Mobile

Skok na kasę twórców gry Quizwanie. Najlepsza alternatywa gry quiz na telefony

Grzegorz Ułan
Skok na kasę twórców gry Quizwanie. Najlepsza alternatywa gry quiz na telefony
1

Uwielbiam quizy - to dobry przerywnik, ćwiczenie umysłu czy zabijacz czasu w podróży. Próbowałem już wielu gier tego typu na smartfonie, łącznie z chyba najpopularniejszą - Quizwanie. W końcu trafiłem w mojej ocenie na najlepszą propozycję w kategorii quizy - QuizzLand.

Quizwanie - skasowane konta premium

Na początek jednak zatrzymajmy się przy grze Quizwanie, bo to ciekawy wątek w kontekście tego, jak nie powinno się zmieniać modelu płatności w grach. Wcześniej w tej grze, aby wyłączyć reklamy trzeba było wykupić konto premium na zawsze - jednorazowa opłata (z tego co pamiętam to około 12 zł).

Przeczytaj też: Zarobili ponad 400 milionów dolarów bazując na niewiedzy użytkowników mobilnych aplikacji.

Gra się rozwinęła, zdobyła ogromną popularność i to zrozumiałe, że twórcy gry chcieli zapewnić sobie stałe źródło dochodu z niej. Zdecydowali się więc niedawno na przejście na model subskrypcyjny i płatność co miesiąc za konto premium w wysokości 22,99 zł.

W tym celu skasowali ze sklepów grę Quziwanie - można ją jeszcze uruchomić, ale aby zagrać trzeba pobrać nową grę - Nowe Quizwanie. Co prawda konta ze statystkami czy z listą znajomych zostały przeniesione do nowej gry, ale po kontach premium nie zostało śladu. Tak więc ci użytkownicy, którzy wcześniej zapłacili za wersję bez reklam, czym przyczynili się przecież do rozwoju gry, teraz muszą przy każdej rozgrywce zmagać się z nimi lub płacić co miesiąc.

Żadnej gratyfikacji czy bonusu - potraktowani zostali jak nowi użytkownicy. Zrozumiałe więc, że spotkało się to z niezbyt przychylnymi opiniami w sklepach mobilnych, na które twórcy gry odpowiadają utartą formułką typu „kopiuj-wklej”.

Nadmienię, że reklamy są tu bardzo uciążliwe, do tego sporo botów, oczekiwanie na ruchy przeciwników przeciąga się w nieskończoność, przez co nie można ukończyć większości rozgrywek. Postanowiłem więc poszukać alternatywy.

QuizzLand - świetna gra typu quiz na Androida i iOS

QuizzLand to świetna alternatywa dla Quizwania - bez czekania na innych graczy, reklamy wyświetlają się tylko przy błędnych odpowiedziach (rewelacyjny model!). Do tego gra się uczy na użytkownikach - im lepiej im idzie, tym trudniejsze wyświetla pytania. Brak powtarzających się pytań, ładnie i przejrzyście wygląda. Ponadto świetnie dopracowany interfejs i bez zbędnych wodotrysków sprawia, że rozrywka w postaci rozwiązywania quizów jest po prostu przyjemna.

Jako, że podaję tę grę jako alternatywę do Quizwanie powiem od razu, iż w niedługim czasie twórcy gry QuizzLand udostępnią możliwość zmierzenia się z innymi graczami. Tym czasem można poćwiczyć swoją wiedzę samodzielnie w indywidualnej rozgrywce i mierzyć się z innymi w rankingu dziennym, tygodniowym i ogólnym w Polsce i na świecie.

Na czym polega rozgrywka w trybie indywidualnym? Gra podzielona jest na poziomy, a w każdym mamy do przejścia labirynt z pytaniami. Na każdym poziomie możemy odkryć wszystkie karty, odpowiadając na wszystkie pytania, ale jak trafimy po drodze na wyjście z labiryntu, możemy od razu przejść na kolejny poziom.

W trakcie gry zdobywamy bonusy, dzięki którym możemy aktywować podpowiedzi, odkrywanie kart czy wykreślanie dwóch błędnych odpowiedzi. Dodatkowo po każdej odpowiedzi, wyświetla się pod spodem wyjaśnienie i definicja właściwych odpowiedzi, co też stanowi element edukacyjny.

Jeśli jesteście wprawieni w quizach polecam od razu przejść na tryb trudny w ustawieniach gry. Domyślny tryb normalny będzie akurat dla początkujących graczy, a tryb łatwy dla dzieci czy młodzieży, które dodatkowo będą mogły poszerzyć swoją wiedzę w przeróżnych dziedzinach.

Na koniec słów kilka o wspomnianych reklamach - wyświetlają się one tylko w przypadku błędnych odpowiedzi lub gdy chcemy zdobyć dodatkowe bonusy czy monety, wtedy samodzielnie możemy aktywować ich jednorazowe wyświetlenie.

Wersja bez reklam na zawsze jest bardzo tania (8,99 zł), ale aktywuję ją sobie w uznaniu dla twórców na koniec, po przejściu wszystkich poziomów (to dobry motywator do bardziej przemyślanych odpowiedzi). Mam tylko nadzieję, że po drodze nie przyjdzie im do głowy przejście na model subskrypcyjny, jak to miało miejsce w przypadku gry Quizwanie.

QuizzLand pobierzecie za darmo z Google Play dla smartfonów z Androidem i z App Store dla iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu