Windows

To przyszłość Windowsa. Nowa funkcja działa jak magia!

Konrad Kozłowski
To przyszłość Windowsa. Nowa funkcja działa jak magia!
26

Microsoft pokazał dziś nową kluczową funkcję dla Windows 11, która pozwoli w mgnieniu oka wrócić do wykonanych działań i zmian na komputerze. Ciekawi szczegółów?

Microsoft wprowadza nową funkcję Recall do Windows 11, która działa jako osobisty asystent pamięci, rejestrując wszystkie działania użytkownika na komputerze. Dzięki tej funkcji można łatwo wyszukiwać i odzyskiwać informacje o przeszłych aktywnościach na urządzeniu.

Recall w Windows 11. Nowa funkcja AI - jak działa?

Polecamy na Geekweek: 6 funkcji Map Google, z których korzystam każdego dnia

Technologia ta może wydawać się znajoma, ponieważ Microsoft próbował już wprowadzić podobną, mniej zaawansowaną funkcję o nazwie Timeline w Windows 10, ale zrezygnował z niej w 2021 roku. Funkcja, wewnętrznie nazwana przez Microsoft AI Explorer, obejmuje szeroki zakres działań: od logowania aktywności w aplikacjach, przez śledzenie komunikacji w trakcie spotkań online, po zapamiętywanie odwiedzanych stron internetowych.

Wszystko, co użytkownik robi na komputerze, jest wyświetlane na interaktywnej osi czasu, którą można przewijać, aby przeglądać przeszłe działania. Recall oferuje również możliwość przeszukiwania transkrypcji spotkań i wideo dzięki funkcji Live Captions, która spisuje i tłumaczy rozmowę na żywo. Microsoft zapewnia, że historia Recall pozostaje lokalna i prywatna na urządzeniu. Użytkownicy mogą ją zatrzymać, wyłączyć oraz usunąć zgromadzone treści, a także wykluczyć określone aplikacje lub strony internetowe z rejestrowania.

Na jakich komputerach działa Recall w Windows 11?

Jednakże, Recall nie będzie działać na każdym komputerze z Windows 11. Aby skorzystać z tej funkcji, konieczne będzie posiadanie jednego z nowych komputerów określanych mianem "Copilot+ PC" wyposażonych w najnowsze chipy Snapdragon X Elite od Qualcomm, które posiadają wymaganą jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU). Aby skorzystać z funkcji Recall, komputer musi spełniać dodatkowe określone wymagania sprzętowe. Urządzenie musi mieć co najmniej 225 GB pamięci masowej oraz 16 GB RAM, aby zapewnić płynne działanie i odpowiednią wydajność funkcji Recall.

W Windows 11 pojawią się też inne funkcje oparte na AI, w tym Auto Super Resolution, która automatycznie dodaje zdolności do skalowania aplikacji. Użytkownicy będą mogli włączać lub wyłączać tę funkcję dla każdej aplikacji według własnych potrzeb. Microsoft planuje również ulepszenia w generowaniu obrazów i tekstu dzięki funkcji Cocreator. Aplikacja Paint Cocreator zostanie przemianowana na Image Cocreator, oferując lepszej jakości obrazy i teksty za pośrednictwem Copilota. Dodatkowo, zaawansowane efekty "Windows Studio Effects" będą automatycznie dostosowywać kamerę, aby rozmazać tło, redukować hałas dźwiękowy, poprawiać jakość wideo i nie tylko, co ma znacznie podnieść jakość wideorozmów i nagrań.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu