Felietony

Relacja z konferencji Apple - "We've got a little more to show you"

Konrad Kozłowski
Relacja z konferencji Apple - "We've got a little more to show you"
12

Czy wyczekiwana przez wiele osób chwila nadeszła, czy dzisiejszego wieczoru zobaczymy "legendarnego" już iPada mini? Czy Apple pokaże coś jeszcze i zaskoczy, jak za starych dobrych czasów? Zapraszamy Was to śledzenia relacji z tego wydarzenia razem z Antyweb. Tim Cook tradycyjnie rozpoczął od pod...

Czy wyczekiwana przez wiele osób chwila nadeszła, czy dzisiejszego wieczoru zobaczymy "legendarnego" już iPada mini? Czy Apple pokaże coś jeszcze i zaskoczy, jak za starych dobrych czasów? Zapraszamy Was to śledzenia relacji z tego wydarzenia razem z Antyweb.

Tim Cook tradycyjnie rozpoczął od podsumowania statystyk dotyczących najnowszej generacji telefonu iPhone - iPhone 5 sprzedał się w liczbie 5 milionów sztuk w ciągu tylko pierwszego weekendu. Z tego powodu zostało przygotowane wideo, w którym mogliśmy zobaczyć, dziesiątki, jeżeli nie setki ludzi czekających pod sklepami Apple Store i niezwykle radosne momenty wpuszczania klientów do ich wnętrza. Wewnątrz znajdziemy 2.5GHz procesor i5, 8 gigabajtów pamięci RAM i 128 gigabajtów pamięci flash.

Wspomniane zostały zaprezentowane na poprzedniej konferencji iPody nano oraz touch. Dowiedzieliśmy się także, że sprzedane zostało dotychczas aż 200 milionów urządzeń z systemem iOS, z czego 3 miliony stanowią ostatnie generacje iPodów. Kolejną liczbą jest 125 milionów dokumentów przesłanych do iCloud oraz 300 miliardów wiadomości za pomocą iMessage. W App Store znajdziemy dziś 275 tysięcy aplikacji dla tabletu iPad - "nierozciągnięte, w pełni dostosowane do dużego ekranu iPada".

iBooks

Apple zaprezentowało nową wersję aplikacji iBooks - znajdziemy w niej między innymi opcję "continuous scrolling" pozwalającą na przewijanie treści książki w pionie. Nowością jest także możliwość podzielenia się ulubionym cytatem na Facebooku lub Twitterze. Dodany został także język japoński.

MacBook Pro 13' z ekranem Retina

Maki są numerem jeden jeżeli chodzi segment desktopów oraz segment noteboków w Stanach Zjednoczonych. Najpopularniejszym z nich jest 13-calowy MacBook Pro, który doczekał się aktualizacji. Jest on o 20% smuklejszy od swojego poprzednika, a także lżejszy. Oczywiście najważniejszą nowością jest ekran Retina o rozdzielczości 2560 na 1600 pikseli. Pozbyto się natomiast napędu optycznego.

A oto pełna linia notebooków MacBook:

Odświeżony został Mac mini ("Wiedzieliście, że coś będzie dzisiaj zawierało "mini" w nazwie prawda?").

Spore wrażenie zrobił zupełne nowy iMac, który jest o 80% cieńszy od poprzedniej generacji. Dostępny będzie z 27 lub 21,5 calowymi ekranami (27' - 2560 na 1440 pikseli, 21,5 - 1920 na 1080 pikseli), które o 70% są mniej refleksyjne. Jestem zdziwiony, że wewnątrz tak smukłego urządzenia udało się zmieścić dwa głośniki, kamerę HD, trzy porty USB, procesor i5 lub i7 oraz aż do 3TB pamięci. Co ciekawe, nowy iMac również został pozbawiony napędu optycznego, lecz dostępny będzie takowy jako odrębne akcesorium.

Apple zaprezentowało także "Fusion Drive", czyli kompromis pomiędzy pamięcią flash i tradycyjnym dyskiem twardym. Obsługa takiego dysku jest wbudowana w system OS X, więc "to po prostu działa". Wszystkie systemowe aplikacje będą uruchamiane z pamięci flash, co zapewni wysoką wydajność, natomiast typowe dane jak muzyka czy filmy znajdą się na dysku twardym. Na "Fusion Drive" składa się 128 gigabajtów pamięci flash i 1 lub 3 terabajtowy dysk twardy.

Apple sprzedało do tej pory aż 100 milionów iPadów - i starczyło to by pobić firmy jak HP, Lenovo czy Dell sprzedające komputery. Okazuje się też, że aż 91% ruchu po Sieci z tabletów należy do iPada.

iPad 4. generacji

Czwarta generacja iPada przede wszystkim zmieniła się wewnątrz - znalazł się tam nowy procesor A6X, który jest dwukrotnie szybszy od poprzednika (A5X), jednak zachowany został czas pracy na baterii, do 10 godzin. Przednia kamera FaceTime obsługuje teraz rozdzielczość HD. Nowy Najnowszy iPad wyposażony został także w nowe złącze Lightning i nowy moduł LTE, obsługujący większą ilość sieci komórkowych.

iPad mini

Oddzielny wpis poświęcony iPadowi mini.

Źródło grafik: The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPadipad mini