Telekomy

RCS na testach w Polsce! Sprawdź, czy masz tę funkcję u siebie

Krzysztof Rojek
RCS na testach w Polsce! Sprawdź, czy masz tę funkcję u siebie
100

RCS (Rich Communication Services) to nowy standard przesyłania wiadomości, który został stworzony by zastąpić SMS. Pierwsi użytkownicy mogą już korzystać z tej funkcji.

Dziś po południu odezwał się do mnie mój dobry znajomy z wesołą nowiną. Zapytał mnie, czy ja też mogę już korzystać z przesyłu wiadomości przez RCS i czy moglibyśmy tę funkcję przetestować. Byłem nieco zdziwiony, ponieważ o ile wiedziałem, że nasi operatorzy planują wdrożenie tego standardu już od dłuższego czasu, to w ostatnim miesiącach było o tym raczej cicho. Dlatego też czym prędzej chwyciłem za telefon, zainstalowałem na nim Google Messages i spróbowałem odblokować tę funkcję. No i nastąpił zgrzyt.

RCS jest. Ale nie dla wszystkich

Do działania RCS potrzebuje dwóch elementów: tego, aby operator umożliwiał przesył danych za pomocą RCS oraz aby urządzenie było certyfikowane przez Google do obsługi takich wiadomości. Jasnym jest, że funkcja ta pojawiła się na telefonie mojego znajomego jako element testowania systemu przez jego operatora - T-Mobile. Dlatego też nie zdziwiłem się, że po instalacji Google Messages na moim telefonie Galaxy A40 wyskoczył mi monit o tym, że mój operator (Play) nie oferuje tej funkcji. Na szczęście miałem pod ręką telefon mojej narzeczonej, która szczęśliwym zbiegiem okoliczności jest akurat w T-Mobile. Niestety - jej Huawei Mate 10 Pro nie jest w tym aspekcie kompatybilny z Google (ciekawe czemu :)). Zaczęliśmy więc proces przekładania jej SIM'ki do innych urządzeń. Niestety, ani Galaxy A40, ani Realme 6 nie okazały się na tyle godne, aby dostąpić zaszczytu bycia certyfikowanym. Szybki research w sieci pokazał, że jeżeli chodzi o sytuację międzynarodową, to tam RCS wdrażany jest bardzo wybiórczo. Strona T-Mobile pokazuje, że póki co może on być odblokowany tylko na Samsungach Galaxy S20 i S20 Ultra oraz na iPhonach 11 Pro i 11 Pro Max. Cóż, Motorola One Action mojego znajomego chyba nie usłyszała o tych restrykcjach.

Kto może odblokować RCS?

Chcąc dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z RCS w Polsce napisałem bezpośrednio do biura prasowego T-Mobile, aby się dowiedzieć, którzy użytkownicy mogą odblokować RCS w swoich urządzeniach. Niestety, do czasu publikacji tego tekstu nie dostałem jeszcze odpowiedzi (wrzucę ją poniżej kiedy przyjdzie). U siebie przeszedłem przez 3 marki smartfonów i 3 inkarnacje systemu Android, jednak na żadnej nie udało mi się uruchomić nowego sposobu przesyłu wiadomości. Po sieci krążą informacje o tym, że rzekomo możliwe jest wymuszenie obsługi RCS przez telefon, ale pamiętajmy, że w przypadku testów funkcjonalność ta mogła być odblokowywana równie dobrze w oparciu o numer telefonu i ten należący do mojej narzeczonej mógł zwyczajnie nie trafić do grona szczęśliwców.

Dlatego też zwracam się do was - czy ktoś z Was, kto jest w T-Mobile, bądź też w innej sieci, może już korzystać z RCS? Możecie to łatwo sprawdzić instalując aplikację Google Messages i przechodząc do Ustawienia>Funkcje czatu. Jeżeli tak - koniecznie dajcie znać w komentarzach z jakiego urządzenia korzystacie! Jeżeli uda nam się dojść do spójnych wniosków - również wrzucę je poniżej.

RCS w Polsce - zobacz, jak odblokować następcę SMS-ów

RCS w Polsce - czym jest i jak działa

Rich Communication Suite działa w Polsce dokładnie w ten sam sposób, co w każdym innym kraju. Pozwala on na przesyłanie dużo bogatszej treści niż tylko tekstu, jak SMS. Usługa znosi limit znaków w jednej wiadomości, pozwala użytkownikom na przesyłanie do siebie plików dowolnego typu, w tym – filmów wideo, a także – na przesyłanie w czasie rzeczywistym informacji o dostępności jednej ze stron komunikacji. Jest więc to narzędzie bardzo podobne do usług czatu dostępnych na platformach takich jak Messenger.

Kto może włączyć komunikację RCS?

To, czy dana osoba będzie mogła uruchomić RCS zależy od dwóch czynników – tego, w jakiej sieci się znajduje oraz jaki model telefonu posiada. Listę wspieranych telefonów można znaleźć na stronie producenta, jednak równocześnie z nią prowadzone są testy dla kolejnych modeli. Często możę się więc zdarzyć, że jeżeli dany model jest akurat ich przedmiotem, właściciel będzie miał dostęp do RCS nawet, jeżeli jego telefonu nie ma na liście. Same listy na razie nie są zbyt obszerne. Dla Playa np. w systemie RCS mogą pracować tylko telefony Samsunga i to nie wszystkie:

 • Samsung Galaxy S9
 • Samsung Galaxy S9+
 • Samsung Galaxy Note 10 Lite
 • Samsung Galaxy A41
 • Samsung Galaxy A21s
 • Samsung Galaxy Xcover 4s
 • Samsung Galaxy S20
 • Samsung Galaxy S20+
 • Samsung Galaxy S20+ 5G
 • Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
 • Samsung Galaxy A40
 • Samsung Galaxy A20e
 • Samsung Galaxy A6
 • Samsung Galaxy S10
 • Samsung Galaxy S10+
 • Samsung Galaxy S10e
 • Samsung Galaxy A80
 • Samsung Galaxy Note 9

Jak odblokować RCS w Polsce?

Jeżeli chcemy odblokować RCS musimy na początku zainstalować na swoim telefonie program Wiadomości od Google. Tam,  w ustawieniach musimy wybrać opcję „Aktywuj funkcje czatu”. Jeżeli mamy właściwego operatora oraz właściwy telefon – Android powinien nam to umożliwić. Nie ma żadnych dodatkowych wymogów, które musimy spełnić, by zacząć korzystać z RCS.

Kiedy RCS w Polsce wyprze wiadomości SMS?

Na tak zadane pytanie jest bardzo trudno odpowiedzieć, ponieważ póki co RCS dostępne jest tylko dla nielicznych, a jego włączenie wymaga nieco pogrzebania w ustawieniach. Ponadto – funkcje RCS już dawno dostępne są w innych komunikatorach internetowych. Dlatego pomimo, że w określonych środowiskach RCS wzbudził słuszne zainteresowanie, to wciąż jest raczej technologiczną ciekawostką niż realną, szeroko zakrojoną zmianą. I patrząc na to, że jest wdrażany raczej „po cichu” istnieje szansa, że taką ciekawostką pozostanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu