzem. Cortana dane pobiera z Sieci dzięki integracji z Bingiem, ale także na podstawie naszej historii wyszukiwania i wskazanych przez nas informacji, które uznamy za istotne. Możemy ustawić by asystent przeglądał nasze e-maile i przypominał o wydarzeniach oraz prezentował informacje np. o zaplanowanych lotach. Deweloperzy także będą mogli skorzystać z Cortany.

Co istotne, Cortana zastępuje domyślną wyszukiwarkę w systemie Windows Phone. Zapytania możemy wprowadzać za pomocą klawiatury - np. "przypomnij o odebraniu paczki po powrocie do domu". Aplikacje jak Skype, Facebook czy Hulu Plus już działają z Cortana - możemy zadzwonić do kogoś, odwiedzić profil lub dodać film do kolejki.

Sklep na Windows Phone został odświeżony. Podonie jak aplikacja Kalendarza, która zyskała nowe widoki. Zaktualizowane zostały aplikacje Data Sense i Battery Saver. Wi-Fi Sense podłącza nas do darmowych hot-spotów, również tych które wymagają logowania. Aplikacja pozwala także na udzielanie dostępu do domowej sieci Wi-Fi bez przekazywania hasła naszym znajomym ze Skype'a, Outlooka czy Facebooka.

Windows Phone 8.1 posiada wbudowaną klawiaturę "word flow", która umożliwia pisanie za pomocą gestów. Nowością jest Internet Explorer 11 z nowym trybem prywatnym oraz funkcją wygodnego czytania.

Windows Phone 8.1 trafi do konsumentów w ciągu najbliższych miesięcy. Niestety brak konkretów.

Windows 8.1 Update

Joe omawia teraz nowości w aktualizacji dla Windows 8.1, które skupiają się przede wszystkim na ułatwieniu korzystania z systemu za pomocą klawiatury i myszki. Wiemy, że możliwe jest bezpośrednie przejście do pulpitu po uruchomieniu komputera. Pasek zadań, zgodnie z oczekiwaniami, umożliwia przypinanie aplikacji ze Sklepu Windows. Dostepny jest pasek aplikacji umożliwiający minimalizowanie aplikacji.

Na Ekranie Start pojawił się skrót do ustawień, przycisk wyłączania komputera oraz wyszukiwania. Prawy przycisk myszy odpowiada za menu kontekstowe, które pozwala na zmianę wielkości kafelków i ich odpinanie czy wyłączanie. Sklep Windows został odświeżony, zintegrowany z funkcją wyszukiwania z Ekranu Start i pulpitu. Pojawiają się wtedy propozycje aplikacji ze Sklepu, zgodne ze wpisaną frazą.

Aktualizacja dostępna będzie za darmo już 8 kwietnia poprzez usługę Windows Update.

Office w wersji Modern UI

Microsoft postanowił pochwalić się trwającymi pracami nad aplikacjami Office dla systemu Windows 8. Pokazany został tylko Power Point ,lecz dzięki temu możemy zorientować się jaki pomysł firma z Redmond ma na pozostałe aplikacje. Te przypominać będą niedawno zaprezentowanego Office'a dla iPada - górna część ekranu to doskonale znana nam wstążka z niemal wszystkimi funkcjami.

Nowy PowerPoint wspóldzieli plik wykonywalny pomiędzy Windows 8.1 i Windows Phone 8.1, więc dokładnie ta sama wersja była uruchomiona na scenie na smartfonie Nokii. Dzięki temu wydajność aplikacji była znacznie lepsza, aniżeli to czym dysponujemy teraz.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu