Gry

Raspberry Pi to idealne narzędzie dla konstruktorów platform do grania

Artur Janczak
Raspberry Pi to idealne narzędzie dla konstruktorów platform do grania
6

Raspberry Pi w ciągu ostatnich lat stał się niesamowicie popularny. Niska cena, duża ilość materiałów pomocniczych, wiele społeczności i możliwość zbudowania “czegokolwiek” to jedne z powodów, dla których ludzie decydują się na zakup tego sprzętu. Jakiś czas temu zaprezentowałem Wam pięć przykładów z użyciem tego “małego komputera”. Dlatego postanowiłem poszukać w sieci kolejnych interesujących urządzeń, których sercem jest sławna malinka. To idealne narzędzie dla konstruktorów platform dla graczy, gdzie ogromne znaczenie ma “framework” RetroPie. Za sprawą tego oprogramowania można zamienić swojego Raspberry Pi w sprzęt do emulowania przeróżnych konsol i automatów. Kto by pomyślał dziesięć lat temu, że stworzenie swojej własnej maszynki gamingowej będzie w miarę prostym zadaniem.

Zanim jednak przejdę do wspomnianych projektów, chciałbym Was zachęcić do sprawdzenia materiału NRGeek’a, który nagrał materiał, gdzie konstruuje własnego Arcade Sticka z malinką na pokładzie. Poniżej macie część pierwszą, a jeżeli filmik będzie wystarczająco interesujący, to tutaj macie link do kolejnego etapu prac.

1. Kartridż NES-a

Zamknięcie Raspberry Pi wraz ze wszystkimi złączami: USB, HDMI, POWER i tak dalej, wydaje się naprawdę interesującym pomysłem. Mamy tutaj mały sprzęt w obudowie nośnika do Nintendo Entertainment System. Wszystko prezentuje się bardzo przyzwoicie i można bez problemu zabrać taki “kawałek plastiku” wraz z padami i zasilaniem praktycznie wszędzie. Świetne połączenie retro z nowoczesnością. Gdybym miał taką możliwość, dodałbym jeszcze dwie diody, jakie można spotkać w obudowach PC.

Autor: Zach

2. Pi64

Malutkie Nintendo 64? Czemu nie. Interesujący projekt wykonany za pomocą drukarki 3D. Zadbano o wszystkie detale w tym przycisk POWER i EJECT, a także porty pod pady. Szkoda natomiast, że nie ma z przodu wejść USB na kontrolery, ale to już kwestia gustu. Jeżeli ktoś chciałby mieć taką imitację konsoli od wielkiego N, to wszystkie potrzebne pliki znajdziecie na stronie autora.

Autor: elhuff

3. Han Solo in Carbonite

Co powiecie na jedną z najpopularniejszych postaci amerykańskiego kina, jako element obudowy Waszego sprzętu do grania? Pomysł wydaje się naprawdę ciekawy. Zarówno gracze, jak i fani Gwiezdnych Wojen byliby dumni z takiego sprzętu w swojej kolekcji. Całość prezentuje się bardzo dobrze. Można to położyć w pionie lub poziomie. Niestety, tego Hana raczej nie da się przywrócić do życia.

Autor: rigelbot

4. DIY Arcade Stick

Wcześniej zaprezentowałem Wam większy wariant, gdzie umieszczono Raspberry Pi z całym okablowaniem, przyciskami i dżojstikiem. Natomiast nie wszyscy są zwolennikami tak dużych urządzeń, więc DIY Arcade Stick wydaje się dobrym rozwiązaniem. Mały kontroler z czterema guzikami, który wystarczy podpiąc do jakiegoś ekranu. Projekt sprawia wrażenie bardzo solidnego. Idealny do starszych bijatyk i nie tylko.

Autor: Hacker House

5. PISP POCKET

Raspberry Pi 3 Model B wewnątrz GameBoy Pocket. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak autor pokusił się o dodanie dwóch gałek analogowych, dodatkowych przycisków, głośników mono oraz baterię. Ten handheld jest w stanie wytrzymać 3-4 godziny grania. Ekran o wielkości 2.2’’ może do największych nie należy, ale na pewno znalazłyby się osoby, którym taka przekątna by nie przeszkadzała. Całość ładowana za sprawą złącza micro USB, natomiast do przesyłu danych można użyć drugiego, albo trzeciego o standardowych rozmiarach. Sporo bym dał, aby Nintendo wróciło z tą marką, ale szanse są raczej zerowe. Pozostaje taki projekt, który w sumie wystarczyłby do moich potrzeb.

Autor: Kent Trammell

Mam nadzieję, że powyższe projekty przypadną Wam do gustu. W sieci można znaleźć wiele ciekawych urządzeń, bazujących na malince. Wiele z nich jest przeznaczona dla graczy, ale ten “mały komputer” przydaje się też w innych celach. Następnym razem skupię się właśnie na innych zastosowaniach Raspberry Pi. Natomiast na koniec mam jeszcze jeden gadżet, który może spodobać się fanom retro.

RetroPi TV

Niejaki joo z serwisu Thingverse wykonał malutką obudowę pod ekran LCD stylizowaną na telewizor z dawnych lat. Jak sam określa:

Projekt ten wymaga stanowczo zbyt dużo gorącego kleju, więc drukując elementy 3D zmodyfikujcie je do swoich potrzeb.

Niby nie jest to napędzane tytułową malinką, ale idealnie nadaje się do tych wszystkich “konsol” z nią na pokładzie. Na zdjęciu widać, jak dobrze wygląda połączenie RetroPi TV z czymś na bazie NES-a. Zapewne za dużo komfortu podczas grania na nim nie ma, ale genialne prezentowałby się półce, albo pokazując znajomym.

Autor: joo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

konsoleGryRaspberry Pi