Polska

Wielki powrót recyklomatów do Warszawy. Oby tym razem nie były taką klapą jak latem

PW
Paweł Winiarski
50

Jestem zdecydowanie za tym żeby segregować odpady, a takie inicjatywy jak specjalne automaty, do których wrzuca się plastikowe i szklane butelki to świetny pomysł. O ile są i działają, a tego o warszawskich recyklomatach nie można było powiedzieć. Te nowe mają być lepsze, podobno.

W połowie września ubiegłego roku wziąłem torbę pełną plastikowych butelek, aparat i postanowiłem nagrać materiał wideo o warszawskich recyklomatach, zwanych również butelkomatami. Jak to się skończyło?

Jeździłem jak ten głupek z torbą pustych butelek. Recyklomatów nie znalazłem

W skrócie - ściągnąłem specjalną aplikację, założyłem konto, nazbierałem butelek i...nie mogłem znaleźć recyklomatu. Później poczytałem jeszcze komentarze w sieci i namalował mi się w głowie obraz wielkiego rozczarowania. Nie ja jeden przemierzałem Warszawę z torbą pełną butelek, oficjalną rozpiską adresów nie mogąc odnaleźć automatu. A kiedy już ktoś go znalazł, coś musiało nie działać. Trudno mówić tu o jakimkolwiek sukcesie, choć kiedy pomysł tylko ruszył, media chętnie chwyciły temat. Szkoda tylko, że później nikt już nie wyjaśnił jak to wygląda w praktyce.

Recyklomaty wracają do Warszawy

Nauczony doświadczeniem podchodzę do tego dość sceptycznie, ale trzymam kciuki. Program pilotażowy trudno nazwać sukcesem, ale najwyraźniej to go nie przekreśliło. Burmistrz warszawskiego Ursynowa poinformował w czwartek, że recyklomat stoi już przed urzędem dzielnicy i wkrótce zostanie oddany do dyspozycji mieszkańców. W kolejnych dniach mają stanąć kolejne maszyny.

Warszawa.naszemiasto.pl informuje, że podczas programu pilotażowego recyklomatów warszawiacy oddali w ten sposób ponad 70 tysięcy butelek plastikowych, 16 tysięcy szklanych i 27 tysięcy puszek. Recyklomaty były programem prowadzonym przez urząd miasta wspólnie z fundacją Nasza Ziemia i firmą Coca-Cola. Tak, tą samą Coca-Colą, która twierdzi, że będzie dalej produkować plastikowe butelki, bo klienci tego chcą. Na bazie uwag przesłanych do ratusza, partnerzy programu zdecydowali o wyborze nowego producenta, mieszkańcy miasta natomiast wybrali nową grafikę, która pojawi się na urządzeniach.

Podobnie, jak podczas programu pilotażowego, za wrzucone do recyklomatu odpady będzie można otrzymać rabat na kawę w Costa Coffee i zniżki do Multikina, Teatru Dramatycznego oraz Teatru Capitol. Podobno w nowym sezonie oferta nagród ma dodatkowo zostać poszerzona. Jeśli zebraliście jakieś punkty latem, nie stracą one swojej ważności.

Gdzie staną nowe recyklomaty?

Nowe recyklomaty stoją już na Ursynowie i Bielanach. Oba mają zostać uruchomione w przeciągu kilku dni. Ujawniono też pełną listę butelkomatów. Zobaczcie gdzie staną maszyny:

  • pl. Mirowski, od strony parku Mirowskiego, przy Hali Gwardii,
  • ul. Boleść/ul. Rybaki, od strony parkingu,
  • al. KEN, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów,
  • ul. Kamionkowska, przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe,
  • pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich,
  • ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany,
  • ul. Potocka 1, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji,
  • ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu,
  • ul. Jagiellońska 47i, przy garażu wielopoziomowym,
  • ul. Rzymowskiego 32, przy Domu Kultury Kadr.

Za jakiś czas sprawdzimy czy faktycznie organizatorzy akcji wzięli sobie do serca dość krytyczne uwagi Warszawiaków i cały system działa lepiej niż wcześniej. No i czy automaty faktycznie staną w wyznaczonych miejscach w przeciągu najbliższych tygodni. Pozostaje trzymać kciuki by tym razem obyło się bez problemów.

Będziecie korzystać z recyklomatów?

grafika

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Zmienimy Świat