Gry

PS4 goni wynik PSOne, na liczniku już 70 milionów

Kamil Pieczonka
3

Sony poinformowało dzisiaj, że PlayStation 4 przekroczyło na początku grudnia liczbę 70 milionów sprzedanych egzemplarzy. Okazuje się, że konsola zaprezentowana nieco ponad 4 lata temu cały czas cieszy się niesłabnącą popularnością i dosłownie deklasuje Xboxa One.

Z przesłanej dzisiaj do mediów informacji prasowej dowiadujemy się, że na dzień 3 grudnia 2017, do klientów trafiło 70,6 mln konsol PS4. Dodatkowo podano także do wiadomości, że od premiery sprzedano już ponad 2 miliony zestawów PSVR. Oznacza to mniej więcej tyle, że gogle wirtualnej rzeczywistości stworzone przez Sony, są najpopularniejszym tego typu sprzętem na świecie (nie licząc tanich wynalazków typu Google Cardboard).

Do PSOne jeszcze trochę brakuje

Biorąc pod uwagę fakt, że następcy PS4 za bardzo nie widać, a także informację, że od 31 marca 2017, do dzisiaj sprzedano ponad 10 milionów konsol PS4, łatwo można wywnioskować, że wynik sprzedaży PS3 zostanie pobity. Dla przypomnienia, poprzednia generacja konsoli Sony sprzedała się w liczbie 83 milionów sztuk. Czy uda się przebić wynik PSOne, które znalazło ponad 102 miliony nabywców? O to pewnie nie będzie tak łatwo, ale przy obecnym tempie sprzedaży na poziomie 1 mln sztuk miesięcznie, wystarczy jeszcze 2.5 roku obecności na rynku...

Sony ma się czym chwalić, bo jak zestawimy sprzedaż PS4 z wynikami Xbox One, to okazuje się, że konsola Microsoftu delikatnie mówiąc jest zdeklasowana. Przez ostatnie 9 miesięcy Sony nie miało miesiąca, w którym sprzedałoby mniej niż 1 mln konsol. Xbox One natomiast wahał się w przedziale od 250 do 500 000 sztuk. Od swojej premiery, nabywców znalazło 31,5 miliona konsol Microsoftu, czyli ponad dwukrotnie mniej niż PlayStation 4.

Bardzo dobre i godne odnotowania wyniki ma również Nintendo Switch. Sprzedaż tej konsoli od premiery na początku roku stoi na bardzo dobrym poziomie. Według najnowszych danych na koniec października 2017, na rynek trafiło blisko 8 milionów konsol Nintendo. Co miesiąc przybywa ich od 750 do 900 000 sztuk, więc wyraźnie więcej niż np. Xbox One. Przed nami najgorętszy sezon zakupowy i pewnie w grudniu padną jakieś rekordy.

PSVR na fali wznoszącej

2 miliony sprzedanych zestawów PSVR to także wynik godny pozazdroszczenia, bo szczerze powiedziawszy branża VR raczej nie święci tryumfów. Duży wpływ na to ma zapewne wysoki próg wejścia, zestawy do wirtualnej rzeczywistości są po prostu drogie. Tym bardziej Sony może cieszyć się ze swoich 2 milionów, a duża w tym zasługa rozbudowanej oferty gier. Według informacji prasowej już 150 tytułów jest przygotowanych na PSVR, a ich sprzedaż przekroczyła już 12 mln kopii. Wyniki sprzedaży mogą się jeszcze poprawić, bo Sony zapowiada kolejne obniżki ceny.

Cieszy nas, że tak wielu użytkowników korzysta z możliwości rozrywkowych oferowanych przez PlayStation 4 – powiedział Andrew House, prezes firmy Sony Interactive Entertainment. – Jestem z tego powodu bardzo wdzięczny zarówno fanom, jak i naszym partnerom. To dzięki ich zaangażowaniu PlayStation od swojego startu w 1994 r. stało się największą siecią rozrywki konsolowej na świecie. Będziemy nadal pracować nad utrzymaniem tego impetu i zrobimy wszystko, by PS4 pozostało najlepszym miejscem do grania.

W 2018 roku szykują się też kolejne głośne tytuły wydane na PS4, a wśród nich: God of War, Detroit: Become Human, Spider-Man, Shadow of the Colossus, Dreams, Days Gone, Far Cry 5 oraz Monster Hunter: World. W chwili obecnej powstają też gry i treści na PS VR,  a wśród nich tak oczekiwane tytuły, jak The Inpatient i Bravo Team. Jako ciekawostkę można odnotować jeszcze fakt, że od premiery, na PS4 sprzedano już ponad 617 milinów kopii przeróżnego oprogramowania. Wychodzi średnio nieco ponad 9 tytułów na jedną sprzedaną konsolę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu