Felietony

Realtime Board, czyli efektywna współpraca na wirtualnych tablicach

Tomasz Popielarczyk
Realtime Board, czyli efektywna współpraca na wirtualnych tablicach
5

Internet łączy wspólnie pracujących ludzi na różne sposoby. Właśnie natknąłem się na kolejne, rewelacyjne rozwiązanie. Realtime Board, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na kolaborację przy użyciu wirtualnych tablic. Możemy tam umieścić dosłownie wszystko, a następnie tworzyć, tworzyć i tworzyć. Trudn...

Internet łączy wspólnie pracujących ludzi na różne sposoby. Właśnie natknąłem się na kolejne, rewelacyjne rozwiązanie. Realtime Board, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na kolaborację przy użyciu wirtualnych tablic. Możemy tam umieścić dosłownie wszystko, a następnie tworzyć, tworzyć i tworzyć. Trudno wskazać inne, tak ciekawe i intuicyjne rozwiązanie jeśli chodzi o dzielenie się pomysłami i wzajemne inspirowanie przez sieć.

Realtime Board to serwis umożliwiający tworzenie wirtualnych tablic, na których możemy wspólnie rysować oraz pisać. Pomysł teoretycznie nie jest nowy i pewnie znajdzie się w sieci jeszcze kilka analogicznych rozwiązań tego typu. Przewagą opisywanego przeze mnie jest jego wykonanie oraz ogrom dostępnych możliwości. Wystarczy spojrzeć na interfejs, który przyciąga swoją przejrzystością oraz intuicyjnym rozplanowaniem poleceń.

Swoje konto możemy utworzyć za pomocą profilu Google lub Facebooka. Ta pierwsza opcja jest o tyle korzystna, gdyż dzięki temu skorzystamy z integracji z Google Drive. Daje to ogrom możliwości, jak chociażby wstawianie plików prosto z chmury czy zapisywanie w niej wyeksportowanych projektów. Możemy też wykorzystać Google Docs do błyskawicznej edycji dokumentów wstawionych na naszej tablicę.

Samych tablic możemy utworzyć naturalnie kilka. Do dyspozycji oddano nam szereg szablonów, które znajdą zastosowanie w różnych sytuacjach. Bardzo fajnie prezentuje się m.in. tabela z widokiem tygodnia, na której umieścimy notatki dotyczące naszych planów. Możliwe jest też oczywiście wybranie pustej przestrzeni i zagospodarowanie jej wedle własnego gustu.  Podczas tworzenia tablicy ważne jest też, aby zadeklarować, czy ma to być projekt prywatny czy publiczny.

Sama edycja tablicy niesie za sobą całą gamę możliwości. Możemy rysować, pisać, wstawiać grafiki (twórcy zadbali o obszerną bibliotekę ikonek i im podobnych) oraz dokumenty (arkusze kalkulacyjne, tekst, pliki PDF), a następnie dostosowywać je, dodając różne obramowania, tła i efekty. Realtime Board jest bardzo elastyczną usługą, dającą użytkownikowi niemalże nieograniczoną swobodę. Naturalnie twórcy zadbali też o szereg narzędzi ułatwiających kolaborację. Możemy zatem zostawiać sobie komentarze w wybranych miejscach, rozmawiać na chacie, a także przypinać żółte karteczki. Natomiast w momencie, gdy inna osoba przystąpi do edycji tablicy, zostaniemy powiadomieni charakterystycznym dymkiem.

Przygotowana w ten sposób tablica może służyć na różne sposoby. Serwis pozwala na wyeksportowanie jej do formatu graficznego lub pliku PDF. Możemy też przekształcić ją w prezentację multimedialną w stylu Prezi. Jest to banalnie proste - wystarczy w wybranych miejscach zaznaczać kolejne slajdy.

Możliwości Realtime Board są tak duże, że wręcz podsuwają na myśl scenariusze, w których można je użyć - począwszy od wspólnego budowania mapy myśli (mindmap), poprzez grę w kalambury, a na przygotowywaniu prezentacji na zajęcia/konferencję skończywszy. Całość zaprojektowano przy tym tak, by nawet kilkanaście osób było w stanie w komfortowy i efektywny sposób dzielić się swoimi pomysłami oraz ideami. Co jednak najważniejsze, serwis jest ciągle rozwijany (i działa aktualnie jako beta), a więc w najbliższym czasie pojawić się mają kolejne opcje i funkcje, które jeszcze bardziej rozszerzą jego możliwości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu