Laptop

ROG Zephyrus M16 i S17 - nowe notebooki z procesorami Intel TigerLake-H

KP
Kamil Pieczonka
0

Wraz z nowymi procesorami Intela w ofercie ASUSa pojawią się także całkiem nowe modele notebooków, ROG Zephyrus M16 oraz S17. Dołączą do bogatego grona modeli, które również zyska procesory Intel TigerLake-H - ROG Zephyrus Duo 15 SE, ROG STRIX G17, ROG STRIX G15, TUF DASH F15 iTUF Gaming F17.

ASUS ROG Zephyrus M16 z bezramkową obudową

ASUS coraz bardziej nas zaskakuje prezentując każdego roku coraz mniejsze, ale nadal bardzo wydajne notebooki. Zephyrus M16 doskonale się w ten trend wpisuje, bo pomimo tego, że wyposażony został w matrycę o przekątnej 16 cali, to jest nawet nieco mniejszy niż zeszłoroczny model M15 z ekranem o przekątnej 15 cali. Było to możliwe dzięki zastosowaniu wąskich ramek wokół wyświetlacza po wszystkich czterech stronach, a nie tylko po trzech jak to zwykle bywa gamingowych notebookach. Jakby tego było mało, to ASUS zmieścił tu nawet kamerkę do wideo rozmów w tradycyjnym miejscu, co wcale nie jest regułą w takich notebookach i pokazuje, że producent słucha użytkowników i recenzentów swojego sprzętu.

Poza tym sama matryca to ekran QHD o proporcjach 16:10 z odświeżaniem 165 Hz, który gwarantuje 100% pokrycia przestrzeni barwowej DCI-P3. Użytkownicy będą mieli poza nim do dyspozycji najnowsze procesory Intel z rodziny TigerLake-H, układ graficzny pokroju GeForce RTX 3070 oraz nawet 48 GB pamięci DDR4. Całości dopełnia duża bateria o pojemności 90 Wh, pełny zestaw portów z Thunderbolt 4 (40 Gbps) na czele oraz możliwość ładowania przez port USB typu C. Zephyrus M16 ma wymiary 355 x 243,5 x 19,9 mm oraz waży poniżej 2 kg (1.9 kg) i zapowiada się na bardzo ciekawą propozycję dla osób poszukujących niedużego, ale wydajnego notebooka.

ASUS ROG Zephyrus S17 z podnoszoną klawiaturą

Drugi z nowych modeli to ROG Zephyrus S17, notebook wyposażony w matrycę o przekątnej 17 cali, ale zamkniętą w bardzo smukłej obudowie co osiągnięto dzięki bardzo sprytnemu rozwiązaniu. Być może pamiętacie ROG Zephyrus Duo 15, który miał dodatkowy ekran powyżej klawiatury zamontowany na specjalnym zawiasie odsłaniającym system chłodzenia. Tutaj mamy podobne rozwiązanie, ale tym razem odchylana jest sama klawiatura. To genialny w swojej prostocie pomysł, który nie tylko poprawia ergonomię (klawiatura jest podniesiona o 5 stopni) ale też pozwoliło zbudować system chłodzenia, który poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła z procesora o TDP 90 W i układu graficznego z TDP 140 W. Co więcej sama klawiatura korzysta z optyczno-mechanicznych przełączników podobnie jak w modelu ROG Strix, co w moim osobistym rankingu stawia ją bardzo wysoko.

Jeśli zaś chodzi o samą specyfikację, to raczej niczego nie powinno wam brakować. ASUS przewiduje procesor pokroju Core i9-11900H, układ graficzny GeForce RTX 3080 Laptop, nawet 3 sloty dla dysków SSD NVMe, 48 GB pamięci RAM DDR4 oraz baterię o pojemności 90 Wh. Ekran o przekątnej 17 cali może mieć rozdzielczość QHD i odświeżanie 165 Hz lub 4K i odświeżanie 120 Hz, w obu przypadkach z Adaptive Sync. Do tego mamy 6 głośników, wsparcie dla Dolby Atmos, Thunderbolt 4 (40 Gbps) w formie portu USB typu C oraz możliwość ładowania orzez USB typu C dzięki technologii Power Delivery 3.0. Na obudowie znalazł się też port HDMI 2.0b, LAN RJ45, 3 standardowe porty USB typu A, a nawet czytnik kart pamięci. Całość mierzy 394 x 264 x 199 mm i waży 2.6 kg. Całkiem nieźle.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu