Ciekawe strony

Qtrax - Darmowa i legalna muzyka do sciągnięcia (P2P)

Grzegorz Marczak
11

Qtrax to przełom jeśli chodzi o legalną darmową muzykę, którą można pobrać na swój własny komputer. Serwis przygotowywany był od chyba kilku lat, podczas tych przygotowań do współpracy zostały nakłonione największe wytwórnie muzyczne takie jak (EMI, SonyBMG, Universal Music Group i Warner Music Grou...

Qtrax to przełom jeśli chodzi o legalną darmową muzykę, którą można pobrać na swój własny komputer. Serwis przygotowywany był od chyba kilku lat, podczas tych przygotowań do współpracy zostały nakłonione największe wytwórnie muzyczne takie jak (EMI, SonyBMG, Universal Music Group i Warner Music Group).

Serwis został uruchomiony wczoraj - w tej chwili oferuje (uwaga) 25 milionów utworów, dla porównania - Amazon to 3 milionów piosenek, iTunes to 6 milionów.

Qtrax niestety nie pozbawiony jest wad, muzykę można odtwarzać tylko w specjalnie serwowanym przez ten serwis playerze, na razie tylko na komputerach wyposażonych w system od Microsoftu (18 marca ma ukazać się wersja dla Maców) , nie można przenieść muzyki do Ipoda (podobno to też tylko przejściowa sytuacja).Dla mnie Qtrax to kolejne potwierdzenie, że dotychczasowy model sprzedaży muzyki się kończy. Wytwórnie muzyczne, które chcą przetrwać muszą zmienić model biznesowy - przy wszystkim co sie dzieje w tej chwili w internecie i jak łatwo może dostępna być muzyka nie można ciągle iść pod prąd.

Pierwsza wytwórnia, która rozpoczęła restrukturyzację związaną z malejącymi dochodami ze sprzedaży muzyki to grupa EMI. Restrukturyzacja ma pozwolić zaoszczędzić do 400 milionów dolarów rocznie - oczywiście dotknie ona pracowników firmy, których ilość ma być zredukowana o ponad 2000 osób.

Wracając do tematu - Qtrax na pewno będzie dla wielu osób rewolucją, pomijając początkowe niedogodności daje on nam nieograniczony dostęp do darmowej muzyki (oczywiście są reklamy, odtwarzacz będzie emitował je podczas słuchania muzyki) i to z najlepszych i największych wytwórni muzycznych. Oczywiście last.fm jest dla niego w tej chwili bardzo dużą konkurencją (darmowa muzyka na żądanie) trend jest dość oczywisty. ale dla nas użytkowników im więcej rywalizacji na rynku muzyczny tym lepiej.


Jak działa Qtrax i jak wygląda odtwarzacz

Ps. Czy komuś z was udało się już ściągnąć odtwarzacz (serwis w weekend przeżywa takie oblężenie iż jest praktycznie niedostępny)?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu