Technologie

Qualcomm szykuje rewolucje w słuchawkach bezprzewodowych

Kamil Pieczonka
Qualcomm szykuje rewolucje w słuchawkach bezprzewodowych
13

Podczas targów CES mamy premiery wielu ciekawych produktów i jednym z nich z pewnością jest najnowszy chip bluetooth od Qualcomma. Szczególnie zainteresowani będą nim zapewne miłośnicy bezprzewodowych słuchawek, bo firma zapowiada, że nowy układ ograniczy zużycie energii nawet o 65%.

Patrząc na sukces sprzedażowy jaki osiągnęły bezprzewodowe słuchawki Apple AirPods, i to pomimo swojej wysokiej ceny, można zadać sobie pytanie dlaczego nie mamy na rynku więcej tego typu modeli. Problemów do rozwiązania jest kilka, ale wygląda na to, że Qualcomm zamierza wszystko bardzo mocno uprościć. Skorzystają z tego na pewno producenci słuchawek, bo już w pierwszej połowie roku ma pojawić się przynajmniej kilka modeli wyposażonych w SoC QCC5100.

Qualcomm QCC5100

SoC, czyli System on Chip, to nic innego jak zintegrowana konstrukcja, która łączy w sobie wiele funkcji, niwelując potrzebę korzystania z kilku krzemowych chipów na płytce PCB. Poza redukcją rozmiaru, są też inne korzyści jak np. zmniejszenie zapotrzebowania na energię. To w przypadku QCC5100 ma być nawet o 65% niższe niż w podobnych, dotychczas dostępnych konstrukcjach. A jeśli na czymś nam zależy w bezprzewodowych słuchawkach, to właśnie na czasie pracy na baterii.

Fot. Maurizio Pesce

QCC5100 wyposażony został w dwurdzeniowych procesor zarządzający i dwurdzeniowy układ DSP nazwany Kalimba. Chip obsługuje Bluetooth 5.0 oraz jego specjalną wersję "low power" o niższym zapotrzebowaniu na energię przy transferze ograniczonym do 2 Mbps. Poza tym mamy tutaj wsparcie dla takich technologii jak aptX, aptX HD czy zaawansowany, aktywny mechanizm redukcji szumów. QCC5100 umożliwia też bezpośrednią, bezprzewodową komunikację między słuchawkami (TrueWireless Stereo) więc nie ma konieczności stosowania kabelka pomiędzy nimi.

Wreszcie jeśli nadal wam mało, to warto też wspomnieć o obsłudze asystentów głosowych. Na CES pojawiło się wiele modeli słuchawek, pozwalających na korzystanie z usług typu Amazon Alexa czy Google Assistant, a Qualcomm idąc za tym trendem, zintegrował taką funkcjonalność w swoim chipie. W informacji prasowej nie podano, o których asystentach dokładnie mowa, więc można uznać, że jest to rozwiązanie uniwersalne. Warto też wspomnieć o wbudowanym wzmacniaczu oraz rozbudowanym SDK, które ma ułatwić "oprogramowanie" gotowego produktu.

Nie pozostało nam nic innego jak tylko czekać na pierwsze produkty wyposażone w nowy chip. Pewnie trochę przesadzam, ale marzą mi się słuchawki pokroju AirPods za mniej niż 200 PLN...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu