Konsole

PlayStation 4 - konsola do gier, czy coś więcej?

Paweł Winiarski
PlayStation 4 - konsola do gier, czy coś więcej?
37

O lat najpoważniejszym argumentem za zakupem konsoli jest to, że urządzenie projektowano z myślą o grach i firmy skupiały się tylko na tym aspekcie. Od pewnego czasu jednak konsola to nie tylko elektroniczna rozrywka w klasycznym rozumieniu tego słowa, ale również szereg funkcji, przez które taki sprzęt staje się domowym centrum do konsumowania treści multimedialnych. I PlayStation 4 potrafi zastąpić również inne urządzenia. Co więc można robić na PS4 oprócz grania?

Nie jest tak, że PlayStation 4 wprowadziło dodatkowe funkcje konsol na rynku, nie zrobiło tego również jeśli chodzi o samą markę PlayStation. Już za czasów pierwszej konsoli, czyli PSX, wiele osób uważało urządzenie japońskiego producenta za świetny odtwarzacz płyt CD Audio. Ba, po dziś dzień wiele osób decyduje się nie inwestować w samodzielne urządzenia przeznaczone do odtwarzania płyt, ale bierze właśnie PSX. Swego czasu spotkałem się również z tak zwanym audiofilski modem PSX SCPH-100x, co utwierdza tylko w tej teorii.

Swoje miłośnicy oglądania filmów zawdzięczają również PlayStation 2, które było jak na swoje czasy naprawdę korzystnym cenowo odtwarzaczem DVD. Szczególnie jeśli brać pod uwagę, że był to przecież bonus, a konsola służyła przede wszystkim do grania. Radziła sobie jednak świetnie z filmami i wielu osobom wybiła z głowy kupowanie osobnego odtwarzacza. To samo działo się przy PlayStation 3, które posiadało już odtwarzacz płyt Blu-ray. Jak sami więc widzicie Sony ma długą historię jeśli chodzi o dodatkowe możliwości swoich konsol. PlayStation 4 to jednak trochę inny poziom i naprawdę sam często wykorzystuję konsolę do czegoś więcej niż tylko granie.

PlayStation 4 jako odtwarzacz filmów na płytach Blu-ray

Niestety, w przeciwieństwie do Microsoftu, Sony nie zdecydowało się w nowszych modelach PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro na obsługę płyt Ultra HD Blu-ray, co było dziwne i zaskakujące biorąc pod uwagę, że przecież zawsze nowości w temacie nośników dla filmów były PlayStation bliskie. Konsole odtwarzają jednak zwykłe płyty Blu-ray oraz DVD i robią to naprawdę dobrze. Na tyle dobrze, że w ogóle nie korzystam ze starego kina domowego, a fizyczne nośniki wkładam do napędu PlayStation 4 Pro. W moim przypadku plusem takiego rozwiązania jest również dźwięk przestrzenny na dedykowanych słuchawkach Sony PlayStation Wireless. Jeśli takich nie posiadacie, na pewno wieczorami przyda Wam się natomiast możliwość podpięcia zwykłych przewodowych słuchawek do pada DualShock 4. Pozwoli to w prosty i przyjemny sposób oglądać filmy w nocy.

Zobacz też: Jaki pad do PS4 będzie najlepszy?

PlayStation 4 to fajny odtwarzacz Netflix i YouTube

Swoje aplikacje na PlayStation 4 ma również wiele serwisów streamingujących treści wideo oraz audio. Sam posiadam dwie konsole PlayStation 4, przy czym premierowy, pierwszy model podłączony jest w sypialni. Służy tam jako odtwarzacz płyt DVD i BD oraz właśnie odtwarzacz treści z serwisu Netflix. Aplikacja działa naprawdę świetnie, mam wrażenie że lepiej niż na niektórych telewizorach, w których jest instalowana od nowości. Na PS4 korzystam też czasem przeglądając zawartość serwisu YouTube - w związku z tym, że konsola w salonie jest spięta ze starym kinem domowym, jest to czasem również mój łącznik ze Spotify kiedy korzystam z bardzo fajnej funkcji Spotify Connect. Pozwala ona odtwarzać muzykę na jednym urządzeniu, a sterować odtwarzaczem na drugim (na przykład na smartfonie lub komputerze).

Warto również wspomnieć o aplikacji Twitch, dzięki której nie tylko pooglądacie transmisje innych graczy, ale również przeprowadzicie swoją. Jeśli macie kamerę PlayStation 4, można ją wykorzystać by stream był jeszcze ciekawszy.

PlayStation 4 można również wykorzystać jako media server i przesyłać konsoli materiały na przykład z komputera PC.

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o konsoli PlayStation 4

PlayStation 4 pozwala na przeglądanie stron internetowych i korzystanie z czatu głosowego

Nie znam osoby, która lubi oglądać strony www z poziomu konsoli i niestety niewiele zmieniło się w tym temacie w aktualnej generacji konsol - ale warto nadmienić, że PS4 posiada przeglądarkę i to umożliwia. Zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z wewnętrznego czatu sieci PlayStation Network. Wystarczy utworzyć “imprezę” i zaprosić do niej znajomych, a następnie rozmawiać korzystając na przykład z headsetu do PS4. Najczęściej wykorzystacie to oczywiście podczas grania, ale znam osoby, które zamiast do siebie dzwonić, spotykają się właśnie na pogawędki w imprezach na PlayStation 4.

A Wy do czego jeszcze wykorzystujecie konsolę PlayStation 4?

grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu