Internet

Rekordowa kara 2,8 mln zł dla Morele.net za wyciek danych utrzymana przez sąd

GU
Grzegorz Ułan
32

Do wycieku danych klientów na Morele.net doszło w grudniu 2018 roku, za ten incydent UODO nałożyło na serwis karę prawie 3 mln zł. Morele.net odwołało się od tej kary do sądu. Sąd Administracyjny w Warszawie karę tę jednak utrzymał w mocy.

Wykradziona baza klientów Morele.net była elementem szantażu, włamanie miało zostać nieujawnione pod warunkiem przelania jego autorom 15 BTC, później 20 BTC, ale w rezultacie Morele.net nie przystało na tę propozycję. W późniejszym okresie nasiliły się ataki typu phishing, którego ofiarami byli też między innymi klienci tego serwisu.

To z pewnością zwiększyło determinację UODO do ukarania serwisu podobnie miało wpływ na decyzję sądu. Sąd w swojej argumentacji uznał, że Morele.net nie zastosowało wystarczających środków bezpieczeństwa by ataku tego uniknąć.

Sędzia sprawozdawca Joanna Kube:

Morele.net, mając na uwadze, że przetwarza dane osobowe 2,2 mln osób, a także zakres tych danych i kontekst powinno skutecznie oceniać związane z tym ryzyko i zagrożenia.

Co ciekawe, chyba po raz pierwszy pojawił się w tej sprawie wątek przebiegu ataku, nastąpił on na skutek uzyskania nieuprawnionego dostępu do panelu administracyjnego jednego z pracowników, który zabezpieczony był jedynie jednorazową autoryzacją loginem i hasłem bez dwuskładnikowego uwierzytelniania.

Obrona Morele.net też nie bardzo wiedziała, czego dotyczy tak naprawdę to postępowanie, dowiedziała się o tym dopiero z decyzji sądu.

Sławomir Kowalski, partner z kancelarii Maruta Wachta reprezentującej Grupę Morele.net:

Przez całe postępowanie postępowanie nie wiedzieliśmy do jakich zarzutów mamy się odnosić. Pierwsza ich konkretyzacja nastąpiła dopiero w uzasadnieniu decyzji i sprowadzała się do stwierdzenia, że powinniśmy zastosować dwuetapowe uwierzytelnianie. Dlaczego? Tego już nie wiadomo. Pozbawiono nas prawa do obrony.

Morele.net z pewnością będzie jeszcze składał apelację, ale prawdopodobnie nie uniknie kary za to naruszenie bezpieczeństwa, jak nie w tej kwocie prawie 3 mln to w niższej, jeśli oczywiście lepiej przygotują się do tej apelacji.

Źródło: Dziennik.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu