Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Laptop

Qualcomm pokazuje nowe SoC dla komputerów. Fani Apple mogą się uśmiechnąć

KR
Krzysztof Rojek
49

Qualcomm prezentuje swoje nowe SoC dla laptopów - model 7c Gen2. Rynek zapewne przyjmie go z chęcią, chociaż szkoda, że głównie przez niską cenę.

Prezentacja M1 przez Apple nie była przełomowa pod kątem wykorzystania mobilnych procesorów w desktopowych konstrukcjach, jednak stanowiła w tym względzie przełom mentalny. Dopiero kiedy firma zmiotła konkurencję w postaci Intela i AMD, nie mówiąc już o produktach takich jak SQ2 od Qualcommu, duża część technologicznego świata zaczęła traktować tę ideę poważnie. Nie dziwi też fakt, że żeby uratować twarz, wszyscy wzięli się do roboty i mogliśmy optymistycznie zakładać, że 2021 będzie rokiem, w którym zobaczymy przynajmniej jakiś pomysł na konstrukcję, która zbliża się do M1. Niedawno swój produkt zapowiedział Qualcomm. Jeżeli jednak oczekiwaliście w tym względzie rewolucji, to zdecydowanie się przeliczyliście.

Qualcomm 7c Gen 2 - dalej idziemy w budżet

Nie od dziś wiadomo, że tanie rzeczy sprzedają się lepiej, nawet, jeżeli dostarczana przez nie jakość jest w najlepszym razie dyskusyjna. Dlatego nawet, jeżeli fani urządzeń z Windowsem chcieliby, aby Qualcomm podjął rękawicę i zawalczył z Apple, póki co muszą zadowolić się tym, że firma z dumą prezentuje nową generację ich budżetowego rozwiązania, czyli model 7c Gen 2. Jednak nie tylko nie jest on jakkolwiek przełomowym rozwiązaniem, ale też - jest to po prostu istniejący już na rynku 7c, któremu na CPU (a konkretnie na dwóch głównych rdzeniach Cortex-A76) podniesiono taktowanie z 2.4 do 2.55 GHz. Za grafikę odpowiada natomiast ten sam moduł, co w... budżetowym realme 6 Pro. Dosyć śmiesznie w tym kontekście brzmią zapewnienia producenta, że mamy do czynienia z "‎Szybka i responsywnym działaniem połączonym z dużą żywotnością baterii w cienkim, chłodnym, cichym komputerze. Platformy obliczeniowe Snapdragon 7c Gen 2 zapewniają do 10% wyższą wydajność systemu niż konkurencyjne platformy.‎"

Oczywiście, laptopy z 7c będą tańsze niż chociażby te z M1, dlatego nie są dla siebie bezpośrednią konkurencją. Jednak to trochę smutne, że podczas gdy w świecie Apple M1 rozkłada na łopatki najnowsze i7, w świecie Windowsa procesory z ARM biją się z Celeronami i Pentiumami. Wychodzi więc na to, że na mocny laptop z Windowsem na ARM jeszcze trochę poczekamy.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: