Polska

Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna (RPE) na równi z poleconym w skutkach prawnych

Grzegorz Ułan
Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna (RPE) na równi z poleconym w skutkach prawnych
16

Poczta Polska podpisała dziś porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa o współpracy w obszarze cyfryzacji państwa. Na jego mocy ma dojść do integracji systemów informatycznych administracji z platformą Poczty Polskiej Envelo.

Co to oznacza dla nas? To spore ułatwienie w załatwianiu drobnych spraw urzędowych. Poczta Polska ma sporo placówek rozsianych po całym kraju, w małych miejscowościach czy wsiach, z których trzeba osobiście udawać się do często mocno oddalonego Urzędu Miasta czy Gminy. Teraz będzie można takie sprawy załatwić, bez konieczności takich długich wycieczek, w pobliskim urzędzie pocztowym.

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa:

Dzięki dużej liczbie placówek oraz dostępowi do baz i systemów państwa Poczta może też wesprzeć administrację w obsłudze takich spraw, jak wydanie wyciągu z KRS czy przyjęcie wniosku o dowód osobisty. Jest to szczególnie ważne w małych miejscowościach, gdzie dojazd do większego ośrodka miejskiego jest utrudnieniem.

Minister Anna Streżyńska zauważa ponadto korzyści z tego porozumienia dla bardziej zinformatyzowanej społeczności:

Widzimy znacznie szerzej udział Poczty Polskiej w cyfryzacji kraju – poprzez placówki pocztowe i doręczycieli – ambasadorów cyfryzacji, którzy za pośrednictwem urządzeń mobilnych mogą ułatwić uzyskanie dostępu do profilu zaufanego. Chcemy aby poczta papierowa była dostarczana na nasz komputer lub telefon, bez konieczności odbierania jej w placówce pocztowej.

I tu kluczową rolę odgrywać będzie Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna, która będzie traktowana, co do skutków prawnych tak samo jak tradycyjny list polecony. Tak więc dzieje się i to będzie spore ułatwienie dla obywateli. Można uznać to za dobry wstęp do budowy prawdziwego e-państwa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu