Konsole

Używane gry na PlayStation 4, czyli sposób na tanie granie

Paweł Winiarski
Używane gry na PlayStation 4, czyli sposób na tanie granie
27

Zastanawialiście się kiedyś jaka jest podstawowa przewaga konsol nad PC-tami? Podpowiem - wtóry rynek gier.

Rynek wtóry gier na PlayStation 4

Konsole, w tym PlayStation 4, posiadają jeden atut, które nie posiadają PC-ty. Jest to możliwość uruchamiania tak zwanych gier z drugiej ręki. Oczywiście poza budowaniem samej marki czy nazwy konkretnej gry, producent, wydawca i dystrybutor nie mają w tym żadnego interesu. Dlaczego? Bo oni grę sprzedają tylko raz, kolejni klienci nie napełniają im już portfeli. Oczywiście kombinowano jak zmarginalizować takie działania lub w ogóle się ich pozbyć, ale odzew graczy byłby tak miażdżący, że mogłoby to poważnie zagrozić sile marki.

I tak każda z konsol pozwala uruchamiać gry z drugiej ręki. A to oznacza jednocześnie, że jeśli nie zależy Wam na tym by zagrać w dzień premiery, możecie trochę zaoszczędzić. Im dłużej wstrzymacie się z zakupem od wypuszczenia produkcji na rynek, tym najprawdopodobniej zapłacicie mniej.

Gry nie są tanie

Granie nigdy nie było tanim hobby. Zobaczcie na takie oglądanie filmów - bilet do kina kosztuje, czy nawet płyta DVD/Blu-ray kosztuje tylko część tego ile gracz musi zapłacić za premierową grę. Niezależnie od platformy jest to około 200-250 złotych (a bywa, że i więcej), do tego dochodzą wersje z dodatkami czy edycje kolekcjonerskie. A przecież jeszcze trzeba posiadać komputer lub konsolę, która swoje również kosztuje. Nie znaczy to jednak, że gracze nie szukają oszczędności - wręcz przeciwnie. Miedzy innymi dlatego tak dużą popularnością na PC cieszą się wszelkiej maści wyprzedaże czy pakiety typu Humble Bundle. W świecie konsol cyfrowe sklepy również posiadają obniżone, promocyjne ceny czy nawet regularne serie przecen, które dodatkowo są przez nie promowane by przyciągnąć jak najwięcej osób, które ostatecznie zostawią tam pieniądze kupując coś w niższej cenie niż normalnie - ale wciąż kupując.

Zobacz też: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konsoli PS4

Skąd brać używane gry na PlayStation 4?

Sposobów jest przynajmniej kilka:

- serwisy aukcyjne/serwisy z ogłoszeniami

Allegro, OLX czy nawet Marketplace na Facebooku będzie dobrym pomysłem na szukanie używanej gry. Właściwych ofert jest tam cała masa. Jeśli koniecznie chcecie zagrać jak najszybciej po premierze gry, warto zaglądać tam już w pierwszym lub drugim tygodniu, szczególnie szukając gry przeznaczonej przede wszystkim lub tylko do jednoosobowej zabawy. Są ludzie, którzy regularnie kupują nowości, przechodzą je, a później sprzedają. Dokładają wtedy kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych i mają kolejną premierową grę. Oczywiście nie zaoszczędzicie dużo, ale jak to mówią - grosz do grosza...

- sklepy z grami

Swoje działy gier używanych posiada również wiele sklepów z grami. Poza klasycznym zakupem używanej gry można ją też tam wymienić - przynosicie posiadaną produkcję, sklep wycenia jej wartość, dokładacie różnicę (najczęściej) i bierzecie inny tytuł. Sam pamiętam jak wymieniałem w ten sposób cartridge na Pegasusa, na początku mojej przygody z Xboksem 360 również zdarzało mi się wymieniać gry w takim przybytku. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie. Sklep nie sprzedaje używanych gier bezinteresownie, nie bierze ich też z tajemnej skrzynki. Musi więc najpierw grę kupić, a później ją sprzedać, a przy okazji oczywiście zarobić. Nie są to jednak tak duże kwoty, a macie przynajmniej pewność, że nikt Was nie oszuka podczas wysyłki.

- fora i grupy w internecie

Fora internetowe już prawie umarły, jednak na niektórych wciąż znajdują się działu kupię/sprzedam/zamienię. To też dobre miejsce na kupienie używanej gry, szczególnie, że forum nie pobiera prowizji, jest więc tylko miejscem, w którym kupujący umawia się ze sprzedającym po wcześniejszym wystawieniu oferty. To samo dzieje się na grupach w serwisie Facebook, czasem można tam znaleźć naprawdę dobre okazje. Swego czasu w polskiej sieci funkcjonowały jeszcze strony będące niejako tablicami ogłoszeniowymi dla osób chętnych na sprzedanie lub kupienie gry.

Jakie gry na PS4 warto kupić na rynku wtórnym?

Czy warto kupować używane gry?

Moim zdaniem tak, szczególnie jeśli przerażają Was premierowe ceny gier. Rynek wtórny to zawsze mniejsze pieniądze, a zabawa taka sama. PlayStation 4, jak również inne konsole, nie posiadają zabezpieczeń blokujących możliwość uruchomienia gry, którą ktoś wcześniej włączył na swojej konsoli. To bardzo dobry sposób na oszczędność.

grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu