Po ostatniej moim zdaniem bardzo ciekawej informacji na temat nowych programów uruchamianych przez last.fm ("muzyka na żądanie" i "tantiemy dla ar...
Po ostatniej moim zdaniem bardzo ciekawej informacji na temat nowych programów uruchamianych przez last.fm ("muzyka na żądanie" i "tantiemy dla artystów") zapytałem Community Manager for Poland o wdrożenie tych programów w polskiej wersji serwisu. Oto odpowiedzi jakich w imieniu Last.fm udzielił mi Michał Buś:
GM:Kiedy muzyka na żądanie oraz tantiemy dla artystów będą dostępne w polskim last.fm ?
MB:Muzyka na Żądanie
Pracujemy nad tym, żeby muzyka na żądanie była dostępna dla wszystkich naszych odbiorców. Ze wzgłędu na dużą popularność serwisu w Polsce jest ona dla nas jednym z ważniejszych “terytoriów”. Niestety, głównie ze względu na charakter prowadzonych przez nas negocjacji z polskimi organizacjami licencyjnymi i wytwórniami płytowymi, nie jesteśmy obecnie w stanie podać nawet przybliżonej daty udostępnienia tej usługi na terenie Polski.
Tantiemy dla Artystów
Wszyscy artyści posiadający na całym świecie prawa do nagrań (inaczej prawa producenckie; ang. publishing rights) udostępnianych w ramach serwisu Last.fm utworów mogą brać udział w programie Tantiemy dla Artystów, wymaga to zaakceptowania dostępnych od wczoraj nowych warunków uczestnictwa (Terms and Conditions). Nie ma żadnych ograniczeń w uczestnictwie związanych z krajem pochodzenia artystów.
Program powinien oficjalnie wejść w życie w najbliższych tygodniach. Tantiemy będą naliczane od czasu wejścia w życie programu i zgłoszenia przez artystę chęci swojego w nim udziału.
GM: Ile będzie kosztować abonament w Polsce?
MB: Pracujemy obecnie nad wprowadzeniem nowego typu subskrypcji “premium” dającej użytkownikom nieograniczony dostęp do muzyki na żądanie. Z oczywistych względów będzie ona bardziej kosztowna niż obecnie funkcjonująca subskrypcja (równowartość £1,5 za miesiąc). Nie jesteśmy obecnie w stanie określić kosztów tego typu subskrypcji, oraz czy będą one zróżnicowane pod względem kraju zamieszkiwania użytkownika. Ta usługa nie jest jeszcze dostępna nawet na terenach, na których funkcjonuje już muzyka na żądanie.
GM: Jak artysta będzie mógł przystąpić do programu i jakie wymogi muszą spełniać jego utwory?
MB: Artysta przystępuje do programu zgłaszając swoją chęć w nim udziału i
akceptując nowe warunki uczestnictwa, dostępne na stronie interfejsu zarządzania muzyką w Last.fm (musicmanager.last.fm). Jak napisałem w odpowiedzi na pytanie nr 1, tantiemy będą naliczane od momentu, kiedy program wejdzie w życie i artysta zgłosi swój w nim udział.
Aby pobierać tantiemy od Last.fm artysta musi posiadać na całym świecie prawa do nagrań (inaczej prawa producenckie; ang. publishing rights) udostępnianych w ramach serwisu Last.fm utworów.
GM:Jak będzie wyceniana wartość niezależnych nagrań i jaki będzie podział zysków z takich nagrań między artystą i last.fm?
MB: Ilość pieniędzy, które artyści będą otrzymywać za każdym razem, kiedy
ich utwór jest odsłuchany, zależy od tego gdzie (w ramach której z naszych usług radiowych) zostanie odtworzony.
Różne poziomy tantiem zostały pokrótce opisane poniżej:
- Jeśli utwór jest odsłuchiwany w naszej darmowej usłudze radiowej, artysta otrzyma swoją część z 10% dochodu netto Last.fm z darmowej usługi radiowej.
- Jeśli utwór jest odsłuchiwany w naszej spersonalizowanej usłudze radiowej premium, artysta otrzyma większą kwotę spośród: swojej części z 10% dochodu netto Last.fm ze spersonalizowanej usługi radiowej lub 0,0005$ za każdą pełną transmisję w spersonalizowanej usłudze radiowej.
- Jeśli utwór jest odsłuchiwany w naszej usłudze „Za darmo na żądanie” (Free On Demand), artysta otrzyma swoją część z 30% dochodu netto Last.fm z usługi „Za darmo na żądanie” (Free On Demand).
- Jeśli utwór jest odsłuchiwany w naszej usłudze „Na żądanie premium”, artysta otrzyma większą kwotę spośród: swojej części z 30% dochodu netto Last.fm z usługi „Na żądanie premium” lub 0,005$ za każdą pełną transmisję w usłudze „Na żądanie premium.”
Pieniądze, które artysta zarobi w naszym programie Tantiemy dla Wykonawców (Artist Royalty Program) zostaną wpłacone pod koniec każdego kwartału, bezpośrednio na jego konto w interfejsie Music Manager. Będą one mogły zostać wykorzystane do zakupu promocyjnych produktów w Last.fm, takich jak bannery lub usługi PowerPlay. Jeśli poziom środków
osiągnie minimalną kwotę 10$, artysta może żądać wypłaty. Tantiemy przechodzą z kwartału na kwartał. Metoda wypłaty nie została jeszcze ustalona.
Moim zdaniem plany są bardzo ciekawe, Cieszy mnie również, że Polskie last.fm ma przedstawiciela, który odpowiada nie tylko na pytania dziennikarzy reprezentujących znane media.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu