Apple

Office na iPada staje się faktem! Nasze pierwsze wrażenia. Aktualizacja: darmowy Office na iPhone’a i Androida

Konrad Kozłowski
Office na iPada staje się faktem! Nasze pierwsze wrażenia. Aktualizacja: darmowy Office na iPhone’a i Androida
38

Zgodnie z oczekiwaniami, lecz po kilkunastu miesiącach, a nawet i latach spekulacji, podczas dzisiejszej konferencji Microsoft zaprezentował Office'a dla iPada. Są to trzy odrębne aplikacje: Word, Excel i PowerPoint. Każda z nich będzie dostępna w App Store za darmo i umożliwiać będzie podgląd plikó...

Zgodnie z oczekiwaniami, lecz po kilkunastu miesiącach, a nawet i latach spekulacji, podczas dzisiejszej konferencji Microsoft zaprezentował Office'a dla iPada. Są to trzy odrębne aplikacje: Word, Excel i PowerPoint. Każda z nich będzie dostępna w App Store za darmo i umożliwiać będzie podgląd plików. Nie jest to port aplikacji z systemu Windows, lecz zaprojektowane one zostały od podstaw z myślą o tablecie Apple.

Najważniejszym na ten moment pytanie jest oczywiście dostępność aplikacji - według zapowiedzi pojawią się w App Store o godzinie 19:00 polskiego czasu, a więc chwilę później powinny być widoczne do pobrania. Jak wspominałem będą to aplikacje darmowe i w odróżnieniu od Office'a dla iPhone'a, dzięki nim będziemy mogli podejrzeć pliki Worda, Excela i PowerPointa oraz przeprowadzić prezentację za pomocą tego ostatniego. Funckja modyfikowanie plików jest ograniczona jedynie do subskrybentów usługi Office 365.

Przeglądasz za darmo, edytujesz płacąc

Po pobraniu, możemy zalogować się na nasze konto Microsoft, gdzie wykupioną mamy usługę Office 365. Jeżeli takowej nie posiadamy, istnieje możliwość dokonania zakupu bezpośrednio w aplikacji, co wiąże się z kosztem 99,99 euro rocznie. Przeglądać dokumentu możemy za darmo, a źródłem dla plików może być pamięć urządzenia lub usługa OneDrive. Co istotne, dodać możemy kilka kont, a więc bez problemu skorzystamy z naszego prywatnego i firmowego konta wewnątrz jednej aplikacji. Pliki możemy zapisywać w pamięci tabletu, bądź w chmurze (OneDrive). Funkcję autozapisywania można wyłączyć, choć jej obecność jest bez wątpienia bardzo miłą niespodzianką. Bardzo łatwo można przywracać poprzednie wersje pliku i zapoznać się z historią zmian.

Powitaj dobrze znaną "wstążkę"

Wygląd aplikacji opiera się na tak zwanej "wstążce", czyli elementowi interfejsu który towarzyszy produktom Microsoftu od Office'a 2007 dla Windows. W górnej części ekranu przełącz się będziemy pomiędzy dobrze znanymi sekcjami jak Narzędzia główne, Wstawianie czy Recenzja. Bez problemu działa funkcja komentarzy, a wydajność aplikacji na starszych modelach jak iPad 2 i iPad mini jest całkowicie akceptowalna - nie doświadczyłem żadnych problemów przy wczytywaniu nawet obszerniejszych plików. Przydatnym dodatkiem jest bardzo wygodny sposób skalowania dokumentu, kiedy to wyświetlana jest wartość procentowa powiększenia/pomniejszenia.

Office na iPada to odrębne aplikacje

Aplikacje Excel i Word działają w obydwu orientacjach (pionowo i poziomo), zaś PowerPoint domyślnie uruchamiany jest w widoku horyzontalnym. Aplikacje mają zgodny interfejs - lewy panel oferuje szybki dostęp do ostatnio używanych plików, obszernej listy szablonów (arkuszy, dokumentów jak i prezentacji) oraz funkcji tworzenia nowych. Odrębność aplikacji powoduje, że zmuszeni jesteśmy do pobrania większej ilości danych, ale ma to też swoje dobre strony ponieważ pracując nad prezentacją i opierając się na danych z Excela, zdecydowanie wygodniej nam będzie przełączać się pomiędzy aplikacjami, aniżeli dokumentami. Wymusza to na nas otwieranie każdej z aplikacji do innego typu pliku, ale wkrótce Microsoft powinien umożliwić otwieranie dokumentów w aplikacji OneDrive przy użyciu aplikacji pakietu Office.

Przy okazji premiery zestawu trzech aplikacji, odświeżenia doczekał się OneNote na iOS, którego interfejs jest teraz spójny ze stylem iOS7.

Pobierz i sprawdź

Aplikacje pakietu Office dla iPada możecie pobrać z App Store już teraz:

Aktualizacja: Z dniem dzisiejszym aplikacje Office'a na Androida oraz iPhone'a stają się w pełni darmowe do użytku domowego.

Poniżej prezentujemy zrzuty ekranu z każdej z aplikacji:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

officeiPad