Telekomy

Raport UKE mówi o jakości technologii komókowych w Polsce - jest naprawdę dobrze!

Jakub Szczęsny
34

Parametry sieci komórkowych zawsze wzbudzają największe emocje - właściwie trudno jest teraz znaleźć miejsce, w którym nie ma zasięgu żadnej sieci. Przy wyborze operatora ważne jest jednak to, jak dobrym zasięgiem może pochwalić się dana sieć, a ponadto - jakie realne prędkości są osiągane w różnych technologiach. Raport UKE na temat jakości technologii mobilnych w Polsce rzuca nowy cień na te kwestie.

W badaniach wzięli udział czołowi operatorzy komórkowi w Polsce: Orange, P4 (Play), Polkomtel (Plus) oraz T-Mobile. Porównań dokonywano na terenie całego kraju - aby objąć badaniem jak najwięcej konsumentów, zdecydowano się na pomiary w miastach oraz aglomeracjach. W toku badania sprawdzano, jak wypadają usługi głosowe u każdego z operatorów i jak wygląda kwestia dostępu do Internetu w technologiach od GSM przez UMTS aż do LTE. W metodologii przyjęto, że testowano aktualnie najlepszą dostępną technologię na danym obszarze u konkretnego operatora. Długość tras pomiarowych wyniosła aż 20150 kilometrów.

Liderem w połączeniach głosowych jest technologia UMTS, dzięki której wykonano 95% pomiarów, natomiast w przypadku mobilnego dostępu do Internetu dominującym okazał się LTE.

Dane ogólne dla całego kraju nie pozwalają wyłonić jednoznacznego zwycięzcy w badaniu - nie taki zresztą jest ich cel. Jednakże mogą one posłużyć za dowód, że w Polsce nie jest źle z technologiami mobilnymi i na tle innych krajów możemy się poszczycić całkiem dobrą infrastrukturą. Kluczowe wskaźniki warunkujące odpowiednią jakość świadczonych usług są na odpowiednim poziomie, nie powinniśmy narzekać również na internet mobilny.

Pełen raport dostępny jest tutaj.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu