Polska

Oto Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Znasz je?

Piotr Kurek
Oto Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Znasz je?

Po kilku tygodniach głosowania poznaliśmy tegoroczne Młodzieżowe Słowo Roku. Czy takie słowa jak rel, sigma i oporowo powinny nam coś mówić? Wyniki tego konkursu mówią, że tak. Sprawdźmy więc, co oznaczają.

Tegoroczna edycja plebiscytu cieszyła się rekordowym zainteresowaniem ze strony głosujących. Zwycięskie słowo zostało wyłonione w konkursie, w którym oddano rekordową liczbę, ponad 140 tysięcy głosów.

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostaje rel. Słowo to zdobyło 19 tysięcy głosów. A co oznacza? Rel potwierdza to, co wcześniej zostało wypowiedziane.

Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej - obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable możliwy do powiązania z czymś, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

- pisze w swoim komentarzu przewodnicząca jury Anna Wileczek.

Drugie miejsce ze względu na liczbę oddanych głosów zdobył wyraz: sigma - popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy.

Tę oddaloną, bo osiemnastą literę alfabetu greckiego wybrano do nazwania silnej osoby (mężczyzny lub kobiety), nie szukającej jednak poklasku, sytuującej się z dala od blichtru władzy, za to mającej realny (czytaj: autentyczny) wpływ na rzeczywistość. Sigma wzbudza szacunek innych, osiąga sukcesy, jest nonkorformistą i trzyma się wartości, które uważa za prawdziwe. Przy takiej osobie w zasadzie pozostaje powiedzieć tylko… rel.

- komentuje dalej Anna Wileczek.

Rel, sigma, oporowo. Zapiszcie te słowa w słowniku

Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia "do oporu/ w opór".

Slangowy przysłówek oporowo z trzeciego miejsca tegorocznego plebiscytu jest w zasadzie wymienny z wyrażeniem z języka ogólnego do oporu. Opór w polskiej frazeologii pełni od lat szczególną rolę, nieznaną językowi angielskiemu. Wyłącznie po polsku możemy nie tylko np. dokręcić śrubę do oporu, lecz także spać, siedzieć, pracować, pić, grać, bawić się, a nawet kochać do oporu, tzn. wyjątkowo intensywnie, długo, do granic wyobraźni.

- tłumaczy Marek Łaziński, jeden z członków jury.

 

Jednak to nie koniec rozdawania nagród, gdyż członkowie kapituły przyznali także specjalną Nagrodę Jury. Trafia ona do słowa oddaje. Oznacza ono: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)” i zostało wyróżnione jako jedno z nielicznych słów polskich, które trafiło na listę kandydatów do Słowa Roku.

Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.

- tłumaczy Marek Łaziński, jeden z członków jury.

Organizatorem największego plebiscytu w Europie na Młodzieżowe Słowo Roku jest Wydawnictwo Naukowe PWN, Partnerem inicjatywy - Uniwersytet Warszawski, zaś Honorowym Mecenasem plebiscytu Alior Bank. Do zobaczenia za rok!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu