Mobile

Modem LTE od Qualcomma pozwoli na transfer rzędu 2 Gbps

Kamil Pieczonka
Modem LTE od Qualcomma pozwoli na transfer rzędu 2 Gbps
2

Skala rozwoju technologii mobilnych nie przestaje zaskakiwać. Wystarczy tylko wspomnieć, że LTE startowało z prędkościami rzędu 100 Mbps przy pobieraniu, co i tak już było kosmiczną wartością na tle technologii 3G/HSPA, czy nawet tego co oferowali operatorzy stacjonarni. Teraz operatorzy w Polsce oferują już nawet możliwość zestawienia połączenia o prędkości 500 Mbps, a dostępny sprzęt pozwala na osiągnięcie nawet 1 Gbps.

Dla Qualcomma to jednak cały czas za mało. Firma, która mocno inwestuje w technologię 5G gdzie posiada szereg istotnych patentów nadal inwestuje w nowy sprzęt związany z sieciami 4G, które zostaną z nami jeszcze przez kilka dobrych lat. Takim produktem jest zaprezentowany właśnie modem X24, który będzie w stanie zestawić połączenie LTE o przepustowości 2 Gbps. Tak, dwa razy więcej niż jest w stanie osiągnąć wasza przewodowa karta sieciowa w komputerze.

Qualcomm X24 trafi do smartfonów w przyszłym roku

X24 to następca modelu X20, który trafił do platformy Snapdragon 845 i będzie dominował w tegorocznych flagowcach. Ten modem jest w stanie osiągnąć "tylko" 1.2 Gbps, więc postęp jest zauważalny. X24 to także pierwszy modem produkowany w wymiarze technologicznym 7 nm, przez fabryki TSMC. Zmniejszenie rozmiaru oznacza mniejsze zużycie energii i prawdopodobnie także mniej miejsca zajmowanego na płycie głównej.

Qualcomm X24 to pierwszy modem zgodny z LTE kategorii 20. Oznacza to, że jest on w stanie zestawić połączenie jednocześnie nawet na 7 różnych pasmach (band'ach). Dodatkowo obsługuje technologię MIMO 4x4, która pozwala na zestawienie pasma o dwukrotnie większej szerokości (40 MHz) na danej częstotliwości i może to zrobić jednocześnie na 5 band'ach. Do tego obsługuje modulację 256QAM, która pozwala w jednej paczce danych  przesłać 8 bitów informacji, a nie 6 bitów jak to było w 64QAM i zwykłym LTE.

Oczywiście aby osiągnąć te wspomniane 2 Gbps potrzebna jest też odpowiednia infrastruktura po stronie operatora. O ile w Polsce chyba już wszyscy operatorzy powoli wprowadzają LTE Advanced, które oferuje między innymi modulację 256QAM i technologię MIMO 4x4, o tyle nie wszyscy dysponują odpowiednio szerokim pasmem, które pozwoli na osiągnięcie transferów na tym poziomie. Trzeba też pamiętać, że nigdy nie jesteśmy sami podłączeni do danego BTSa, więc musimy się tym pasmem podzielić też z innymi użytkownikami.

Nie zmienia to jednak faktu, że nowy modem powinien pozytywnie wpłynąć na realnie osiągane transfery. Jedno jest pewne, na ogłaszanie śmierci LTE jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu