Sprzęt

Podziwiać świat z lotu ptaka. Jakiego drona wybrać?

Paweł Winiarski
Podziwiać świat z lotu ptaka. Jakiego drona wybrać?
Reklama

Drony z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i nie chodzi tylko o miłośników kręcenia filmów czy robienia zdjęć z powietrza. Mimo tego, że nie wszędzie można latać, ten segment sprzętów cieszy się popularnością. Zastanawiacie się jakiego drona wybrać? Podpowiadamy.

Słownik języka polskiego pod hasłem dron wyświetla informację, że to bezzałogowy statek latający. Słowo przyjęło się w Polsce na tyle, że nikt nawet nie próbuje nazywać dronów w inny sposób. Co więcej, urządzeń tego typu nie trzeba już wcale szukać w specjalistycznych sklepach - drony wystawiane są również w wielu elektronicznych marketach albo w działach elektronicznych zwykłych marketów. Jeśli macie więc pieniądze i ochotę, możecie kupić pojazd latający przechodząc z alejki z ziemniakami do alejki z przyborami szkolnymi. Wiele razy widziałem, że te urządzenia cieszą się zainteresowaniem nawet na tego typu wystawach, choć oczywiście patrząc na ceny dobrych dronów, jest to dość konkretny wydatek. A skoro trzeba przeznaczyć niemałe pieniądze na solidne urządzenie, warto najpierw sprawdzić jakie sprzęty są dostępne, co oferują i którymi warto się zainteresować.

Reklama

Mini-drony, taki jak na przykład recenzowany przeze mnie niedawno Xiaomi Mi Drone Mini kosztuje raptem 259 złotych, a lata i zrobicie nim zdjęcia oraz nakręcicie prosty filmik z powietrza. To oczywiście tylko gadżet, zabawka która w żaden sposób nie oddaje tego, co oferuje dziesięciokrotnie droższa konstrukcja, może się jednak okazać świetnym zakupem dla osoby, która chce w ogóle sprawdzić czy temat ją interesuje. Jeśli jednak jesteście już zdecydowani i myślicie, co kupić - przygotowałem dla Was małe zestawienie dobrych dronów, zdecydowanie wartych wydanych na nie pieniędzy.

Oto nasz ranking dronów

DJI Ryze Tello


Chyba najciekawsza mała konstrukcja z opisem "dron". DJI Trello waży 80 gramów, rozwinie maksymalną prędkość 28,8 km/h przy zasięgu 100 metrów. Posiada 5Mpix kamerę z 82-stopniowym polem widzenia. Za jej pomocą nakręci całkiem niezły obraz (jak na taką cenę oczywiście) w rozdzielczości 720p przy 30 klatkach animacji na sekundę, na pochwałę zasługuje również cyfrowa stabilizacja obrazu, przez co ujęcia są zaskakujące (jak na rozmiar drona dobre). Ma akcelerometr, barometr i czujniki pozycjonowania. Na jednym naładowaniu polata 13 minut, ma też fajną aplikację na Androida oraz iOS.

Overmax X-Bee Drone 7.2 FPV


W przedziale cenowym do 1000 złotych to jedna z najlepszych propozycji drona. Overmax X-Bee Drone 7.2 FPV nakręci nienajgorszej jakości wideo w rozdzielczości 720p przy 30 klatkach animacji na sekundę, choć stabilizacja nagrania pozostawia sporo do życzenia. Zdjęcia natomiast cyknie w rozdzielczości 1600x1200 pikseli. Na jednym ładowaniu będzie w stanie latać 25 minut, ma funkcję automatycznego lądowania oraz samodzielnego powrotu do punktu startu .

Yuneec Breeze 4K


Yuneec Breeze 4K ma fajną aplikację mobilną z kilkoma trybami lotu i filmowania, GPS oraz wbudowaną kamerę 4K - ta zarejestruje obraz w rozdzielczości 720p przy 60 klatkach animacji na sekundę, w 1080p przy 30 klatkach, oraz 3840x1920 pikseli przy 30 klatkach. Niestety nie posiada mechanicznej stabilizacji, choć ta cyfrowa przy rozdzielczości FullHD sprawdza się całkiem nieźle. Ma też fajną funkcję śledzenia smartfona. Przy zasięgu 100 metrów, na jednym ładowaniu będzie latał 12 minut.

Dji Spark


Niby zabawka, ale jednak przez wielu uważana za najbardziej inteligentnego małego drona na rynku. Naprawdę kompaktowe rozmiary, mimo których udało się zmieścić w sprzęcie dwuosiowego gimbala odpowiedzialnego za stabilizację kamery, która nakręci filmy w rozdzielczości FullHD. Sprzęt posiada inteligentne tryby lotu, potrafi również omijać przeszkody, co pozwala mu wlecieć tam, gdzie inne drony nie wlecą. Posiada ponadto świetny tryb oblatywania oraz śledzenia użytkownika. Bardzo dobry stosunek ceny do możliwości - sprzęt będący pewnego rodzaju pomostem między dronami - zabawkami a bardziej profesjonalnymi sprzętami oferującymi bardziej rozbudowane funkcje lotu, lepszą stabilizację i jakość nagrań.

Dji Mavic Air


Zdecydowanie wyższa półka dronów i doskonały wybór jeśli wciąż jesteście amatorami latania oraz kręcenia wideo z powietrza, ale chcecie wejść w ten świat z dobrym sprzętem. Kompaktowy dron posiada 3-osiowego gimbala, który świetnie stabilizuje ujęcia. Wielu użytkowników chwali sobie tworzenie za jego pomocą panoram z powietrza. Mavic Air nakręci swoją kamerą filmy w 4K przy bitrate na poziomie 100 Mb/s, przy FullHD skorzystacie też ze slow-motion przy nagraniu w 120 klatkach animacji na sekundę. Do tego funkcja śledzenia i bardzo dobrze działający system omijania przeszkód. Przy tych funkcjach i możliwościach to wciąż dość kompaktowa konstrukcja, którą po złożeniu wciśniecie do plecaka.

DJI Phantom 4 Pro


Kompaktowość to chyba ostatnie, co można powiedzieć o DJI Phantom 4 Pro. Wiąże się to jednak z imponującymi możliwościami - zarówno lotu, jak i rejestracji materiałów wideo oraz zdjęć. Sprzęt posiada 20 megapikselową kamerę, która potrafi nagrać wideo w 4K i 60 klatkach animacji na sekundę. Dzięki trybowi Burst Mode zrobi serię zdjęć, a następnie wybierze najlepsze z nich. Drona wykonano ze stopów tytanu i magnezu, posiada zaawansowany, inteligentny system omijania przeszkód, co na pewno przyda się w trudnych warunkach. Ulepszony kontroler pozwoli odbierać obraz z drona nawet na dużych odległościach - transmisja HD bez zakłóceń nawet do 7 kilometrów. Kapitalną opcją jest wyznaczenia trasy pojazdu i w tym samym czasie skupienie się całkowicie na ruchu kamery. Oczywiście urządzenie potrafi podążać za celem i samodzielnie kadrować obraz, a kiedy skończy lot, automatycznie wróci do "bazy" po najbardziej optymalnej trasie. Na jednej w pełni naładowanej baterii dron może latać do 30 minut.

Reklama

grafika

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama